Intel Coffee Lake mi yoksa AMD Ryzen mi ?

Bana katılıyor musunuz ?

• Evet

Oy: 19 61,3%
  • Hayır

Oy: 10 32,3%
  • Kısmen. Sebebi de yorumlarda.

Oy: 2 6,5%

• Oy verenlerin toplamı
    31
Intel 300 seri H ve B seri anakartlar satışa çıktığı vakit 1080P çözünürlük için Ryzen 3 almanın esprisinin kalmayacağını düşünüyorum. (Tek istisna 2. jenerasyon Ryzen 3 işlemcilerin devasa F/P göstermesi olur.) Şimdilik Z370 chipsetin pahalılığı yüzünden maliyet arttığından 8100 ve Z370 kombinasyonu yerine Ryzen 1200 ve B350 fiyat açısından cazip görünüyor. Temelde 1080P çözünürlük hedef alınmış ve uzun süre parçalarda değişiklik yapılmayacaksa şayet ne kadar pahalı da olsa 8100 ve Z370 sistem daha uzun ömürlü olacaktır.

Ben alacak olsam, %10 performans fazlası için İntel almam. Daha ucuza, ve soket garantisi varken İntel'in ne yapacağı belli olmaz. Ama bir başkası alabilir onun için diyorum.

Ama ben da hala Ryzen'ın neden daha az FPS verdiğini anlamadım. Başından beri açıklama yapılıyor ama beni tatmin etmedi hiç biri. Çünkü dar boğaz olmuyor, bakıyorsun bütün çekirdekler kullanılıyor ama az FPS veriyor. Bir işlemci profosörü olsa da anlasak. Asıl mantığını, bilindik açıklamalara ihtiyacım yok. Ben burada şunu da düşünebilirim. GPU %100 kullanılıyor diye proğramlar yalan mı söylüyor?

Ryzen= %100 GPU, 8 çekirdek %20 civarı kullanım= düşük FPS.
İntel=%100 GPU, 4 çekirdek %80 civarı kullanım=fazla FPS.

Şimdi İntel'in de üstünde performans veren olmadığı için, acaba daha fazla verdirecek işlemci olabilir mi diye düşünüyorum. Belki intel de tam performans verdirmiyor. Ne belli?

Son düzenleme:
Ben alacak olsam, %10 performans fazlası için İntel almam. Daha ucuza, ve soket garantisi varken İntel'in ne yapacağı belli olmaz. Ama bir başkası alabilir onun için diyorum.

Ama ben da hala Ryzen'ın neden daha az FPS verdiğini anlamadım. Başından beri açıklama yapılıyor ama beni tatmin etmedi hiç biri. Çünkü dar boğaz olmuyor, bakıyorsun bütün çekirdekler kullanılıyor ama az FPS veriyor. Bir işlemci profosörü olsa da anlasak. Asıl mantığını, bilindik açıklamalara ihtiyacım yok. Ben burada şunu da düşünebilirim. GPU %100 kullanılıyor diye proğramlar yalan mı söylüyor?

Şimdi İntel'in de üstünde performans veren olmadığı için, acaba daha fazla verdirecek işlemci olabilir mi diye düşünüyorum. Belki intel de tam performans verdirmiyor. Ne belli?

Inteli oyunlarda geçebilecek tek rakibin AMD olması yerine Qualcomm gibi Android için CPU üretenlerin PC içinde girişimlerde bulunması fena olmazdı. Atıyorum 2 sene sonra Snapdragon 910 diye DDR5 RAM destekli 8 çekirdekli CPU ve ona uygun soket çıkıyormuş oyun performansında zamanın Intel işlemcilerini tokatlıyormuş. :) Düşünmesi bile zevkli. :D

Onu ben de anlamadım. Testlerden de belli, uygulamalar Multi-Core'a geçmeye başladılar. Hem de benchmarklarda da bu belli. Sadece FHD oyunculukta Intel geçiyor, (2K ve 4K'da fark kapanıyor.) ama onun dışında hep AMD. Yani bu AMD Ryzen işlemciler bu kadar güçlü olmasına rağmen, Intel'i her şeyde tokatlamasına rağmen nasıl Intel, FHD oyunculukta AMD'yi geçiyor ? Ben de anlayabilmiş değilim.

Ryzen 2'yi çok merak ediyorum açıkcası. İlk Ryzen tamam bomba gibi düştü ama yılların İntel'i bile çekirdek arttırdığına göre Ryzen'in daha iyi bir şey yapması gerek ki insanlar İntel deği lde Ryzen alsın. Ha bu beklentim değil, sadece böyle olsa güzel olurdu. Hem rekabet kızışır bize yarar.
Beklentim ise Ryzen'in 1080P oyunculuk için performansının biraz daha arttırılması ve çoklu çekirdekte tekrar avantajlı konuma geçmesi. Fiyatları da çok uçuk olamaması tabi Intel gibi. Bu da tek başıan yeterli bir sebep ama Ryzen iyi bir şey yapsa daha iyi olur :=)

Ryzen 2'yi çok merak ediyorum açıkcası. İlk Ryzen tamam bomba gibi düştü ama yılların İntel'i bile çekirdek arttırdığına göre Ryzen'in daha iyi bir şey yapması gerek ki insanlar İntel deği lde Ryzen alsın. Ha bu beklentim değil, sadece böyle olsa güzel olurdu. Hem rekabet kızışır bize yarar.
Beklentim ise Ryzen'in 1080P oyunculuk için performansının biraz daha arttırılması ve çoklu çekirdekte tekrar avantajlı konuma geçmesi. Fiyatları da çok uçuk olamaması tabi Intel gibi. Bu da tek başıan yeterli bir sebep ama Ryzen iyi bir şey yapsa daha iyi olur :=)
Vallahi ben de merak ediyorum Ryzen 2'yi. Ayrıca 7nm'ye inerseler R5 2600, stok halinde 4.3 GHz'de gıdım zorlanmaz. Hayali bile çok iyi :D ve 7nm olduğu için o GHz'in hakkını sonuna kadar verir ve Intel, 10nm'ye inerse AMD daha iyi performans verir. 3nm, 3nm'dir.

@171775 dostum konu başından beri GHz ile konuşuyorsun. GHz'e bakarak karşılaştırılamazlar.

Bu arada 144, 75 Hz monitörler için 8. nesil mantıklı olabilir. Fakat 60 Hz monitörü olanların 8. nesil almasını önermem.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı