Neden İngilizce öğrenemiyoruz?

Sorun biraz bizde, biraz hocalarda. Dokuzuncu sınıftaki hocam çok sağlamdı, bir öğretti pir öğretti. 10, 11, 12'de hiç derslere bakmadan fullemeye başladım. Niye biraz bizde diyorum, o sınıftaki 24 kişinin sadece bana yaradığı için. Kalan 23 hocayı dinlemediği için hiçbir şey öğrenemeden mezun oldular. Hocanın desteği ve azıcık azminiz ile İngilizceyi sökersiniz dostlar.

Sorun biraz bizde, biraz hocalarda. Dokuzuncu sınıftaki hocam çok sağlamdı, bir öğretti pir öğretti. 10, 11, 12'de hiç derslere bakmadan fullemeye başladım. Niye biraz bizde diyorum, o sınıftaki 24 kişinin sadece bana yaradığı için. Kalan 23 hocayı dinlemediği için hiçbir şey öğrenemeden mezun oldular. Hocanın desteği ve azıcık azminiz ile İngilizce'yi sökersiniz dostlar.

Bir yerden sonra basitleşiyor zaten ama olay konuşmakta bitiyor. 3sene önce konuşabiliyorken şu anda konuşamıyorum. Kağıt üzerinde B1 seviye İngilizcem var ama konuşmaya geldimi A1 seviyenin en dip noktalarındayın diyebiliriz. İstemeseniz bile İngilizce'ye belli bir süre maaruz kalınca az çok öğreniyor insan.

İngilizce aslına bakılınca öğrenmesi zor bir şey değil. Dersler elbette ki yetersiz kalıyor fakat temelini orada atıyorsun. Öğrenci kafasında ''ne işime yarayacak yeaa'' ''Sayısalım ben ne yapayım yabancı dili yeaa'' diye dolaşıldığı için pek bir öğretisi olmuyor. Yetersiz olsa da iş kişide bitiyor temelini alan kendisi devam ettiriyor. Sayısal olarak en sevdiğim derslerden biriydi İngilizce.

Öğretmenlerin çoğu sırf para için anlatıyor. Ve öğrenciler de ilgi göstermiyor bu ikisi birleşince öğrenemiyor çoğu kişi. lisede hazırlığa gittim, haftada 20 saat ing dersi vardı. Ve sınıfta ben ve 2 3 kisi dışında herkes sırf okul güzel diye gelmişti yani ingilizceye bi ilgileri yoktu. Onlar bidahaki yıllarda sanki hiç hazırlık okumamış gibi oldular. İlgisi olan kişiler gayet iyi ilerlettiler.

İlkokul 4. sınıftan itibaren yıllarca İngilizce dersi gördük, peki biz İngilizceyi neden öğrenemedik? Şu an ortaokul mezunu, lise mezunu, hatta üniversite mezunu kişiler bile yüzde 95 oranında İngilizce konuşamıyor. Bunun sebebi sizce nedir? Bize verdikleri İngilizce dersinin amacı neydi? Bizler okula gitmeden önce Türkçe okuma-yazma da bilmiyorduk ama şu an ortaokulu geçin ilkokul mezunları bile Türkçe okuma-yazma biliyor. İngilizce eğitim metodunda mı sorunlar vardı... Konu tartışmaya açıktır.
Ben 4 değil 2 den beri İngilizce gördüm. Sonuç= okulda değil internetten öğrendim. Ayrıca şimdiye kadar ing hocalarının hiç biri konu anlatmadı sadece bağırıp çağırma ve yazdırma.

Ben 4 değil 2'den beri İngilizce gördüm. Sonuç= okulda değil internetten öğrendim. Ayrıca şimdiye kadar ing hocalarının hiçbiri konu anlatmadı sadece bağırıp çağırma ve yazdırma.

Normal çünkü çoğu aldığı paraya bakıyor.

Özel bir kolejde çalışıyorum. Yeni nesil kolejlerde 3 yaş grubundan İngilizce eğitimine başlanıyor. Kulağa saçma geliyor fakat inanın bilinçaltına çok güzel işliyor. Sonrasında bu çocuk özel kolejde lise sonuna kadar 2 İngilizce öğretmeniyle eğitimini sürdürüyor. Öğretmenlerden birisi yabancı uyruklu oluyor muhakkak. Ve bu çocuklar gerçekten İngilizce öğreniyor. Ayrıca mezun olana kadar derslerde sadece İngilizce konuşuluyor. Mezun olduklarında ciddi ciddi İngilizce konuşuyorlar.
Devlet kurumlarında ise maalesef bu şartların 1/10'u bile yok. E herkes çocuğunu bu tarz özel kurumlara da yollayamıyor. Devletteki dersler "Subject+Object+Verb" (Dilbilgisi) ağırlıklı. Derslerin çoğu Türkçe işleniyor. Hâl böyle olunca başarısızlık ortaya çıkıyor. Eğitim sistemindeki "English Lesson" mantığının tamamen değişmesi gerekiyor. Öğretmenlere de bu konuda ciddi bir hizmet içi eğitim programı şart.

Özel bir kolejde çalışıyorum. Yeni nesil kolejlerde 3 yaş grubundan İngilizce eğitimine başlanıyor. Kulağa saçma geliyor fakat inanın bilinçaltına çok güzel işliyor. Sonrasında bu çocuk özel kolejde lise sonuna kadar 2 İngilizce öğretmeniyle eğitimini sürdürüyor. Öğretmenlerden birisi yabancı uyruklu oluyor muhakkak. Ve bu çocuklar gerçekten İngilizce öğreniyor. Ayrıca mezun olana kadar derslerde sadece İngilizce konuşuluyor. Mezun olduklarında ciddi ciddi İngilizce konuşuyorlar.
Devlet kurumlarında ise maalesef bu şartların 1/10'u bile yok. E herkes çocuğunu bu tarz özel kurumlara da yollayamıyor. Devletteki dersler "Subject+Object+Verb" (Dilbilgisi) ağırlıklı. Derslerin çoğu Türkçe işleniyor. Hâl böyle olunca başarısızlık ortaya çıkıyor. Eğitim sistemindeki "English Lesson" mantığının tamamen değişmesi gerekiyor. Öğretmenlere de bu konuda ciddi bir hizmet içi eğitim programı şart.
5 sene özel okulda okudum, orada İngilizce öğretiyoruz dedikleri pazarlama amaçlı bir saçmalıktan ibaret, kendim filmlerden, oyunlardan oldukça iyi bir seviyede İngilizce öğrenmiştim, okuldaysa Grammar ve Vocabulary ezberletmek dışında hiçbir şey yaptırmadılar. Grammar ve Vocabulary ezberlemek isteyenler için iyi ama İngilizceyi gerçektende konuşmak isteyenler için iyi değil. Bana sorarsanız İngilizce okulda bir kaç sene eğitimle öğrenilebilecek bir şey değil, oyunlar, diziler, filmler, bunları izleyerek kendini geliştire geliştire kendiliğinden öğrenilebilecek bir şey.

Geri
Yukarı