İnsanlar neden İngilizce bilmiyor?

İmla kuralları bir yana dursun Türkçe bile bazen zorluyor, sebebi ise cümle içerisinde kullanılan az kelime sayısı yüzünden veya birçok anlam ifade eden bir anlatım yüzünden oluyor.
Ben böyle seviyorum, derdimi anlatabiliyorum ve Cumhuriyet'in ilk yıllarına göre kat be kat kolay.

Ülkemizde fazla önem verilmiyor, ayrıca oyunlara Türkçe desteğin artmasıyla beraber (ham destek ve Türkçe yama ile) oyunlar aracılığı ile öğrenmekte zorlaştı. Yani İngilizce öğrenmek istemiyorsan öğrenemezsin öğrenmek istiyorsan gidersin bir online kursa yazdırırsın kendini öğrenirsin. (Cambly, Duolingo .vb'den bahsediyorum.)

Teknolojiye ve bilgiye ulaşmak bu kadar hızla hale gelmişken neden insanlar İngilizce bilmiyor? Dünyadaki evrensel dil olan, yazılım dili olan programlar ve oyunların dile bile İngilizce iken neden çoğu insan bilmiyor? Self-servis bir kafade garson olarak çalışıyorum müşterilere self-servis dediğimde yüzüme bakıp kalıyorlar, o ne diyorlar. Yani bence 21. yüzyılda her insanın az buçuk bilmesi gereken bil dil. Siz ne düşünüyorsunuz?
Çoğu insan tembel olduğu için veya ana dil yeter kafasında oldukları için fazla İngilizce bilen yok.

Yazılımcı değilsen seyyah değilsen pek de işin düşmeyecek çünkü diğer alanların çoğu kaynağı Farsça, latince, Almanca oluyor genellikle. Ben insanları İngilizce bilmemeye zorlamıyorum ama siz bilmeye zorluyorsunuz.

Arkadaşlar bunda bir şey yazmanızı bekliyorum bu kaldı.

Ben böyle seviyorum, derdimi anlatabiliyorum ve Cumhuriyet'in ilk yıllarına göre kat be kat kolay.

Haklısınız hocam.
İleri seviye Türkçe bilmek çok da gerekli değil, sonuçta akademik makale falan yayınlamıyoruz, gündelik hayatta kullandığımız kelime sayısını arttırsak dahi karşı taraf kelimeleri anlamadıktan sonra ana dil bilgimizi ilerletmişiz kime ne fayda?

Son düzenleyen: Moderatör:
Zamanında Türk halkına öğretilmeye çalışıldı ancak halk öğretmeye çalışanlara ingiliz ajanı, osmanlı düşmanı gibi şeyler dediği ve isyan ettikleri için rafa kaldırıldı.

Yeni konular

Geri
Yukarı