İnsanlar neden aşı karşıtı?

Hapishanelik bir durum yok ki. Aşı sizin hastaneye yatmanızı önlüyor. Eğer yatmayacağınızı büyük oranla ispatlayabilirseniz istediğiniz gibi yaşayın. Mesela bu oran bir aşıda %95. Dediğim gibi hasta olmadığınızı kanıtlamak için PCR testi ile istediğinizi yapın. Ama hastane masrafları yine size kalıyor. Bence bu konuda ABD çok mantıklı bir tavır sergiliyor.

Ne olduğu belirsiz değil, üzerine bir ton araştırma yapılmış bir aşı bu. Pasif bağışıklık bir yerlerden çağrışım yapıyordur umarım. Ne olduğunu bilmiyorsanız araştırmayı deneyin.

Söylediğiniz sigorta primleri meselesi bana aşırı mantıklı geldi. Sağlık sigortanızdan isterseniz bu şekilde karşılanır. Hastanede bile iyileşebileceğinizin garantisi yokken kimseye evde iyileşebileceğinizi kanıtlayamazsınız ama, orası ayrı.

Ayrıca mesajımda bir tane bile hakaret yok. Hangi kelimeme alındıysanız açıklamasını yapabilirim. Hakaretle iletişim kurulabileceğini düşünsem bu denli uzun mesaj yazmaya uğraşmazdım bile. :)
Senden önce çok hakaret var. Doğrudan sana yazmadım. Ama insanları dışlamak falan saçma şeyler. Ayrıca aşıların güvenli olmadığını hem üretici firmalar hem devlet söylüyor ben değil. Bunlar hiç denenmemiş, yan etkileri, kısa vadede uzun vadede hiç bilinmeyen aşılar. Hastalığa yakalananların büyük bir çoğunluğu ilaç bile kullanmadan evde atlatıyor. Hastanelik bile olsa bu insanlar sigorta primi ödemiş. Kimsenin bu insanlara masraf çıkarıyorsun deme hakkı yok. Aşıların vakaları azalttığı da yok. Aşı firmalarını zengin etmekten başka ve yüzde 3'lük ölüm oranını yüzde 2'ye düşürmekten başka bir işe yaramadı aşılar bugüne kadar. Ki o bile kanıtlanmış değil henüz.

Şu manzarada korona olmak aşı olmaktan daha az riskli. İnsanlığın yüzyıllardır geliştirdikleri teknolojiyle doğayı nasıl mahvettikleri ortada. Yine doğaya kötü körüne müdahale ediliyor. İspanyol gribi daha fazla öldürücü olmasına rağmen 1 yılda tamamen etkisini yitirdi. Korona 2 yıldır hayatımızda. Bilinçsiz antibiyotik kullanımı gibi bodoslama aşı kullanımı ve karantina hastalığın etkisini yitirmesini engelleyip aksine güçlenmesine neden olabilir. Şu anki manzarada ulan da bu.

Aşının bu kadar kısa sürede bulunabileceğine, yararlı olduğuna inanmıyorlar. Aşı virüsü önlemiyor diyorlar. Aşı zaten virüsü önlemiyor, senin bağışıklığını güçlendirip hafif atlatmanı sağlıyor. Bilgi kirliliği çok.

Konuyu saptırıyorsunuz. Sinovac'ta herhangi bir form doldurmuyorsunuz. O dediğiniz form doldurma işlemi Biontech'te. Sinovac klasik yöntemlerle elde edilen, şu ana kadar vurulduğunuz aşıların elde ediliş şekliyle aynı şekilde elde ediliyor.

Aşı kesin koruma sağlayamıyor, sadece hastalığın hafif geçmesini sağlıyor ve ölüm riskini azaltıyor.

Olmak istemeyeni bu yüzden anlamıyorum. Tüm Avrupa ülkeleri Biontech yaptırdı halkına. Sizce bu yöneticiler kendi halkının sağlığını düşünemiyor mu?

Ben kesinlikle aşı karşıtı bir insan değilim. Hatta çoğu kez aşı olmak dahi istedim. Son 3 aydır sağlık ve aşı ile ilgili haberleri sıklıkla takip ediyorum. Ama inanın aşı da COVID kadar korkutuyor beni. Nedeni ise herhangi bir yan etki durumunda yaşayacağım olaylar. Bu arada Pfizer aşısında kaç faz aşaması olmuştu?

Yeni konular

Geri
Yukarı