İnsanlar neden korsan kullanıyor?

@Yararsız Üye Argümanlarının 3. sınıf ve geçersiz olduğunu kimsenin beğenmemsinden ve kuyruk acısı çeker gibi bir üslubla yazmaya çalışmandan hepimiz görebiliyoruz, DENUVO'yu ilk gün çıkar çıkmaz kıran VOKSI adlı warez üyesi yakalanmasına rağmen polis sadece serverlarına el koydu hikayeyi araştırabilirsin. Dijital bir şeyi çoğaltıp kişisel kullanım için yaymanın suç olduğu hiçbir TCK veya Siber suçlar maddesinde geçmiyor. Bir oyunun ne kadar satacağı ne kadar korsan indirildiğinden değil pazarlama stratejisine bağlıdır, o oyunu alamayan kişi hiçbir zaman alamayacak ve üretici hiçbir şey kaybetmeyecek. Hatta dijital bir şeyi çoğaltmak bazı yerlerde yararlı bile oluyor, eğer korsan olmasaydı Silent Hill 2, Soldier of Fortune gibi oyunları bugün oynayamayacaktın. Kendim gururlada söylüyorum paran yoksa bas korsanı, oyunu beğendiysen ve paran varsa geliştiricileri desteklemek için satın al.

Son düzenleme:
kimsenin beğenmemsinden ve kuyruk acısı çeker gibi bir üslupla yazmaya çalışmandan hepimiz görebiliyoruz
Beğeniler bir savın doğruluğunu yanlışlığını mı gösteriyor? Ne kadar yüzeysel bir "vicdani" görüşün var, karbon tabanlı bir canlıda buna ilk defa denk geliyorum. :D Ayrıca hadi senin dediğin yoldan gidelim, mesaj/beğeni oranlarımızı karşılaştır. Sen böyle yarışları seviyorsan ona da varım.

Dijital bir şeyi çoğaltıp kişisel kullanım için yaymanın suç olduğu hiçbir TCK veya Siber suçlar maddesinde geçmiyor.
Bu ürünler bölgesel değil küresel kanunlarla korunur. Zaten küresel olarak uluslararası geçen bir kanunun, TCK gibi bölgesel kanun sistemleri içinde geçmesi gerekmez. Bak sana ne diyorum, git bu konuyu bir hukukçuyla konuş anlatsın. Zamanında kendi BTOM yazılımımızı SysAid modülleri ile birleştirmek için bile Illient ve hukukçularla ne kadar iş birliği içine girdiğimizi sen bilmiyorsun. Bak bahsettiğim şey dijital hırsızlık bile değil, ücreti verilmiş bir platform içine kendi modülün eklenmesi.

Hatta dijital bir şeyi çoğaltmak bazı yerlerde yararlı bile oluyor, eğer korsan olmasaydı Silent Hill 2, Soldier of Fortune gibi oyunları bugün oynayamayacaktın.
Bu dediğin olayın yasal dayanağını bilmiyorum, bilmeden sallama huyum yoktur. Bir IP için kaç yıllık lisans süresi gerektiğini ya da hangi durumlarda "özel" mülkiyetin kalktığını araştırmak lazım ki bu "çok eski" oyunların günümüzdeki crackli versiyonlarının durumu hakkında konuşulabilsin. İşin bu kısmında benim araştırmam olmadığı için buna suç diyemiyorum, bence sen de hiç araştırmadığın ve uzak olduğun bu konularda yorum yapma.

Önceki savunduğun ve söylediğin o şey ise direkt olarak suç. Bir IP'yi, üreticiyi devre dışı bırakarak ücretsiz olarak dağıtmak da, onu indirip kullanmak da yasal değil. Sana gerçek örnek veriyorum işte, çocuğu korsan içerik indirdi diye evini satmak zorunda kalan ABD'li aile tanıyorum. İndirmek serbest değil de dağıtmak mı serbest?

Beğeniler bir savın doğruluğunu yanlışlığını mı gösteriyor? Ne kadar yüzeysel bir "vicdani" görüşün var, karbon tabanlı bir canlıda buna ilk defa denk geliyorum. :D Ayrıca hadi senin dediğin yoldan gidelim, mesaj/beğeni oranlarımızı karşılaştır. Sen böyle yarışları seviyorsan ona da varım.

Bu ürünler bölgesel değil küresel kanunlarla korunur. Zaten küresel olarak uluslararası geçen bir kanunun, TCK gibi bölgesel kanun sistemleri içinde geçmesi gerekmez. Bak sana ne diyorum, git bu konuyu bir hukukçuyla konuş anlatsın. Zamanında kendi BTOM yazılımımızı SysAid modülleri ile birleştirmek için bile Illient ve hukukçularla ne kadar iş birliği içine girdiğimizi sen bilmiyorsun. Bak bahsettiğim şey dijital hırsızlık bile değil, ücreti verilmiş bir platform içine kendi modülün eklenmesi.

Bu dediğin olayın yasal dayanağını bilmiyorum, bilmeden sallama huyum yoktur. Bir IP için kaç yıllık lisans süresi gerektiğini ya da hangi durumlarda "özel" mülkiyetin kalktığını araştırmak lazım ki bu "çok eski" oyunların günümüzdeki crackli versiyonlarının durumu hakkında konuşulabilsin. İşin bu kısmında benim araştırmam olmadığı için buna suç diyemiyorum, bence sen de hiç araştırmadığın ve uzak olduğun bu konularda yorum yapma.

Önceki savunduğun ve söylediğin o şey ise direkt olarak suç. Bir IP'yi, üreticiyi devre dışı bırakarak ücretsiz olarak dağıtmak da, onu indirip kullanmak da yasal değil. Sana gerçek örnek veriyorum işte, çocuğu korsan içerik indirdi diye evini satmak zorunda kalan ABD'li aile tanıyorum. İndirmek serbest değil de dağıtmak mı serbest?
Önce şunu söyleyeyim ben 3 yıldır üyeyim, siz 6 yıldan beri buradasınız, daha tecrübeli olup daha iyi bir orana sahip olmanız çok normal. Bahsettiğin ABD'li ailenin korsan içeriğini ne amaçla kullandığınıda bilmemiz gerekir, sadece ABD'li bir aile varmış, korsan indirmiş, FBI evini basmış demekle olmuyor. Küresel kanun saçmalığını ilk defa sizden duyuyorum, ne yani Türkiyede korsan oyun indirdik diye NSA veya DENUVO senin tahliyeni mi isteyecek? Oyunlarının kırılmasıyla dert sahibi olmayan bir sürü üretici var, Bethesda, CDPR, Indie yapımcılar Bethesda DOOM Eternal oyununu kendisi kırdı, CDPR ise Witcher oyunlarını ne yaparsanız yapın mutlaka oynayın, paranız yoksa korsan indirin ama yinede oynayın şeklinde açıklama yapıyor, Indie yapımcılar ise oyunlarımızı korsan indirin ama Key olarak almayın şeklinde açıklama yapıyor.

Bahsettiğin ABD'li ailenin korsan içeriğini ne amaçla kullandığınıda bilmemiz gerekir, sadece ABD'li bir aile varmış, korsan indirmiş, FBI evini basmış demekle olmuyor.
2 korsan içerik ihlali söz konusu; bunlardan biri korsan oyun indirmek diğeri ise korsan müzik indirmek. Mış miş demiyorum, bizzat orada okurken tanıştığım bir aile bu, haberlerde ya da başka yerlerde gördüğüm örnek değil. 200 bin doların üzerinde ceza aldılar, evlerini satmak zorunda kaldılar. Bu cezanın abartılı olması konusuna katılırım ancak yasal olmadığını bu ceza göstermiyorsa ne gösterebilir? Türkiye'de bu tür şeylerle "şahıs" konumunda uğraşılmıyor ancak "firma" seviyesinde öyle bir uğraşıyorlar ki... Geçmişte ne firmalar battı o cezalar yüzünden.

CDPR ise Witcher oyunlarını ne yaparsanız yapın mutlaka oynayın, paranız yoksa korsan indirin ama yinede oynayın şeklinde açıklama yapıyor.
Çoğu oyun firmasının (4-5 aşırı büyük firma hariç) bu konuya olan bakış açısı, hiç oynanmayacağına "alamayacak" durumda olanların korsan bile olsa oynaması. Bir sürü oyun firmasının bunları burası gibi forumlardan tespit edip dava açması zor değil, buna göz yumuyorlar. Bu yasal olduğu anlamına gelmiyor, firmanın inisiyatif aldığı anlamına geliyor.

Bak sana dijital hırsızlığı geçtim, satın alınmış ticari bir yazılımın içine kendi BTOM yazılımımızı entegre etmek konusunda çektiğimiz zorlukları anlatayım. Biz kafamıza göre kendi modüllerimizi SysAid içine entegre etmeye çalıştık, bunun için bir sürü hukuki prosedürü aşmak zorunda kaldık. Bir de o yazılımı çalıp, içine daha gelişmiş kendi modülümüzü entegre edip yaydığımızı düşün. Kurumsal düzeyde kan alırlar! Korsan içerik nedeniyle öyle korkunç cezalar çıkarılabiliyor ki bu şirket nasıl batar diye düşündüğün şirketlerin bazılarının batma nedeni oldu. 2006 yılından itibaren iş hayatının içindeyim onu da belirteyim.

Önce şunu söyleyeyim ben 3 yıldır üyeyim, siz 6 yıldan beri buradasınız, daha tecrübeli olup daha iyi bir orana sahip olmanız çok normal.
Bunun tecrübeyle ya da "haklılıkla" ilgisi yok. İnsanlar hak verdiğine değil, işine geldiğine beğen oyu verir. IP'ler için uluslararası hukuk kanunları belliyken bunları söylemek ve bunun "haklılığını" kabul etmek beğenilere bakmıyor.

Indie yapımcılar Bethesda DOOM Eternal oyununu kendisi kırdı
Bir IP'nin mülkiyet hakkı süresi ve hangi durumlarda geçersiz kaldığı üzerine tecrübem ya da araştırmam olmadı. Bak bu konuya bu da yasal değildir diye bir şey diyor muyum? Diyemiyorum çünkü hiçbir bilgim yok bunun gereklilikleri konusunda.

Son düzenleme:
2 korsan içerik ihlali söz konusu; bunlardan biri korsan oyun indirmek diğeri ise korsan müzik indirmek. Mış miş demiyorum, bizzat orada okurken tanıştığım bir aile bu, haberlerde ya da başka yerlerde gördüğüm örnek değil. 200 bin doların üzerinde ceza aldılar, evlerini satmak zorunda kaldılar. Bu cezanın abartılı olması konusuna katılırım ancak yasal olmadığını bu ceza göstermiyorsa ne gösterebilir? Türkiye'de bu tür şeylerle "şahıs" konumunda uğraşılmıyor ancak "firma" seviyesinde öyle bir uğraşıyorlar ki... Geçmişte ne firmalar battı o cezalar yüzünden.

Çoğu oyun firmasının (4-5 aşırı büyük firma hariç) bu konuya olan bakış açısı, hiç oynanmayacağına "alamayacak" durumda olanların korsan bile olsa oynaması. Bir sürü oyun firmasının bunları burası gibi forumlardan tespit edip dava açması zor değil, buna göz yumuyorlar. Bu yasal olduğu anlamına gelmiyor, firmanın inisiyatif aldığı anlamına geliyor.

Bak sana dijital hırsızlığı geçtim, salın alınmış ticari bir yazılımın içine kendi BTOM yazılımımızı entegre etmek konusunda çektiğimiz zorlukları anlatayım. Biz kafamıza göre kendi modüllerimizi SysAid içine entegre etmeye çalıştık, bunun için bir sürü hukuki prosedürü aşmak zorunda kaldık. Bir de o yazılımı çalıp, içine daha gelişmiş kendi modülümüzü entegre edip yaydığımızı düşün. Kurumsal düzeyde kan alırlar! Korsan içerik nedeniyle öyle korkunç cezalar çıkarılabiliyor ki bu şirket nasıl batar diye düşündüğün şirketlerin bazılarının batma nedeni oldu. 2006 yılından itibaren iş hayatının içindeyim onu da belirteyim.

Bunun tecrübeyle ya da "haklılıkla" ilgisi yok. İnsanlar hak verdiğine değil, işine geldiğine beğen oyu verir. IP'ler için uluslararası hukuk kanunları belliyken bunları söylemek ve bunun "haklılığını" kabul etmek beğenilere bakmıyor.
İstisnavi bir şekilde korsan indirmekten yakalanan insanlar mutlaka vardır, ama bunlar firma için diğerleri korsan indirmesin, diğerlerine ders olsun diye yapılmış şeylerdir, çünkü o kadar büyük firmaların bu kadar küçük bir şeyle uğraşması çok mantıksız olurdu.

O yazılımı satın almıyorsun, sadece sınırlı bir kullanım vaat eden lisansına abonelik edinmiş oluyorsun, kaldıki ticari bir yazılımken niye senin kendi yazılımını entegre etmene izin versinler değil mi?

Son olarak çok büyük ölcüde yaşanan durumlarda korsan bir yazılım ticari amaçla kullanılmadığı sürece bir ceza veya hukuki işlem uygulanmaz.

diğerlerine ders olsun diye yapılmış şeylerdir, çünkü o kadar büyük firmaların bu kadar küçük bir şeyle uğraşması çok mantıksız olurdu.
Zaten korsanın bu kadar yayılmasının nedeni, hukuk koruma sistemlerinin "kişi" bazında milyarlarca insanı birden takip edememesidir. Tıpkı trafik cezaları gibi "radara" yakalanana basıyorlar cezayı. O miktarlar tabii ki göz korkutmak için verilir, birkaç müzik ve oyun indirdi diye 200 bin doların üzerinde ceza verilmesi de normal değil.

O yazılımı satın almıyorsun, sadece sınırlı bir kullanım vaadeden lisansına abonelik edinmiş oluyorsun
O ürüne o lisans anahtarıyla erişip kullanım hakkını satın alıyorsun. Kullanım hakkını satın almadığın bir içerik nasıl yasal olabiliyor? Dijital içeriklerde satın alınan şey erişim hakkıdır, sen korsan oyun ile o hakkı satın almadan erişmiş oluyorsun.

kaldı ki ticari bir yazılımken niye senin kendi yazılımını entegre etmene izin versinler değil mi?
İşte şimdi dediğime geldin. Ticari bir yazılım değil mi oyun? Neden kırılıp o lisansın kullanım hakkının devre dışı bırakılmasına izin versinler? O kırma işinde korsan gruplar kendi modüllerini oyun içine entegre etmiyorlar mı? :D

Sözün özü şu; hiç alamayacak kişilerin bir içeriğe korsan erişimine laf eden fazla kişi yok. Ben de laf etmem. Benim laf ettiğim şey yazılı kanunlara aykırı şekilde yasal olmayan bir şeye yasal denmesi, bunu savunması hatta başka arkadaşların dediği gibi bana ne batan şirketlerden deme hakkını kendilerinde görmesi. Oyun yapan firmam olsa "alamayacak" durumda olup oynayanların peşine düşmem ancak bilirim ki yasal olarak burası gibi yerlerde alabilecek durumdayken alanlara enayi deyip hırsızlığını savunanlara dava açabilirim. İşin sonucunda da kazanırım. Bırak korsan içeriği, online oyununda hile kullanan çocuğu ve yazılım yapanı dava edip kazanan şirketler var.

Son düzenleme:
İnsanlar neden binlerce lira verdiği bilgisayarının trojan veya miner virüs ü yemesinden korkmayıp korsan kullanıyor. Güvenli gruplar var onlardan virüs bulaşmaz diyenler elbette olacaktır ancak, ilk virüs ümün Codex grubundan bulaştığını söylememde fayda var. Ya virüs bulaşırsa diye düşünmüyor mu korsan kullananlar?

Bunun çok fazla cevabı var.
Klasik param yok da dahil.
Bana göre deme maksatlı bakılıp sarıyorsa alırım. Malum zamanında bize boşa az para saçtırmadılar.
Ayrıca fikrim şu o kadar masraf et anti virüs yazılımı vs. sistemi kas yetmedi bir de donanım kaynaklı açıklar. Yetmedi girdiğimiz siteler. Bir de ülkemiz de malûm fiyatlar.

Zaten korsanın bu kadar yayılmasının nedeni, hukuk koruma sistemlerinin "kişi" bazında milyarlarca insanı birden takip edememesidir. Tıpkı trafik cezaları gibi "radara" yakalanana basıyorlar cezayı. O miktarlar tabii ki göz korkutmak için verilir, birkaç müzik ve oyun indirdi diye 200 bin doların üzerinde ceza verilmesi de normal değil.

O ürüne o lisans anahtarıyla erişip kullanım hakkını satın alıyorsun. Kullanım hakkını satın almadığın bir içerik nasıl yasal olabiliyor? Dijital içeriklerde satın alınan şey erişim hakkıdır, sen korsan oyun ile o hakkı satın almadan erişmiş oluyorsun.

İşte şimdi dediğime geldin. Ticari bir yazılım değil mi oyun? Neden kırılıp o lisansın kullanım hakkının devre dışı bırakılmasına izin versinler? O kırma işinde korsan gruplar kendi modüllerini oyun içine entegre etmiyorlar mı? :D

Sözün özü şu; hiç alamayacak kişilerin bir içeriğe korsan erişimine laf eden fazla kişi yok. Ben de laf etmem. Benim laf ettiğim şey yazılı kanunlara aykırı şekilde yasal olmayan bir şeye yasal denmesi, bunu savunması hatta başka arkadaşların dediği gibi bana ne batan şirketlerden deme hakkını kendilerinde görmesi. Oyun yapan firmam olsa "alamayacak" durumda olup oynayanların peşine düşmem ancak bilirim ki yasal olarak burası gibi yerlerde alabilecek durumdayken alanlara enayi deyip hırsızlığını savunanlara dava açabilirim. İşin sonucunda da kazanırım. Bırak korsan içeriği, online oyununda hile kullanan çocuğu ve yazılım yapanı dava edip kazanan şirketler var.
Beni az da olsa ikna etmeyi başardınız hocam, tebrik ederim.

Ailesinden veya kendi kendine emek nedir, etiklik nedir, ahlak nedir öğrenemeyen koca koca insanlara biz mi öğreteceğiz bunları?

Hiç para ayıramayacak kadar kötü durumda olan insanlara hadi bir şey demiyorum da, günde 20 TL sigaraya verip de benim 50 saat oynayacağım oyuna verecek param yok diyenlere sadece gülüyorum.
Bende o tiplere ayar oluyorum ama öğrencileri bir ayırmamız gerek şöyle düşünün ki işçi çocuğusun zaten ayda 100-120 lira harçlığın var bunu kitaba mı verelim, oyuna mı, kişisel bakıma mı? Ha ben tek Hearts Of İron 4 oynuyorum onuda arkadaşım hediye etti. Oyunun pek de gereği yok zorunlu bir şey değil.

Beni az da olsa ikna etmeyi başardınız hocam, tebrik ederim.
Amacım bazı şeylerin farkına varmanı sağlamaktı. Çünkü o yukarıda sana cevap verdiğim ilk mesajında direkt olarak kanunlara göre suç olan bir şeye yasal dedin. Savunduğun şeyin yasal olmadığını bil de, savunacaksan mantığa yakın tek çıkar yol olan alım gücü ve oyun firmalarının çoğunun "hiç oynanmaması" yerine alamayacak kişilerin oynamasına göz yumması üzerinden savunma yap en azından.

Korsan içerik hiçbir durumda yasal değildir ancak çoğu oyun firması bilerek maddi gücü düşünerek ve biraz da "belki gelecek oyunlarda almaya karar verirler" umuduyla korsan oynanmasına göz yumuyor. Bir de her firmayı Activision, EA, Ubisoft gibi görmemek lazım. Çoğu oyun firması bir sonraki oyunu satılmazsa kepenkleri kapatır gider, onlar buna göz yumarak hatta koruma sistemlerini çoğu zaman abartmayarak biraz risk alıyorlar.

İnsan gibi yaşamak için empati bu yüzden gereklidir. Zengin bir patronda empati olsa insanları açlık sınırında çalıştırır mı? Maddi durumu olan birinin empatisi olsa bir içeriği korsan olarak kullanıp firmanın gelecek borçlarından çalar mı? Her şey empatiyle birbirine bağlı durumda, batsınlar bana ne demek en başta insanın kendisine ihanet. O firmalar batınca birkaç yıl sonra neden yeni içerik gelmiyor diye ağlayacaklarının farkında değiller. Kendi şirketleri empati sahibi olmayan insanlar yüzünden battığında küfredecekken, bunun tersini savunuyorlar.

Yoksa aklı başında olan kimse gidip aç olan birine yemek yeme aç kal içerik satın al demez ancak günde 1-2 paket sigara içen birine az iç de orijinal içerik satın al denir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı