İyilik yapma sebebi

İyilik; karşılıksız yapılırsa iyiliktir ve sonunda da her şart altında iyiye sebep olur. Eğer bir karşılık beklentisi varsa o iyiye götürmeyeceği ve kötüye sebep olma ihtimali barındırdığı için iyilik olarak adlandırılamaz. İyilikten maraz doğmaz.
Doğru ama karşılıksız bir iyilik nedir, nasıl anlıyabiliriz? Tam anlamıyla karşılıksız değildir, onu tam resmedemez. Çünkü bak bunu ben karşılıksız yapıyorum diyerek de kendini tatmin etmiş oluyor. Hiçbir zaman karşılıksız iyiliğin ne olacağını bilemiyeceğiz gibi.

Karşılıksız resmedilen şeyin de karşılığı var, o da bir duygu, o da bir karekteristik tatmindir.

Doğru ama karşılıksız bir iyilik nedir, nasıl anlayabiliriz?
Yapılan sadece yapılana kar sağlıyor ise. Dışarıdan bunu bilmek ilk anda mümkün olmayabilir ama zaman içinde gözlemlenirse açığa çıkar. Misal; ilişki çatırdamaya başladığında denilen;
-Hatırlıyor musun? Ben zamanında senin için şunu yapmıştım.
cümlesi ile niyet açık seçik belli olmuştur.

Yapılan sadece yapılana kar sağlıyor ise. Dışarıdan bunu bilmek ilk anda mümkün olmayabilir ama zaman içinde gözlemlenirse açığa çıkar. Misal; ilişki çatırdamaya başladığında denilen;
-Hatırlıyor musun? Ben zamanında senin için şunu yapmıştım.
cümlesi ile niyet açık seçik belli olmuştur.
O zaman şöyle diyebiliriz. Bir insana iyilik yaparsın ve bu iyiliğin sana acı olarak döneceğini bilirsin, bu iyiliğin karşılığında hiçbir tatminkarlık yoktur. Aklına geldiğinde de tatmin olmazsın, askine acı çekeceğini anladığın için acı çekersin. Buna iyilik denilebilir mesala.

Ama gel gelelim ki gerçek iyiliği bu bot bedenlerle anlıyamıyacağız. Çünkü her türlü karşılık bulacaktır. Bak bu iyiliği yaptım, hiç sesimi de etmedim derken bile orada bir ego tatminliği var. Düşün bak nasıl hissediyorsun.

O zaman şöyle diyebiliriz. Bir insana iyilik yaparsın ve bu iyiliğin sana acı olarak döneceğini bilirsin, bu iyiliğin karşılığında hiçbir tatminkarlık yoktur. Aklına geldiğinde de tatmin olmazsın.

Ama gel gelelim ki gerçek iyiliği bu bot bedenlerle anlıyamıyacağız. Çünkü her türlü karşılık bulacaktır. Bak bu iyiliği yaptım, hiç sesimi de etmedim derken bile orada bir ego tatminliği var. Düşün bak nasıl hissediyorsun.
İyilik, yapılıp üzerine düşünülmemeyi de gerektirmeli o zaman.

İyilik, yapılıp üzerine düşünülmemeyi de gerektirmeli o zaman.
İyiliğin hiçbir duygu gereksinimi, duygusal tatminin olmadığı bir bedende yaparsak iyilik olacağını bilmeliyiz. Bu gerçeklikte iyiliğin adı da menfaattir.
O yüzden asıl iyilik bu bedenlerle mümkün değildir.

Birbirimizin haklılığını doyuruyoruz. Bu da çok güzel bir şey.

O yüzden asıl iyilik bu bedenlerle mümkün değildir.
Sınırlarımızı tam olarak bilemiyoruz. Eğer dediğiniz gibi olsaydı anne çocuk ilişkisi olmazdı. Annenin çocuğu için hayatını feda etmesinde ne gibi bir çıkar vardır? Anne, soyunun devamlılığını sağlama içgüdüsü ile hareket ediyor denilemez sanırım.

Sınırlarımızı tam olarak bilemiyoruz. Eğer dediğiniz gibi olsaydı anne çocuk ilişkisi olmazdı. Annenin çocuğu için hayatını feda etmesinde ne gibi bir çıkar vardır? Anne, soyunun devamlılığını sağlama içgüdüsü ile hareket ediyor denilemez sanırım.
İçgüdüsel de geç. Yapmasa acı çeker, yapmaya itilir, aksiyona geçtiğinde gururdan zevk alır. Yani bile bile ölüme atlaması da ona cazip gelir.

Bence anahtar sevgidir. Sevgi, bencillik barındırmaz.
En sevdiğim konu, cevaplamaktan haz alıyorum.
Sevgi yalanın ta kendisidir. Birbirimizi sevmek zorundayız, bir şeyleri sevmekten haz alıyoruz.

Mutluluğu kategorize etmiş bir bedendeyiz. Gerçekliğin ne olduğunu bilmiyoruz. Dedim ya, her şey uyum için yapılmış bir düzenek.

Geri
Yukarı