İnsan aslında kim olduğunu ve ne istediğini nasıl bulabilir?

Edmond dantes

Kilopat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Meslek
Dijital Tasarımcı
Merhabalar arkadaşlar, öncelikle kendimi kısaca tanıtmak gerekirse 25 yaşımdayım şu an. Bir reklam ajansında iyi bir tasarımcı olarak çalışıyorum.

Şu sıralar çok sık kendimi tanıyamadığım farkındalığıyla yüzleşiyorum. Düşüncelerimin fikirlerimin aslında bana ait olmadığını, sadece bulunduğum toplumlardan dışlanmamak için çok ufak yaştan beri hep başkalarına ait olduğunu görüyorum. Bununla karşılaştığımda kendime sürekli peki ben aslında kimim diye soruyorum. Ama kim olduğumu hala çözebilmiş değilim. Bunu nasıl yapabilirim? Kendimi, neyi sevdiğimi, ne istediğimi nasıl bulabilirim?

Merhabalar arkadaşlar, öncelikle kendimi kısaca tanıtmak gerekirse 25 yaşımdayım şu an. Bir reklam ajansında iyi bir tasarımcı olarak çalışıyorum.

Şu sıralar çok sık kendimi tanıyamadığım farkındalığıyla yüzleşiyorum. Düşüncelerimin fikirlerimin aslında bana ait olmadığını, sadece bulunduğum toplumlardan dışlanmamak için çok ufak yaştan beri hep başkalarına ait olduğunu görüyorum. Bununla karşılaştığımda kendime sürekli peki ben aslında kimim diye soruyorum. Ama kim olduğumu hala çözebilmiş değilim. Bunu nasıl yapabilirim? Kendimi, neyi sevdiğimi, ne istediğimi nasıl bulabilirim?
Asla bulamaz bana göre. Başlığa göre konuşuyorum.

Kendi harici herkesi rahatlıkla eleştirebilen, yargılayabilen, suçlayabilen, tanıyabilen insanoğlu kendi içine kör yahut yetersiz kalıyor. Belki kendi üzerinde düşünmeye üşendiğindendir.

Duyulanlar ve öğrenilenler bir kenarda dururken, öz fikirlerle, bu yaşa kadar olan tüm hayati tecrübeler değerlendirilerek başlanabilir. Mesela, neyden zevk alındığı, neyden zevk alınmadığı, ne yapman gerektiği, ne yapmaman gerektiği ve zaaflar gibi. Bunları herhangi bir yere yazarak kaydedebilirsiniz, bilgisayara geçmek daha kolaydır.

Değerlendirilmiş hayati tecrübeler ile yahut onlar olmadan, okuduğunuz, öğrendiğiniz, duyduğunuz ve toplum kabulü olan düşüncelere karşı kendi öz fikirlerinizi geliştirebilirsiniz.

Elbette ki kendini tanımak kolay değildir, zaman ister ve biraz da felsefe ve psikolojiden yararlanmak gerekir.

Bence deneyerek bulabilirsiniz. Mesela bir müzik aleti çalmayı deneyin, ya da resim çizmeyi, kod yazmayı, futbol-basketbol oynamayı vb.. Tabi bunların yanında ilginiz olmadığını bildiğiniz kitapları, filmleri, müzikleri deneyin. İmkanınız varsa yurtdışına seyahate çıkın. İçlerinden birisine mutlaka bir yatkınlığınız olacaktır, veya bir tanesi size ilham kaynağı olacaktır. Kendimden örnek vermek gerekirse, hayatta izlemem-okumam-dinlemem-yapmam dediğim şeylerin neredeyse hepsini denedim ve kendi yolumu buldum. Bazen önyargı insanın önündeki en büyük engel olabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı