İnsan kaderini değiştirebilir mi?

Kaderin inanışta mutlak olmasının sebebi, yazdığı için yapıyor olman değil, zaten yapacağın için yazıyor olmasıdır. Bunun da Tanrı'nın zamandan bağımsız olmasından dolayı zamansal süreçlerin hiçbirine dahil olmadığı için her şeyi her an biliyor ve yazıyor oluşuna bağlıyoruz.
İnanıştan bağımsız olarak, teoride eğer tüm atomların davranışları evrenin doğuşu itibariyle kuantum ölçeğinde çoktan belirlenmiş bir çizgiye göre ilerleyecek olsa, mesela zaman yolculuğu ile kaderin değişip değişmediği, paralel evrenlerin doğru olup olmayışına göre değişkenlik gösteriyor. Geçmişe gidip kendinin seçimlerinin farklılaşmasını sağlayabilirsen, diğer senin, paralel evrenler varsa farklı bir çizgiye göre hayatı şekillenir ve yolculuk yapan etkilenmez. Paralel evrenler yoksa, yolculuk yapan kişi o yolculuğu yapacak konuma gelemeyecek şekilde geçmişteki kendisinin seçimlerini değiştirirse varlığının silinmesi gerekir.

Kaderim böyleymiş sözünden yola çıkacağım.Kader belirlenmiştir sen iyi şeyler veya kötü şeyler yaşasan da bu bir kaderdir.Sen kötü bir yola giderken iyi bir yol için uğraşır ve iyi yola ulaşırsan kader olur.Zaten senin iyi yola gideceğin belirlenmişti.Senin yapacağın şeyler kaderdir kısacası.

Kadere inanmıyorum. Eğer olsaydı da değiştirilebilirdi. Kader hayatımın üstünde etkim yokmuş gibi hissetmeme sebep oluyor. Hoşuma gitmiyor bu durum.

Karşılaştığımız çoğu durumdan biz sorumluyuz. Yalnızca çalışmak kurtarır. Seni sevmeyenler önüne engel koyuyorsa o engelleri kaldırmanın tek yolu yine çalışmaktır. Çalışıp başarılı olursan seni sevmeyenleri üzersin.

Kader diye bir sey yok.
Varsa ve degistirebiliyorsan zaten varligini degil yoklugunu ispatlamis oluyorsun.
Bunlar hep super bir gucun her seyi olmadan bildigi uzerine kurgulanmis masallar, hayatinin ne yone gidecegine icinde senin de bulundugun bir dizi aktor karar veriyor ve hic biri bunlarin sonucunu bilmiyor.

Ben olduğuna inanıyorum. Ama şu şekilde. Hayatta her zaman seçimler vardır. Kaderin belli değildir. Sen belli bir şeyi yaşamazsın. Senin yaptığın seçimler senin kaderini oluşturur. Yani kısaca kaderi yaşanılması gereken olarak değil de yaptığım seçimlerle kendi kaderimi oluşturduğumu düşünüyorum. Benim görüşüm bu şekilde.

Evet insan kaderini değiştirebilir. Kimi değişen bir şey olmadığını söyler, kimi de olduğunu. Değişimin, kaderde olduğunu söyleyen de var, kişinin elinde olduğunu da. Asıl soru fark eder mi? :) Doğru bildiğinizden şaşmayın.

Dostum burada kader kavranımı iyi tanımlamak lazım. ( Bunun için lucifer dizini önerebilirim fakat ilk 4 sezon .)

Ve soruna gelirsek insan kaderi değişmez.

Ben kaderi şöyle yorumluyorum kaderi oluşturan kişiler zaten bizleriz ve yapacağımız seçimlerin önceden Allah’ın bilmesine kader diyoruz. Yani irade bizim elimizde ama yapılan seçimin önceden Allah tarafından bilinmesi. Bunu Allah’tan başka kimsenin bilemeyeceğini bilmeliyiz, kim olursa olsun biri bizim geleceğimizi biliyorsa o büyük bir palavracıdır!
Kader diye bir sey yok.
Varsa ve degistirebiliyorsan zaten varligini degil yoklugunu ispatlamis oluyorsun.
Bunlar hep super bir gucun her seyi olmadan bildigi uzerine kurgulanmis masallar, hayatinin ne yone gidecegine icinde senin de bulundugun bir dizi aktor karar veriyor ve hic biri bunlarin sonucunu bilmiyor.
Hocam yazımda belirttiğim gibi irade bizim elimizde zaten.

Son düzenleme:
Ben kaderi şöyle yorumluyorum kaderi oluşturan kişiler zaten bizleriz ve yapacağımız seçimlerin önceden Allah’ın bilmesine kader diyoruz. Yani irade bizim elimizde ama yapılan seçimin önceden Allah tarafından bilinmesi. Bunu Allah’tan başka kimsenin bilemeyeceğini bilmeliyiz, kim olursa olsun biri bizim geleceğimizi biliyorsa o büyük bir palavracıdır!

Hocam yazımda belirttiğim gibi irade bizim elimizde zaten.
Hocam şöyle bir şeyde var. Eğer Allah bunu biliyor ise sonucu bilerek yaratmış olmuyor mu ? Yani bu işin sonunda sonsuz cehennem ya da cennete gideceğimizi bilerek yaratmış olmaz mı ? Bu da şu sonuçlara çıkıyor eğer Allah bu sonuçları bilerek yarattıysa sonuçları da yaratmış oluyor yani bu bizim irademizin etki edemeyeceği bir yola giriyor. Ayrıca Allah bu kadar insanı sonsuz cehennemde yakacağına neden direk yok etmiyor. Bu da sadistliğe girmez mi ?

Geri
Yukarı