İnsanlar veya canlılar ölümden neden korkar?

Bu konu 2 türde tartışılabilir
Dine inanan/Dine inanmayan
Dine inanan: Madem dine inanıyorsun, sana ölümden sonra cennet yada cehennem olarak 2 adet dünya vaad ediliyor. Bu dünyada işlediklerin öbür dünyada sana geri dönecek ise korkmana gerek yoktur
Dine inanmayan: Neye inanacağı konusunda kararsız kalmış ise ölümden korkar fakat hayatı boşa yaşayan yiyip içen birisi ise pek bu tarz durumları düşünmeye zahmet edeceğini zannetmiyorum ne yazık ki

Hayat çok değerli deniliyor fakat ölen canlılara baktığımda o değerli hayatın et ve kemikten oluştuğunu görüyorum. İnsanlar ve canlılar hep bir rekabet içinde kimisi birbirine zarar veriyor kimisi birbirini koruyor. Sonuçta her canlının gideceği yer belli. Bu yüzden yaşamayı saçma buluyorum. Zenginlik ev araba iş servet hiçbirinin önemi yok benim için. Sokakta yatan bir insan ile servet sahibi insanın arasında hiçbir fark yok. Hayat için bu çaba bu emekler boşa bence. Keşke yaşam olmasaydı diyorum.

Emin ol yaşam dediğin olgu olmuş olmasaydı bunları düşünmeye bile vaktin olmayacaktı. Evet sonuçta herkes bir avuç toprak olup gidiyor ama kimileri tarihe ismini bırakıp gitmiş oluyor. Arkasından binlerce insan şöyle biri vardı şöyleydi diyor. Fakir ile zengin arasında olan fark ise ömür dediğimiz bize verilen şeydeki kalite. İster inançlı bir birey ol ister inançsız o senin kararına kalmış bir karar fakat her iki şekilde de insanlar bu hayatta yaşamaya değer bir şey elbette buluyor.

Hayat çok değerli deniliyor fakat ölen canlılara baktığımda o değerli hayatın et ve kemikten oluştuğunu görüyorum. İnsanlar ve canlılar hep bir rekabet içinde kimisi birbirine zarar veriyor kimisi birbirini koruyor. Sonuçta her canlının gideceği yer belli. Bu yüzden yaşamayı saçma buluyorum. Zenginlik ev araba iş servet hiçbirinin önemi yok benim için. Sokakta yatan bir insan ile servet sahibi insanın arasında hiçbir fark yok. Hayat için bu çaba bu emekler boşa bence. Keşke yaşam olmasaydı diyorum.
Önemli olan nerden başladığın veya nereye ulaştığın değil, o yolda ne yaptıkların. Her insan et ve kemikten oluşmaz, Atatürk'un kemikleri bile kalmadı ama hala adını anınca kimisi saygı duruşuna geçer kimisi kudurur. İnsanlar fikirleriyle, o yolda yaşadıklarıyla ölümsüz olabilir.

Öldükten sonra cağ kebabı yiyemezsin. Sonunda hepimiz toprağa gideceğiz, ben o toprağa mutlu gitmek isterim.

Hayvanlar (kedi, köpek, kuş) içgüdüsel olarak yaşamaya, yaşam mücadelesi vermeye ve çoğalmaya bağlıdır. Onlar için genellikle sorun acı çekmek veya ürememek olur. İnsanlar düşünen ve olasılık belirleyen bir canlı olduğu için çoğunlukla öldükten sonraki hayatı düşünürüz.

Makaleyi okursanız ne demek istediğimi anlarsınız :)

Hocam insanlar ölmekten korkmaz acı çekerek ölmekten korkar. Rüyamda çok öldürülen biri olarak söylüyorum bunu. Mesela siz bıçaklanarak ölmekten mi korkarsınız yoksa uykudayken ölmektenmi ?

İnsanlar sadece bilinmezlikten korkar. Ölüm de yaşamadan asla öğrenemeyeceğimiz bir şey olduğundan ölümden korkarız.

Ölüm kötü bir şey olsa hiç ölür müydü peygamberlerimiz günahın olmadığını düşünüyosan korkamana gerek yok ama günahkar olduğunu düşünüyosan o zaman korkarsın.

Ölüm kötü bir şey olsa hiç ölür müydü peygamberlerimiz günahın olmadığını düşünüyorsan korkmamana gerek yok ama günahkar olduğunu düşünüyorsan o zaman korkarsın.
Bu durum inancı farklı ya da olmayan kişilerde değişir. Tüm durumları düşünmek lazım, sonuç olarak herkes Müslüman değil.

Ölüm kötü bir şey olsa hiç ölür müydü peygamberlerimiz günahın olmadığını düşünüyosan korkamana gerek yok ama günahkar olduğunu düşünüyosan o zaman korkarsın.
Ölüm kötü bir şey değilse neden şimdi ölmüyoruz? Veya neden yaşam var? Neden yaşamak zorundayız? Bana her şey saçma ve garip geliyor. Sanki bir bilgisayar oyunu gibi oyunlardaki objeler neyse bizde evrendeki objeleriz. Yani hiç kimsenin değeri yok bu yüzden yaşamda olmamalıydı fakat oldu peki neden buna uymak zorunda her canlı? Keşke hiçlik olsaydı ne evren ne tanrı ne de yaşam hiçbiri olsun istemiyorum. Diyeceksiniz ozaman neden yaşıyorsun intihar et diye fakat bunu gerçekleştirmekten de korkuyorum. Çünkü bende bir canlıyın yaşamak için programlanmışım fakat neden niye böyle bir şey olmuş ki?

Geri
Yukarı