İnsanlar veya canlılar ölümden neden korkar?

Kimileri vardır ölümden korkar yaşmak için her şeyi yapar kimileri vardır sevdiği bir şey uğruna seve seve canını verir ne kadar korksada kimileri vardır ölümden hiç korkmaz intihar bile edebilir bunlarada deli denilir.

İnançlara göre bu durum değişmektedir. Örneğin ahiret inancı olan birisi ölmekten (günahkar değilse) korkmaz. Çünkü onun inancına göre ölmek bir son değil başlangıçtır.

Ahiret inancı olmayan kişiler, ölünce ne olacağını bilmedikleri ya da emin olmadıkları için çekinirler. Çünkü dünya hayatları sona erer ve nereye gideceklerini bilmedikleri bir yolculuğa girerler.

Ölümden korkmak bence çok mantıklı değil, sonuç olarak hepimiz elinde sonunda öleceğiz. Bu bir gerçek ve gerçeklerden kaçılmaz, ölmekten korkmaktansa arkada bırakacaklarından korkan insanlar da bir hayli fazla.

Belirsizlik bana kalırsa. Deneyim etmediğimiz birçok şey bize korkutucu gelir. Bağlandığımız dini kurallar ile de ceza ve ödül beklentisi bu korkuyu tetikleyen başka unsurlardır.

Öleceğimizi bildiğimiz halde yaşamak çok garip geliyor bana.
Neden? Asıl bu yüzden yaşaman lazım. Elinde 60 yılın anca var, bu kısa zamanda yaşayabildiğin kadar yaşaman lazım. Doğmadan önce nasıl hissediyorduysan öldükten sonra da öyle olacak, hiç. Bu yüzen yaşayabildiğin kadar yaşa, tırnaklarınla, dişlerinle, kemiklerinle her şeyinle asıl hayata. Sakın bırakma. Bir kere ellerinden kayıp giderse bir daha göremezsin. Bu yüzden hayat çok değerli. Sadece 1 kere veriliyor sana.

Neden? Asıl bu yüzden yaşaman lazım. Elinde 60 yılın anca var, bu kısa zamanda yaşayabildiğin kadar yaşaman lazım. Doğmadan önce nasıl hissediyorduysan öldükten sonra da öyle olacak, hiç. Bu yüzen yaşayabildiğin kadar yaşa, tırnaklarınla, dişlerinle, kemiklerinle her şeyinle asıl hayata. Sakın bırakma. Bir kere ellerinden kayıp giderse bir daha göremezsin. Bu yüzden hayat çok değerli. Sadece 1 kere veriliyor sana.

Hayat çok değerli deniliyor fakat ölen canlılara baktığımda o değerli hayatın et ve kemikten oluştuğunu görüyorum. İnsanlar ve canlılar hep bir rekabet içinde kimisi birbirine zarar veriyor kimisi birbirini koruyor. Sonuçta her canlının gideceği yer belli. Bu yüzden yaşamayı saçma buluyorum. Zenginlik ev araba iş servet hiçbirinin önemi yok benim için. Sokakta yatan bir insan ile servet sahibi insanın arasında hiçbir fark yok. Hayat için bu çaba bu emekler boşa bence. Keşke yaşam olmasaydı diyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı