Intel almak isteyenlere musallat gibi çöken AMD'ciler

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Intel çekirdek sayilarini arttirdi belki ama yil olmuş 2020 hala 14Nm'de israr ediyorlar ne zaman nm azaltirlar guc tuketimleri duser sicakliklar duşer Intel işlemciler o zaman AMD ile ciddi bir yarişa girerler.

Oda termostatı kullanıyorum 23 dereceye ayarlı. 12 metrekare eşyalı oda. Chrome açık kalsın kapıyı kapatayım 25'e kadar çıkarıyor 2 saatte.

Kardeşim şakaysa komik ciddiyse daha komik. R5 2600 Aida 64 testte 20 dk boyunca Max 61.8 derece gören bir işlemcim var. Yalan söylemeninde bir adabı olmalı. Ama FX serisi diyorsan doğru ev arkadaşımda FX işlemci var kışın onun odada takılıyoruz daha sıcak diye.

Aynı şekilde AMD almak isteyenlere musallat gibi çöken Intel'ciler de var. Benim ekran kartım AMD, işlemcim ise Intel.

Kardeşim şakaysa komik ciddiyse daha komik. R5 2600 Aida 64 testte 20 dk boyunca Max 61.8 derece gören bir işlemcim var. Yalan söylemeninde bir adabı olmalı. Ama FX serisi diyorsan doğru ev arkadaşımda FX işlemci var kışın onun odada takılıyoruz daha sıcak diye.

Bilip bilmeden tanımadığınız kişilere yalancı demeyin. Ailenizden alamadığınız terbiyeyi size ben veremem.

Dosya Ekleri

• 20200518_025102.jpg
    20200518_025102.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 25
  • Screenshot_20200518-025303_Gallery.jpg
    Screenshot_20200518-025303_Gallery.jpg
    177,5 KB · Görüntüleme: 23
Intel i9-10900K'nın TDP değerleri açıklanana kadar, AMD'yi evime sokmayacaktım. Ardından i9-10900K'nın TDP değerleri açıklandı ve düzelene kadar eve Intel + Nvidia sokmayacağım. @Sylveon sağolsun, AMD'ye geçmemde büyük rol oynadı. Bence artık işlemci tercihi AMD'den yana olmalı da, ekran kartı kişiye kalmış bir seçim.

Intel i9-10900K'nın TDP değerleri açıklanana kadar, AMD'yi evime sokmayacaktım. Ardından i9-10900K'nın TDP değerleri açıklandı ve düzelene kadar eve Intel + Nvidia sokmayacağım. @Sylveon sağolsun, AMD'ye geçmemde büyük rol oynadı. Bence artık işlemci tercihi AMD'den yana olmalı da, ekran kartı kişiye kalmış bir seçim.
Intel almak isteyen kişi için 10. nesil almak mantıklı gibi birde AM4 için çıkacak son işlemciler olabilir 4. nesil.

Bunu niye AMD'ye bağladın anlamadım. Tam yükte 75 derecede çalışıyor desek oda sıcaklığının yükselmesi normal. Intel kullanınca serinliyor musun? Intel de aşağı yukarı bu derecelerde çalışıyor.

Bilmiyorsan söyleyeyim: Intel 6.nesilden beri işlemcinin asıl kısmıyla işlemci kapağı arasına lehim yapmayı bıraktı, termal macun sürmeye başladı. Bu da sıcaklığı çok ciddi oranda arttırdı. Kapağı açıp macun yerine sıvı metal süren yani delid yapanlar 10+ derece sıcaklıkta düşüş yaşadı. Ayrıca 14nm mimari kullanmasına rağmen çekirdek sayısını ve frekansı zorladığı için ve kıytırık stok soğutucusuyla sıcaklık olarak çok rahat Ryzen'a rakip oluyor.

Gelip boş boş Ryzen'a yüklenme odam ısınıyor diye. Komik değil. Oda sıcaklığından yüksek sıcaklıkta ne koyarsan odaya sıcaklık artar normal olarak.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı