İnsanlardaki sinirlilik hali

Kavgadan bahseden olmuş. Öyle bir zamandayız ki gücü yetmeyen eyvallah diyemiyor cebinden emaneti çıkarıyor. Şimdi haysiyet bunun neresinde? Geçen sene oldu bir olay, üstün körü anlatayım, hadi yedin dayağı otur aşağı gidip sopa getirdi bizde de gurur var şimdi küfredecem. En lüzumsuz huylardan biridir insanı bitirir. Dönüp gidemiyorsun gururdan dolayı neyse sopayı getirdi işte mecbur devam ettik yola. Halbuki sopayı almaya gittiğinde yoluma devam etsem hiçbir sıkıntı yok iyice rezil oldum gibi düşünüyorum ama dışarıdan bakınca akıllı bir insan farklı yorumlar. Şimdi vursa sopayla kafama o sinirle felç oldun gittin ne gerek var? Sonradan anlıyorsun böylelerini 50 kere dövsen sen dayak atmaktan bıkarsın, onlar dayak yemekten bıkmaz. Bu yüzden işine gücüne bakacaksın.

Şahsen ben bu forumda sinirlerimi atıyorum yani eğleniyorum açtığım konulara bakabilirsiniz. Hayal gücümü zorluyorum biraz şu son zamanlarda bir kaç sıkıntılı durum yaşadıysam da forumda, olsun umrumda olan üyeler ve üyelerle muhabbet.

Kavgadan bahseden olmuş.
Kavga tabii ki hiçbir zaman çözüm değildir ve olmamalıdır da. Medeni insanın durumu sorununu konuşarak çözmektir ama bir de ülke realitesi var elimizde. Bu gerçeklikle karşılaştığın zaman yapacak bir şey kalmıyor maalesef, bazen kaba kuvvet giriyor işin içine.

Son düzenleme:
@Periklesis Çok doğru fakat çevreyle de biraz ilgisi var. Oturduğum yer maalesef çok sıkıntılı bir yer burada tanınmasam, sadece baktığım için canımdan olabilirim bu vahim durumun halini sen düşün. Allah'a emanet yaşıyoruz güzel çevresi olan bir yerde yaşamak her zaman daha iyidir. Ülkemin sevmediğim noktalarından birisi de suça meyilli insanların sokaklarda cirit atması.

Sosyokültürel ve sosyoekonomik durumu yüksek yani nezih olan bir yere taşınmalısın o zaman. Varoşlarda yaşıyorsan eğer çok normal bu dediğin.

Spesifik bir zaman aralığında olan bir protestoyu Avrupa'nın geneline yaydın ve bunu ırkçılıkla bağdaştırdın öyle mi? Senin bu mantığınla Gezi Direnişi zamanında İstanbul'a gelen bir turist de Türkiye sokaklarında yakılmış dükkanlar, camları kırılan ünlü mağazalar, yakılan araçlar olduğunu ve Türkiye'nin böyle bir yer olduğunu söylerse bu ne kadar haklı olur sence? Çünkü Türkiye genel olarak böyle bir ülke değil. Senin bilgisiz insan özgüvenine sahip olduğunu söylemiştim geçenlerde. Ne kadar haklı olduğumu bir kere daha görüyorum. Küçücük bilginle kocaman fikirlerin var. Bilmediğin konularda konuşma, insanlar burayı okuyor zira. Yanlış bilgilendiriyorsun.
Kardeşim bak her ülkenin farklı yerlerinde kötü huylu, pis insanların yaşadığı ve bir o kadar da farklı yerlerinde çok iyi huylu temiz insanların olduğu yerler olur. Buna Güney Amerika ülkeleri dahil, ABD dahil, Avrupa dahil Türkiye ve Asya ülkeleri de dahil. Tabi sen bir ülkedeki hele kasıtlı olarak Türkiye'deki yaşanan suçları cımbızla seçip konuşursan doğru bir karşılaştırma yapmış olmazsın. Ben Türkiye ve Ortadoğu ülkeleri harika demiyorum, haberlerde ülkenin insanının halinı görüyoruz. Fakat Avrupa ülkeleri de sütten çıkmış ak kaşık değil. Mesela refah oranı inanılmaz yüksek olan İskandinav ülkelerinde tecavüz oranları diğer ülkelere oranla çok daha yüksek. Bunları neden söylediğimi sorarsan, acayip itici bir şekilde Avrupa yağcılığı yapıyorsun bu da senin aslında karşılaştırma yaparken ne kadar taraflı davrandığını gösteriyor demedi deme.
Ya aslında bu ülkede yaşadığım kötü şeyler aklıma gelince, yaşadığım güzel şeyleri tamamen kafamdan siliyor. Ülkecek medeni değiliz bu apaçık ortada ama Avrupa yağcılığı yapmakta çok itici oluyor gerçekten.

Son düzenleme:
Bunları neden söylediğimi sorarsan, acayip itici bir şekilde Avrupa yağcılığı yapıyorsun bu da senin aslında karşılaştırma yaparken ne kadar taraflı davrandığını gösteriyor demedi deme.
Ya aslında bu ülkede yaşadığım kötü şeyler aklıma gelince, yaşadığım güzel şeyleri tamamen kafamdan siliyor. Ülkecek medeni değiliz bu apaçık ortada ama Avrupa yağcılığı yapmakta çok itici oluyor gerçekten.
Buraya kadar haklıydın açıkçası.

Öncelikle yağcılık = dalkavukluk = "Çıkar ve yarar beklediği ya da kendisinden çıkar sağladığı kimselere, makamca, durumca büyüklere karşı saygı ve hayranlık göstererek yaranmak isteyen kimse." Benim ne gibi bir çıkarım olabilir bu durumda? Kullandığın ifade yanlış ve eleştirin geçerli değil.

İkincisi ben Avrupa'nın hemen her yerini gezdim. Bu adamların tarihlerine, kültürlerine, yaşayışlarına ve şu anki durumlarına hakimim. Benim Avrupa'yı sevmemin veya onları övmemin tek bir nedeni var: Dünyadaki tek muasır medeniyete sahip kültür olmaları. Sadece refahla da alakalı değil bu olay. Adamlar bariz şekilde medeniler ve bizim gibi Orta Doğu ülkelerine kıyasla çok daha kaliteli hayatlar yaşıyorlar. Eğer Avrupa kültürünü övmem size itici geliyorsa, bu onlar karşısında hissettiğiniz aşağılık kompleksinden bence. Avrupa'dan sürekli şamar yediğimiz için zamanında Osmanlı olarak, genlerimize işlemiş resmen bu aşağılık kompleksi. Gerçi bu Avrupalılar'ı da yine kafa olarak Avrupalı bir adam yenmiştir orası ayrı =). Avrupalıların sütten çıkmış ak kaşık olduğunu da söylemedim, ki öyle de değiller zaten. Genel olarak relax, medeni ve sakin insanlar olduklarını söyledim. Gördüğümü ve gerçeği söylemeye devam edeceğim. Yarın kim bilir belki Araplar medeni olursa onları da överim =)

''İnsanlar neden şiddeti sever biliyor musunuz? İyi hissettirdiği için tabii ki. İnsanlar şiddeti son derece tatmin edici bulurlar. Ancak tatmin yok olunca, eylemin de içi boşalır.''
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Pek çok sosyopsikolojik etkenin zincirleme reaksiyonu yüzünden değişen toplum yapısına bağlıyoruz bu durumu.

Arkadaşlar merhaba.

Yaklaşık 20 yıla yaklaşan bir Internet maceram var. Evime ilk olarak çevirmeli bir bağlantı bağlanmıştı. Arama motorlarının gelişmesiyle kitaplar yerini Internet'e bıraktı. Haliyle bizde bir şey alacağımız veya bir sıkıntımız olduğu zaman Internet'e giriyorduk. Bu sayede forumları keşfettik.
........

Ne diye önlem alacağım yahu "s***** a****" hepsinin 😂

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı