İnsanların OC konusunda bilgisiz olması

Makaleler
115
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Bunun sebeplerini şunlara bağlıyorum;
  1. Bilinçsiz kullanıcıların yapmış olduğu anlamsız overclocklar sonucu bozdukları donanımlarını çeşitli mecralarda yanlış şekilde paylaşması.
  2. Ülkemizdeki teknoloji kanallarının overclock ile alakalı detaylı rehberler yapmamaları.
  3. İngilizce eksikliği.
  4. Ne güzel sistemin var, ne diye overclock yapıyorsun?
  5. Darboğaz yaşamıyorsan OC yapmana gerek yok.
  6. Soğutabildiğin sürece OC yapabilirsin.
Hepsini kısaca açıklayayım.

1) Bilinçsiz Kullanıcılar
En tehlikeliler bu grupta yer alır. Bir şey bildiğini sanıp hiçbir şey bilmeyen gruptur. Sağdan soldan öğrendiği doğruluğu belirsiz cümlelerle yola çıkarak OC yapar ve o şekilde kullanır. Herhangi bir stabilite testi vs. bir şey yapmaz, oyun oynuyor ve oyundan atmıyorsa onun için o OC stabildir :D Uzak durun böyle insanlardan. Denk gelirseniz rapor atın. OC öyle kendi kafanızın estiği gibi kural koyabileceğiniz bir şey değildir.

2) Teknoloji Kanallarının OC Rehberi Yapmaması
Ülkemizde yer alan tonlarca büyük teknolojik kanal var, bunların yanında küçük çaplı teknoloji kanalları da var. Bunlar hep sadece kendi problemlerini çözmeye yönelik videolar çekiyorlar. Örneğin "CPB nasıl kapatılır?", "XMP nasıl açılır?", "Secure Boot nasıl açılır?" gibisinden standart kullanıcıların aradığı basit sorunlara cevap olma çabasındalar. İnsanımız da yerel teknolojik kanalları böyle bilgileri paylaşmayınca konudan uzak kalıyor. Çare yabancı kaynakları araştırmak, tabi ona da şimdi değineceğiz.

3) İngilizce Eksikliği
Yıl olmuş 2022, hâlâ İngilizce bilmeyen bir toplumda yaşıyoruz. Arkadaşlar, İngilizce dilini ana diliniz gibi bilmeniz gerekiyor. Bu sadece OC için değil, ileride meslek sahibi olacağınız zamanlarda işinize yarayacak, yurt dışına çıktığınızda insanlara bön bön bakmaktan kurtaracak. Neyse, konuya gelelim. Ülkemiz, İngilizce bakımından bayağı kötü bir durumda. Hâl böyle olunca da bilinçsiz kullanıcılar öğrenme amaçlı yabancı kaynakları araştırmaya kalktığında tökezliyorlar, çünkü hiçbir şey anlamıyorlar.

4) Ne güzel sistemin var, ne diye OC yapıyorsun?
GT 710'a mı OC yapalım? Tabi ki güçlü sistemlere OC yapacaksın ki aldığın performans daha da artsın. Şimdi adam 10900K + 360mm sıvı soğutma alsa gidip de "İşlemcin zaten çok güçlü, niye OC yapmak istiyorsun?" mu diyeceksin? Hem soğutabileceği bir 360mm sıvı soğutması var hem de işlemcisinin çarpan kilidi açık. Satın alan kişi OC yapmak ister veya istemez, bu kullanıcıya bağlı ancak OC yapmak isteyen birisine "İşlemcin zaten çok güçlü, niye OC yapmak istiyorsun?" veya "Ekran kartın zaten çok güçlü, niye OC yapmak istiyorsun?" gibi cümleler söylemek tamamen cahilliktir.

5) Darboğaz yaşamıyorsan OC yapmana gerek yok.
OC, sadece darboğaz durumlarında yapılan bir işlem değildir. OC, performans arttırmak için yapılır. Performans isteyen herkes OC yapmakta özgürdür, bunu darboğaz ile sınırlandırmamanız gerekiyor.

6) Soğutabildiğin sürece OC yapabilirsin.
Hayır, yapamazsın. Günlük kullanmak ile denemelik kullanmak arasında fark var. Günlük kullanacağın değer rahat olmalıdır, çok sıkı sıkı olmamalıdır. Denemelik kullanma yönteminde istediğin gibi deneyebilirsin, neticede maksimum 1-2 gün zorlarsın. Mesela işlemciye denemelik 1.5V verirsen denemelik zarar gelmez ancak uzun vadede "degrade" dediğimiz olay meydana gelir. İstersen 50 derecede çalışsın, bazı şeylerin limiti vardır ve istediğin kadar soğuk tutsan da o limiti aşarsan yavaş yavaş parçanın ömründen yemeye başlar. Yani soğutabildiğin sürece OC yapabilirsin ifadesi de yanlıştır.

Bunun sebeplerini şunlara bağlıyorum;
  1. Bilinçsiz kullanıcıların yapmış olduğu anlamsız overclocklar sonucu bozdukları donanımlarını çeşitli mecralarda yanlış şekilde paylaşması.
  2. Ülkemizdeki teknoloji kanallarının overclock ile alakalı detaylı rehberler yapmamaları.
  3. İngilizce eksikliği.
  4. Ne güzel sistemin var, ne diye overclock yapıyorsun?
  5. Darboğaz yaşamıyorsan OC yapmana gerek yok.
  6. Soğutabildiğin sürece OC yapabilirsin.
Hepsini kısaca açıklayayım.

1) bilinçsiz kullanıcılar
En tehlikeliler bu grupta yer alır. Bir şey bildiğini sanıp hiçbir şey bilmeyen gruptur. Sağdan soldan öğrendiği doğruluğu belirsiz cümlelerle yola çıkarak OC yapar ve o şekilde kullanır. Herhangi bir stabilite testi vs. bir şey yapmaz, oyun oynuyor ve oyundan atmıyorsa onun için o OC stabildir :D uzak durun böyle insanlardan. Denk gelirseniz rapor atın. OC öyle kendi kafanızın estiği gibi kural koyabileceğiniz bir şey değildir.

2) teknoloji kanallarının OC rehberi yapmaması
Ülkemizde yer alan tonlarca büyük teknolojik kanal var, bunların yanında küçük çaplı teknoloji kanalları da var. Bunlar hep sadece kendi problemlerini çözmeye yönelik videolar çekiyorlar. Örneğin "CPB nasıl kapatılır?", "XMP nasıl açılır?", "Secure Boot nasıl açılır?" gibisinden standart kullanıcıların aradığı basit sorunlara cevap olma çabasındalar. İnsanımız da yerel teknolojik kanalları böyle bilgileri paylaşmayınca konudan uzak kalıyor. Çare yabancı kaynakları araştırmak, tabii ona da şimdi değineceğiz.

3) İngilizce eksikliği
Yıl olmuş 2022, hâlâ İngilizce bilmeyen bir toplumda yaşıyoruz. Arkadaşlar, İngilizce dilini ana diliniz gibi bilmeniz gerekiyor. Bu sadece OC için değil, ileride meslek sahibi olacağınız zamanlarda işinize yarayacak, yurt dışına çıktığınızda insanlara bön bön bakmaktan kurtaracak. Neyse, konuya gelelim. Ülkemiz, İngilizce bakımından bayağı kötü bir durumda. Hâl böyle olunca da bilinçsiz kullanıcılar öğrenme amaçlı yabancı kaynakları araştırmaya kalktığında tökezliyorlar, çünkü hiçbir şey anlamıyorlar.

4) ne güzel sistemin var, ne diye OC yapıyorsun?
GT 710'a mı OC yapalım? Tabii ki güçlü sistemlere OC yapacaksın ki aldığın performans daha da artsın. Şimdi adam 10900k + 360mm sıvı soğutma alsa gidip de "işlemcin zaten çok güçlü, niye OC yapmak istiyorsun?" mu diyeceksin? Hem soğutabileceği bir 360mm sıvı soğutması var hem de işlemcisinin çarpan kilidi açık. Satın alan kişi OC yapmak ister veya istemez, bu kullanıcıya bağlı ancak OC yapmak isteyen birisine "işlemcin zaten çok güçlü, niye OC yapmak istiyorsun?" veya "ekran kartın zaten çok güçlü, niye OC yapmak istiyorsun?" gibi cümleler söylemek tamamen cahilliktir.

5) darboğaz yaşamıyorsan OC yapmana gerek yok.
OC, sadece darboğaz durumlarında yapılan bir işlem değildir. OC, performans arttırmak için yapılır. Performans isteyen herkes OC yapmakta özgürdür, bunu darboğaz ile sınırlandırmamanız gerekiyor.

6) soğutabildiğin sürece OC yapabilirsin.
Hayır, yapamazsın. Günlük kullanmak ile denemelik kullanmak arasında fark var. Günlük kullanacağın değer rahat olmalıdır, çok sıkı sıkı olmamalıdır. Denemelik kullanma yönteminde istediğin gibi deneyebilirsin, neticede maksimum 1-2 gün zorlarsın. Mesela işlemciye denemelik 1.5v verirsen denemelik zarar gelmez ancak uzun vadede "degrade" dediğimiz olay meydana gelir. İstersen 50 derecede çalışsın, bazı şeylerin limiti vardır ve istediğin kadar soğuk tutsan da o limiti aşarsan yavaş yavaş parçanın ömründen yemeye başlar. Yani soğutabildiğin sürece OC yapabilirsin ifadesi de yanlıştır.

Hocam keşke makale falan açsaydınız pek bir konuya benzemiyor gayet iyi anlatmışınız tebrik ederim :D

Sene 2016 Ağustos. Meşhur AMD FX Boeing motorlu soğutucu var. BIOS menüsünden yüksek performansa almıştım ve işlemci 3.9 GHZ olmuştu. GTA 4 EFLC çakmasını oynarken OC'den sonra ses artmıştı bariz şekilde. İşte zaman geldi geçti ben bu durumdan rahatsız oldum ama ortaokul 6'ya gidiyorum. Öyle fan alma falan kafaya göre yok. O zamanlar Haziran'daydı galiba Ramazan. Ben dedim bayramda para toplayıp soğutucu alıcam dedim. İşte topladım parayı o zamanlar CM T4 vardı ve Hyper 212 vardı. Aralarından ucuz olan 160TL'ye T4'ü almıştım.

Bunu almadan önce teravih namazında OC planı yapıyordum :D İşte diyorum acaba Overdrive üzerinden mi yapsam falan diye. Ulan be düşünüyorum da o yaşımda ne güzel işler başarmışım. Şimdi üniversite sınavına hazırlanıyorum ve efsane halen benimle :)

Tek kelime ile özetlersem: Cesaret.

Değerli ve bir o kadar hususi bağlama imza atan üstadım, ☝🏼✍️

Eminim bir çok kişi bırakın İngilizce bilmeyi, kaleme aldığınız bu güzide Türkçe fikir beyanınızı bile okumaya erinecektir. Akabinde "ingaaa" diye ağlayacaklardır. 🤢

Size katılıyorum. Ziyadesiyle deneyimli ve bilgili olduğunuz aşikar.🤌🏻

Sizlere bu hususi hususta bizleri bilinçlendirdiğiniz için teşekkürlerimi sunmayı borç bilirim. 🙌🏼

Saygılarımla. 🌹

Daha çok konu değil de eleştiri olmuş. OC için kendi konunuz var mı? Sadece teknoloji kanalları değil forumlar üzerinde de ciddi bir eksik var. Açılan konuların tutmaması büyük bir sorun ve bu sorunun kaynağı da genelde 4. madde veya OC yaparsan ömürden yersin diyen tayfa yüzünden. Bu yüzden sadece teknoloji kanalları değil de forum yöneticilerinin de bir adım atması şart bu konuda.

Ülkemiz, İngilizce bakımından bayağı kötü bir durumda
Bu konuda yanılıyorsun dostum. Dünya'da hakikaten İngilizce bilme oranımız iyi seviyelerde. Genel olarak okumama ve öğrenmeme alışkanlığımız yüzünden oluyor bunlar.
Onun haricinde çok güzel konu, ellerine sağlık.

Değerli ve bir o kadar hususi bağlama imza atan üstadım, ☝🏼✍️

Eminim bir çok kişi bırakın İngilizce bilmeyi, kaleme aldığınız bu güzide Türkçe fikir beyanınızı bile okumaya erinecektir. Akabinde "ingaaa" diye ağlayacaklardır. 🤢

Size katılıyorum. Ziyadesiyle deneyimli ve bilgili olduğunuz aşikar.🤌🏻

Sizlere bu hususi hususta bizleri bilinçlendirdiğiniz için teşekkürlerimi sunmayı borç bilirim. 🙌🏼

Saygılarımla. 🌹
Sadece mutlu olduğun zamanlarda mı bu kadar resmisin?

Sadece mutlu olduğun zamanlarda mı bu kadar resmisin?

Değerli hocam, 🙌🏼

Ne demek istediğinizi %100 olarak tam anlayamadım. Lakin kaleme aldığım fikirler kimi localarca hoş karşılanmamaktadır. 🥀

Esasında mesajlarıma bakarsanız hep böyle olduğum bir deniz fenerinin denizi aydınlatması gibi görünmektedir.

Saygılarımı sunarım. 🌹

Daha çok konu değil de eleştiri olmuş. OC için kendi konunuz var mı? Sadece teknoloji kanalları değil forumlar üzerinde de ciddi bir eksik var. Açılan konuların tutmaması büyük bir sorun ve bu sorunun kaynağı da genelde 4. madde veya OC yaparsan ömürden yersin diyen tayfa yüzünden. Bu yüzden sadece teknoloji kanalları değil de forum yöneticilerinin de bir adım atması şart bu konuda.
Yaptığım rehberler mevcut, daha da devam ederim ancak tutulmuyorlar maalesef.

Geri
Yukarı