İnsan büyüdükçe zekası geriler mi?

Merhababa

Decapat
Daha fazla  
Elektrik elektronik mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim, açıkçası mezun olunca alanımda iş bulacağıma dair en ufak bir beklentim yok. YouTube'da ve çevremde gördüğüm kadarıyla hacetepe, İTÜ mezunları bile işsiz. Kendimi geliştirmek adına yaptığım bir şey kalmadı eskiden C++ ve C dersleri aynı zamanda Arduino ile kafayı bozmuştum şimdi "include <iOStream>"den başka bir şey hatırlamıyorum, bu dediklerim 1.sınıfa başladığımdan itibaren gerçekleşti sanki olur ya bilgisayar toplarsın büyük bir heves ile sonra aradan 1 hafta geçer bilgisayara dokunmak dahi istemezsin, benim de öyle oldu galiba. En büyük etkenler çevremdeki insanlar, geçen gün ehliyet fiyatlarını sormak için gittiğim kurumda çalışan bir abi; "elektrik elektronik mühendisliği mezunuyum 5 senedir işsizim" dedi, beynimden vurulmuşa döndüm, sanki bu gelecekteki ben miydim? Bir çok arkadaş bana kendini geliştir diyecek lakin o kadar koptum ki bölümden ... Fizik, matematik derslerim her zaman iyiydi fakat şimdi neden 13+28'i toplamaya çalışırken 20 saniye düşünüyorum? Sahi ya ben niye böyle oldum, beni insanlar mı böyle yaptı yoksa benmi kendimi buna zorladım? Bana bir yol gösterin o kadar geride kaldım ki 3.sınıfa geçtim ve derslerde gördüğüm çoğu şeyi öğrenemedim sadece sınav haftası hatırlıyor sonra unutuyorum. Bütün derslerim zayıf 0'dan başlarsam mezun olana kadar belli bir düzeye gelir miyim, yoksa yazılıma mı yönelmeliyim? Bana bir yol gösterin lütfen etrafımda danışacak birisi yok o yüzden size danışıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Elektrik elektronik mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim, açıkçası mezun olunca alanımda iş bulacağıma dair en ufak bir beklentim yok. YouTube'da ve çevremde gördüğüm kadarıyla hacetepe, İTÜ mezunları bile işsiz. Kendimi geliştirmek adına yaptığım bir şey kalmadı eskiden C++ ve C dersleri aynı zamanda Arduino ile kafayı bozmuştum şimdi "include <iOStream>"den başka bir şey hatırlamıyorum, bu dediklerim 1.sınıfa başladığımdan itibaren gerçekleşti sanki olur ya bilgisayar toplarsın büyük bir heves ile sonra aradan 1 hafta geçer bilgisayara dokunmak dahi istemezsin, benim de öyle oldu galiba. En büyük etkenler çevremdeki insanlar, geçen gün ehliyet fiyatlarını sormak için gittiğim kurumda çalışan bir abi; "elektrik elektronik mühendisliği mezunuyum 5 senedir işsizim" dedi, beynimden vurulmuşa döndüm, sanki bu gelecekteki ben miydim? Bir çok arkadaş bana kendini geliştir diyecek lakin o kadar koptum ki bölümden ... Fizik, matematik derslerim her zaman iyiydi fakat şimdi neden 13+28'i toplamaya çalışırken 20 saniye düşünüyorum? Sahi ya ben niye böyle oldum, beni insanlar mı böyle yaptı yoksa benmi kendimi buna zorladım? Bana bir yol gösterin o kadar geride kaldım ki 3.sınıfa geçtim ve derslerde gördüğüm çoğu şeyi öğrenemedim sadece sınav haftası hatırlıyor sonra unutuyorum. Bütün derslerim zayıf 0'dan başlarsam mezun olana kadar belli bir düzeye gelir miyim, yoksa yazılıma mı yönelmeliyim? Bana bir yol gösterin lütfen etrafımda danışacak birisi yok o yüzden size danışıyorum.
Doktora gidip kan tahlili yaptırmanız iyi olur B12 vitamini eksik olabilir.

Jeneratör, elektrik dağıtım şirketlerine başvuru yaparak rahat girersin.

İş bulamıyoruz diye geziyorlar bu insanları anlamakta zorlanıyorum. Meslek seçerken önündeki 30 sene boyunca o işi yapacağını bilerek girmen gerek o yola.
Sen hevesini kaybetme, işi gerçekten eğlenerek ve hevesle yapıyorsan iş bulman kolay olur, düzgün de bir staj bulursan orada kalma oranın yüksek olur. Önerim Altium, Eclipse, ARM programlama öğrenmen olur.

5 zayıf ile veya zayıfsız seneyi bitirmen bir anlam ifade etmiyor, 100 tane iş ilanını açıp 75 ilanda karşına çıkan isterleri bir A4 kağıdına madde madde yazmalısın. Bunlardan 5'ini karşılayabilecek şekilde geliştirmelisin kendini boş vakitlerinde. Projeler geliştirmelisin, bir şeyler yapmalısın; kuru kuruya mezun olanlar arasında kalırsın işsiz kalma olasılığın artar elbet. İşsizlik süreci yüzünden hayattan bezen insanlar var, içerisinde bir cevher varsa onu da öldürüyor bazı insanlar bu süreçte gereksiz yere.

Azmedeceksin dostum, mühendisliği kazanan insan 13 ile 28'i de toplayabilir. O kadar zayıf ile seneyi sonlandırman büyük oranda ipleri saldığının habercisi, sanmıyorum bir sağlık problemin olsun. Doktora görün elbette ancak bu işler, iş dünyasının isterlerini ne oranda karşılayabildiğine bakar.

Arduino ile ilgilenmenden ziyade arduino'dan para kazanıp kazanamayacağına odaklan :) C++ ile hesap makinesi kodlamak seni yazılımcı yapmaz, bu işten para kazanabilecek oranda uzmanlaşıp uzmanlaşmadığına bak.
Ben de yeni mezun sayılırım, bu süreçlerden geçtim; inan aramadığım halde gayet iyi bir iş buldum ve çok mutluyum. Ve 30 dakika oturup Technopat'da yazdığım yorumları okudu teknik yöneticiler :) Hayatta yaptığın her şeyin bir karşılığı var, şikayet etmek yerine kendinle yüzleş. Çevresini bahane eden insanın çevresinden farkı kalmaz.

Tamam Türkiye iyi bir bok değil iş bulma konusunda ama rahatlıkla aşılabilecek bir zorluk.

Sağlık açısından bir sorun yaşamadıysa insanın zekası büyük ölçüde gerilemez. Hatta yaşlandıkça kültürün artar, bilgin artar. Ama 40'lı yaşlarda unutkanlık artabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı