İnsanların özünde kötülük mü vardır iyilik mi?

Çocuklar falan özünde iyidir diyeceğim çocuk katil çıkıyor. Kimsenin özünde iyi veya kötü olmadığı kesin bence. Ancak insan hep iyi olmak, iyiyi yapmak ister; kahraman olmak ister diyenler de var.

Günün sonunda herkes çıkarına uygun olanı yapar, iyi kötüyü etrafındakiler söyler.

İnsan düşünebilen biyolojik organizma artığıdır. Karmaşık bir sudan var olmuştur. Tartışmaya çok düşkündür. Genel itibari ile çıkarları için diğerlerini ezer. Çıkarı için savaş bile çıkarıp milyonların ölümüne sebep olur sonra kendi de batıp gider. Zavallı insan ne nankördür.

Kötülük derken? Örneğin bencillik sana göre kötülük mü?

Bencillik, diğeri anlamı Egoizm, bireyin kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmesidir. Ben şahsen insanın özünde bencillik olduğuna inanıyorum. Bencillik bana göre kötü bir davranış, o yüzden ben kötülük vardır diyorum. Herkesin bakış açısı farklıdır, felsefede kesin doğru diye bir şey yoktur.

Kötülük daha fazla bence. Çünkü insan doğası gereği çıkarcıdır. Kim güçlü ise onun yanında durur. Tabii bunda yetiştiği çevrenin ve özellikle ailenin de etkisi var. Yanisi bu oran kişiden kişiye değişir ama genellikle kötülük daha baskındır.

İnsanların davranışları, düşünceleri ve eylemleri, onların yaşadıkları ortama, eğitimlerine, deneyimlerine ve kişilik özelliklerine göre değişebilir.

Kötülük daha fazla bence. Çünkü insan doğası gereği çıkarcıdır. Kim güçlü ise onun yanında durur. Tabii bunda yetiştiği çevrenin ve özellikle ailenin de etkisi var. Yanisi bu oran kişiden kişiye değişir ama genellikle kötülük daha baskındır.
Çıkarcı olmak neden kötülüktür? İnsanın kendi çıkar ve menfaatlerini önde koyması normal ve sağlıklı olan bir durum değil midir? Diğer insanların menfaatlerini kendininkinin önüne koymak oldukça mantıktan uzak bir hareket değil midir? Bunun haricinde kötülük nedir?

İnsan çıkarcı olarak mı doğar, yani özünde bu mu vardır? Yoksa büyüdükten sonra mantıklı olanın bu olduğuna karar verip bunu mu seçer? Öz varoluştan önce mi gelir, yoksa sonra mı?

Geri
Yukarı