Neden İngilizce öğrenemiyoruz?

Mistyr

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İlkokul 4. sınıftan itibaren yıllarca İngilizce dersi gördük, peki biz İngilizceyi neden öğrenemedik? Şu an ortaokul mezunu, lise mezunu, hatta üniversite mezunu kişiler bile yüzde 95 oranında İngilizce konuşamıyor. Bunun sebebi sizce nedir? Bize verdikleri İngilizce dersinin amacı neydi? Bizler okula gitmeden önce Türkçe okuma-yazma da bilmiyorduk ama şu an ortaokulu geçin ilkokul mezunları bile Türkçe okuma-yazma biliyor. İngilizce eğitim metodunda mı sorunlar vardı... Konu tartışmaya açıktır.

Dediğiniz gibi 4. sınıfta İngilizce dersi gördüm ben de. 8. sınıfa kadar çok sevdiğim hocalarım oldu. Liseye geçtik Ancak 4. sınıftan lise sona kadar, bu derslerde ne yaptık? Konuşmaktan kaçtık, pratik yapamadık. Ama biz mi kaçtık, sistem mi sorunluydu o da ayrı bir konu. Bakın yabancı ülkelere, adamlar ikinci bir dil olarak gerekli gördükleri yabancı dili öğretiyorlar ve öğrenciler bülbül gibi şakıyor. Üniversitede mesela, bir sürü Arap, İranlı, Suriyeli, Mısırlı, Avrupalı arkadaşlarım oldu hepsi de çok güzel seviyelerde İngilizce konuşuyor. Ancak bizim ülkemizde çok çok sınırlı yerler hariç okullarımızda zamanında pratik/konuşma üzerine dayalı İngilizce eğitimi verilmedi. Sürekli gramer, sürekli bir okumalar vb. sürdü de sürdü bu durum hep aynı şekilde devam etti. E hal böyle olunca, öğretmenler ve müfredat konuşma olarak üstümüze düşmeyince öğrenciler de "yazabilirim, okuyabilirim, anlayabilirim ama konuşamam" moduna döndü. Burada eğitimi alan öğrenci de istemeli, ama küçük yaşlarda öğrenciyi yönlendiren okulu olacaktır, okulu yönlendiren de müfredat ve çeşitli programları diyebiliriz. Tek tük öğretmenler vardır konuştururlar öğrencilerini, işte onlar öğrenmiştir. Verilen eğitimi geçiyorum, bizim insanımız da konuşmak istemiyor İngilizce. Belki de istiyor, ama pratik yapmıyor. İşte küçükken alınamadığı için büyüyünce bir garip geliyor bize konuşmak. Şahsen lisede de pek bir şey görmedim ancak kendime bu konuda güvenirdim hep. Üniversitede yabancılarla birlikte daha da geliştirdim kendimi.

TL;DR: Yani yabancı ülkelerde eğitimle öğrenilen dil bizde maalesef kişinin kendi insiyatifine yani kendini geliştirme isteğine kalıyor.

Son düzenleme:
Dil konuşarak öğrenilir.
Okullarda gramer desrleri veriliyor.
Arkadaşlar bilgi çağındayız bu devirde isteyen istediğini öğrenebiliyor.
Gerçekten hedefiniz dil öğrenmekse bir sürü uygulama var karşılıklı konuşup öğrenebileceğiniz
Okullardaki sistemi sevdiğimden demiyorum ancak mızmızlanarakta bi' yerlere gelemeyiz maalesef.

Tamamen sınav odaklı öğretiliyor da ondan. Onlar için ne kadar iyi sınav ortalaması gelirse o kadar iyi çoğu devlet okulunun İngilizce bilen bir nesil için çalıştığı yok. En iyi şekilde Online ortamda öğrenilebilir bu şartlarda. Özellikle sosyal medyadan yabancı bir arkadaş bulup pratik yapmanın faydasını 8 yıl boyunca gördüğün eğitim de bulamazsın.

İlkokul 4. sınıftan itibaren yıllarca İngilizce dersi gördük, peki biz İngilizceyi neden öğrenemedik? Şu an ortaokul mezunu, lise mezunu, hatta üniversite mezunu kişiler bile yüzde 95 oranında İngilizce konuşamıyor. Bunun sebebi sizce nedir? Bize verdikleri İngilizce dersinin amacı neydi?
Çünkü ülkemizde yabancı dillere bir dil olarak değilde ders olarak bakıldığı için.

Bizler okula gitmeden önce Türkçe okuma-yazma da bilmiyorduk ama şu an ortaokulu geçin ilkokul mezunları bile Türkçe okuma-yazma biliyor. İngilizce eğitim metodunda mı sorunlar vardı... Konu tartışmaya açıktır.
Yanlış bir bakış açısı. Bir dil temel olarak 4 beceriden oluşur. Konuşma, dinleme, yazma ve okuma. Sen okula gitmeden önce Türkçe konuşabiliyor ve duyduklarını anlayabiliyordun. İngilizce için bunlar geçerli olmadığından dolayı yanlış bir karşılaştırma olur.

Çok basit öğretmiyorlar. 4. sınıfta İngilizce'ye başlasak ne olurki anlamıyorum sonra 2. sınıf yaptılar. Anasınıfında iken konuşma ile öğretmeleri gerekirdi bence en azından kulak aşinalığı olurdu. 1. sınıfta yine aynı şekilde konuşma ile 2. sınıfta ise hem konuşup hem normal ders işleyerek. Biz okulda konuşmuyoruz konuşturmuyorlar. Hiç unutmam 6. sınıfta İngilizce hocamız vardı adamcağız bize konuşarak öğretti konuşuyorduk derste sırf kitaba baktırmıyor diye veliler şikayet etti adam okulu değiştirdi ama diğer İngilizce öğretmeni olan kitabı deftere yazdırıp çevirtip resimleri cizdiriyordu velilerden şikayet yok okuldan öğrenciye vurdu diye gitti o. Dil kursları en iyisidir dersler kounşularak işlenir grammer konularını konuşmaya aktarmayı öğrenirsin sonra alırsın C1 sertifika konuşmaz oturursun aşağı. Konuşulmuyor ülkemiz yabancı küçük bir çocuk Almanca veya ispanyolca gibi bir dili az bir şey olsa da konuşurken biz neden konuşamıyoruz? Ne pratik var ne konuşacak insan var(programlar var gidin konuşun demeyin yüz yüze konuşmak çok daha etkili) ne adam akıllı öğretecek insan var. Örnek benim Almanca hocam kadın Almanya'da doğup büyümüş öğretmenlik yapıyor ama derslerinde bize harbiden öğretiyor her kelimeyi söylettiriyor telafuzun nasıl yapılacağını yazıyor ve uygulatıyor bize böyle hoca lazım. Tabi bu iş öğrencide bitiyor o istemez ise hiçbir şey olmaz.

Böyle diyen kişilerin çoğun da aslında ingilizce dersi geldiğinde kaçmaya uğraşıyorlar.İnternetten falan da öğrenirseniz iyi olur eğer vaktinde sadece sınav için çalıştıysanız.

Geri
Yukarı