İnsanlar neden gizliliğe çok takıyor?

Her şeyin abartısı fazla internete girersen izlenirsin zaten git o zaman dağda yaşa daha mantıklı.(bunu konuyu açana söylemiyorum, yorumumda bir atıf bulunmamaktadır.)

Tüm kişisel bilgilerimin 3.şahıs şirketler ile paylaşılmasını istemediğim için gizliliğime ciddi bir şekilde önem veriyorum. Herhangi ücretsiz kapalı kaynak bir yazılım kullandığınız sürece ürün sizsinizdir. O yüzden tüm uygulamlarımı açık kaynak tercih ediyorum ki arka tarafta benim hakkımda legal bilgilerimi topladığını görebileyim. Mesela Windows kapalı kaynak ve istediği bir anda beni dinleyebilir. Bunu yapıyor diye demiyorum ama bilmiyoruz. Mesela dün Windows'a güncelleme yaptım ve baktım ki Microsoft Edge tarafından görev çubuğuna lokasyon bilgilerimi öğrenerek bilgi veren hava durumu simgesi yerleştirmiş. Normal şartlarda gizlilik seçeneklerinden lokasyon bilgilerimi kapatmış olmama rağmen internete bağlanıp lokasyonumu kullanarak bunu göstermesi bana saçma geldi. Sonuçta ben böyle bir şey istemedim? Kapanabiliyor mu? Evet, kapatmayı denedim ve kapanıyor ama arkada hala benim hangi lokasyonda olduğumu her zaman bilecek ve logluyor olabilir.

Lokasyonu kapatmanız önemsiz. İpniz ile saniyesinde öğrenebilirler.

Lokasyonu kapatmanız önemsiz. İpniz ile saniyesinde öğrenebilirler.

Lokasyon kapatma mantığı daha çok sürekli olarak güncellememelerini sağlamak ama tabii ki dediğiniz gibi IP adresinden saniyesinden öğrenebilirler. Bunun için farklı gizlilik önlemleri almak zaten şart. Ben sadece basit örnekler vermiştim. Aslında gizlilik hakkında bilgi sahibi olmaya başladığınızda bizden ne kadar çok şey aldıklarını kolaylıkla anlıyorsunuz. Bir de konum bulmak sadece IP ile sağlanmadığını biliyorum. Lokasyon açtığınızda donanım yardımıyla IP adresinden buldukları konumdan daha detaylı bulabilirler.
Mesela bu üç belgeseli izlemenizi tavsiye ederim;
1.The Social Dilemma
2.Lo and Behold, Reveries of the Connected World
3.Citizenfour

Çünkü insanların özel hayatları var. Bu yüzden gizliliğe önem veriyorlar.
Ör. Opera gizlilikte kötü olduğu için Tor Browser kullanıyorlar. Ama neden?
Dedim ya, insanların özel hayatı var diye. Mesela arama geçmişinde kendi hayatına özel arattığı şeyler vardır ve bunlar hackerların eline geçebilir. Bu nedenle sağlam gizliliği olan bir Browzer'a geçiyorlar.

Hala Opera konusu :D. Bilgi satıyor diye 2-3 kişi paylaşmış onu kaynak gösteriyorlar. Zaten tüm tarayıcılar bilgilerinize erişebiliyor anlamıyorum.

Arkadaş gizlilik diye çok kafaya takmayacaksın. Zaten adam modemi sökmüş götürüyor, bu saatten sonra yapılacak çok şey yok. Eğer bilgilerimiz bu kadar önemli olsaydı dağda yaşardık. Artık bırakın bu konuları. Hayatın akışına bırakın. Eğer bir nebzede olsa güvenlik sağlamak isterseniz Linux kullanın. Tor browser’ı güvenli mi zannediyorsunuz? Haha, hiç güvenli değil. Çünkü Tor’u üreten adam bizim her şeyimizi görebiliyor. Sadece etraftaki insanlar göremiyor. Tor’un olayı o. Kısacası ücretsiz olan her şeyde ürün biziz. Bir tek açık kaynak ve Linux’ta aynı şey geçerli değil.

Dikkat et CIA peşinde olabilir.
Hocam komik olmaya mı çalışıyorsun bilmiyorum ama birazcık araştır. En basitinden bu kaynakları bırakıyorum, CIA ile birlikte okursun :).

Yeni konular

Geri
Yukarı