Intel CEO’su: “AMD’nin Liderliği Bitti”

Yeri gelir Intel yeri gelir AMD iyidir fiyata bütçeye ve kullanacağınız yöneliklere göre değişir.
AMD 5000 serisinde çok başarılı Intel ise 11.nesilde çok başarılı olmayabilir ama üzmez.

Intel güçlü ve clock gücüde gayet iyidir k işlemci almak ayrı masraf Z anakartlar da pahalı
Ancak AMD çarpan kilidi açık istediğiniz gibi OC yapabilirsiniz ama kimse OC ile bir işlemciyi arşa çıkartamaz bir yere kadar götürür yani 2 işlemcide iyi farklı konuda Intel farklı konuda AMD iyi sanal çekirdekler Intel de artış gösterdi Turbo clock da öyle AMD çekirdek gücü fazla nm değeri düşük

Ben her 2 işlemciyide tavsiye ederim fan boyluk yapmam örnek: O kekin çikolatası diğer kekin hamuru iyi.

Intel 14nm+ milimetre kare basina 37 milyon transistor sigdirabilirken TSMC 7nm+ 90 milyon+ transistor sigdiriyor. Ayrica TSMC'nin cipleri cok daha guc efektif calisiyor testlerin de soyledigi gibi.

Bunlar teorik değerler. İşlemcinin her yerinde aynı yoğunluğa sahip olamıyor, iki firma da.

Bu sigdirabilecekleri maksimum degerler, hala bir sey anlatiyor.

Aslında pekte bir şey anlatmıyor. Yanlış anlamayın sizin için ya da TSMC için demiyorum.

Çünkü işlemcilerde veriler ya da verilere bağlı sonuçlar lineer değildir. Bunun yanında Intel 14 nm için 37 nm diyen de var, 45 diyen de, 50 diyen de. Aynı şey TSMC tarafında da geçerli.

Intel'de TDP artıyor çünkü o çekirdekleri ancak öyle bir güçle, yüksek GHz'de stabil tutabiliyorlar. Çünkü Skylake çekirdekleri başlangıçta 4 GHz baz alınarak tasarlanmış, diğer komponentler de öyle.

Çok parametre var. Ki nm de önemini başka bir yapıya kaptırıyor yavaş yavaş: Çekirdek tipleri.

Mesela Intel, 10 nm ile 100'lük bir değer hedeflemiş. Ama öngörülen TDP değerleri ortada. Ryzen 5000 gibi olmayacak.

Bunun bir de AI ve nöral core'ları var artık... Orada işler iyice çığırından çıkıyor.

Aslında pek de bir şey anlatmıyor. Yanlış anlamayın sizin için ya da TSMC için demiyorum.

Çünkü işlemcilerde veriler ya da verilere bağlı sonuçlar lineer değildir. Bunun yanında Intel 14 nm için 37 nm diyen de var, 45 diyen de, 50 diyen de. Aynı şey TSMC tarafında da geçerli.

Intel'de TDP artıyor çünkü o çekirdekleri ancak öyle bir güçle, yüksek GHz'de stabil tutabiliyorlar. Çünkü Skylake çekirdekleri başlangıçta 4 GHz baz alınarak tasarlanmış, diğer komponentler de öyle.

Çok parametre var. Ki nm de önemini başka bir yapıya kaptırıyor yavaş yavaş: Çekirdek tipleri.

Mesela Intel, 10 nm ile 100'lük bir değer hedeflemiş. Ama öngörülen TDP değerleri ortada. Ryzen 5000 gibi olmayacak.

Bunun bir de AI ve nöral Core'ları bar artık... Orada işler iyice çığırından çıkıyor.

Mesela Ryzen 5800H 180mm2 10 700 000 000 transistore sahip bolme islemi yapinca cikan sonuc MM2 basina dusen transistor sayisini gosteriyor. 10 700 000 000 / 180 = 59444444.4444 yani bu Intel 14Nm'nin maksimum kazancla kullanildigi takdirde bile ulasamayacagi sayida transistor demek. Benim anlayamadigim ortada bu kadar belirgin guc efektivite ve performans farki varken hala insanlarin 14nm+++! Uretim surecinin TSMC 7nm ile ayni olabilecegini savunmasi açıkçası.

Son düzenleme:
AMD tokatlamaya geliyor Intel artık rakibi değil NVIDIA'yı bile tokatlıyacaklar kim kullanıcıya değer veriyorsa o kazanacak NVIDIA DLSS vermedi 1660 Ti'ye AMD idelity FX 1660 Ti'de açılıyor kısacası AMD adamdır gerisi yalan.

Mesela Ryzen 5800H 180mm2 10 700 000 000 transistore sahip bolme islemi yapinca cikan sonuc MM2 basina dusen transistor sayisini gosteriyor. 10 700 000 000 / 180 = 59444444.4444 yani bu Intel 14Nm'nin maksimum kazancla kullanildigi takdirde bile ulasamayacagi sayida transistor demek. Benim anlayamadigim ortada bu kadar belirgin guc efektivite ve performans farki varken hala insanlarin 14nm+++! Uretim surecinin TSMC 7nm ile ayni olabilecegini savunmasi açıkçası.

Lineer olmayan bir sisteme lineer yaklaşamazsın.

Vaktim olsa uzun uzun yazarım, açıklayarak. Ancak yok.

Ayrıca söz konusu Intel 14 nm işlemciler ve AMD 7 nm işlemciler. Ürünler yani, mimariler değil.

Ayrıca söz konusu Intel 14 nm işlemciler ve AMD 7 nm işlemciler. Ürünler yani, mimariler değil.
Peki Intel 14nm+ ile TSMC 7nm+ ayni diyen arkadaslar tam olarak neyden bahsediyor aciklar misin?

Yani lineer olan onca sey var ama sen tam olarak neyi karsilastirmaya calisiyorsun bilmedigim icin bisey diyemiyorum. Eger lineer olmadigini savundugun sey transistor sayisi/performans ise o da lineer aslinda, sadece paralel programlamada islem gucu cekirdek basina +%100 artmaz bunun lineer olabilmesi icin frekansin 2 katina cikmasi gerekiyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı