İnsanlardaki aşı karşıtlığı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ebola gibi virüslerin aşıları uzun yıllar bulunmaz iken nasıl oldu da bu virüs de 1 yıl içinde buldular?
Keşke yazılanları okusaydın birbiriyle yarıştılar diyorum. Ebola yanında sinek gibi bir şey zar zor yayılır.
Okudum fakat ilk defa bukadar büyük bir salgın olmadi dünyada ve o zamanlarda da zengin olma şansları vardı fakat kaç yıl sürdü bulunması.
Ortaçağdan gelme bana.
Coronavirüs için herkes kapıştı ve coronavirüs bir grip türü.

BioNTech aşısı 33 veyahut daha fazla kişinin ölümüne sebep oldu. Sinovac için böyle bir haber görmedim. O yüzden BioNTech'den çekindik ve Sinovac olduk.
BioNTech yeni nesil. Yan etkileri daha tahmin edilemez. Ama etkinlik oranı yaklaşık 20-25 puan daha yüksek.

COVID ailesindeki diğer virüsler için zaten uzun süredir aşı için çalışılıyordu ve oradaki ilerlemeler sayesinde benzer yapıda olan ve tüm dünyayı etkileyen bir virüs olmasından kaynaklı COVID-19 için kısa sürede bir aşı bulunabildi.
Ebola gibi virüslerin aşıları uzun yıllar bulunmaz iken nasıl oldu da bu virüs de 1 yıl içinde buldular?

Kesinlikle olmayacağım. Vücuduma bilmediğim bir şeyi neden enjekte ettireyim aptal mıyım ben? Allah bilir yıllar yıllar sonra ne hastalıklar ölümler çıkacak bu aşı yüzünden. İnsanlar durduk yere pat diye düşüp ölürse şaşırmam. Bu tamamen benim düşüncemdir.
Avrupa da veba salgını varken acaba bu tarz söyleyen insanlar çıktı mı?

Okudum fakat ilk defa bu kadar büyük bir salgın olmadi dünyada ve o zamanlarda da zengin olma şansları vardı fakat kaç yıl sürdü bulunması.

Emin olun ki en son büyük salgından sonra teklonoji düşünemiyeceğiniz kadar gelişti.

İnsanların tırsması gayet normal her yıl yeni bir salgın çıkmıyor. Dünyadaki insanlar ilk defa böyle bir şeyle karşılaştı. Gelecekte ne gibi yan etkileri bırakabileceğini bilmediklerinden çekiniyorlar.
Bu öyle aşağılanacak hakaret edilecek fikirler değil.

Şahsen Türk aşısını bekleme taraftarıyım. Şartlar iyice olgunlaşmalı. Elimizde daha çok veri olur ona göre karar veririz.

Emin olun ki en son büyük salgından sonra teklonoji düşünemiyeceğiniz kadar gelişti.
O yüzden ortaçağdan gelme dedim.
İnsanların tırsması gayet normal her yıl yeni bir salgın çıkmıyor. Dünyadaki insanlar ilk defa böyle bir şeyle karşılaştı. Gelecekte ne gibi yan etkileri bırakabileceğini bilmediklerinden çekiniyorlar.
Bu öyle aşağılanacak hakaret edilecek fikirler değil.

Şahsen Türk aşısını bekleme taraftarıyım. Şartlar iyice olgunlaşmalı. Elimizde daha çok veri olur ona göre karar veririz.
Zamanımız olsa veririz, bekleriz.

Bir şey soracağım şimdi
Zayıf bünye ve kronik rahatsızlığı olanlar hangi aşı olacak?

Not: Merak ettim şükürler olsun bir kronik rahatsızlığım yok ama böyle olanlar hangi aşı olması daha sağlıklı merak ettim.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı