Intel i5-11600K Masterliquid ML240l ile 97 derece oluyor

Yigitunc

Hectopat
Herkese iyi sosyaller,
Sıfır satın almış olduğum kasada sıvı soğutma olarak Game Booster'ın 120mmlik sıvı soğutması vardı ve işlemcim 100 dereceleri görüyordu, yine burada açtığım bir konuda sıvı soğutmanın yetersiz olduğu söylenince Cooler Master Masterliquid ML240l V2 ürününü satın aldım ve montajını sağladım.
İşlemcimin 125W tpd değeri ve sıvı soğutmamın da 200W TDP değeri var, yani hayli hayli soğutması gerekiyor.
Sıvı soğutmayı kasanın takabileceğim her yerine takıp denedim, 3 farklı termal macun ile denedim fakat sonuç yine hüsran, yaptığım ısı testinde gördüğüm sıcaklıkları paylaşıyorum.
Gerçekten her şeyi denedim, 2 ay önce satın aldığım kasamı gönül rahatlığı ile kullanamıyorum bir yol gösterebilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2022-05-28 at 11.31.44.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-28 at 11.31.44.jpeg
    212,6 KB · Görüntüleme: 47
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    48,3 KB · Görüntüleme: 50
Hocam ürün arızalı olabilir 2 hafta geçmediyse iade edin, geçtiyse servise götürmenizde fayda var. İ5 bir işlemcinin 240mm ile 97 derece olması normal bir durum değil.

11600K epey isinan bir islemci. 125W onun temel TDP degeri. PL2 degeri ise 251W o islemcinin. Hiz asirtma yapiyorsan daha da artar o miktar. ML240 pek iyi bir sogutucu degil zaten ama 97 derece de pek normal degil gibi.

11600K epey isinan bir islemci. 125W onun temel TDP degeri. PL2 degeri ise 251W o islemcinin. Hiz asirtma yapiyorsan daha da artar o miktar. ML240 pek iyi bir sogutucu degil zaten ama 97 derece de pek normal degil gibi.
80 dereceye falan normal ama 97 dediğiniz gibi bana da normal gelmedi.

Hız aşırtma yapmıyorum, bios vs fabrika ayarlarında.
Hocam hız aşırtma yapsanız gene 100 dereceyi bulmaması lazım. Ben r9 5900x'e hız aşırtma yapıyorum max 86 gördüm tabi soğutucu ve işlemci farkı var da işlemciniz hız aşırtmayla 100 derece oluyorsa hız aşırtmanız başarısız demektir.

Iade sansiniz varsa edin zaten pek iyi bir sogutucu degil. 11600K isinan bir islemci dedigim gibi PL2 degeri 251W. Daha iyi sogutucular var 1500 TL civarinda.

Bildiğim kadarıyla Cooler Master'ın bu serisi baya sıkıntılı, sorun büyük ihtimalle pompa ile alakalı. Eğer iade etme şansınız var ise Thermaltake Water serisini alabilirsiniz ben 10700 KF ile kullanıyorum maksimum en fazla ( sıcak havalarda ) 65-68 derece arası gidip geliyor.

Herkese iyi sosyaller,
Sıfır satın almış olduğum kasada sıvı soğutma olarak Game Booster'ın 120mmlik sıvı soğutması vardı ve işlemcim 100 dereceleri görüyordu, yine burada açtığım bir konuda sıvı soğutmanın yetersiz olduğu söylenince Cooler Master Masterliquid ML240l V2 ürününü satın aldım ve montajını sağladım.
İşlemcimin 125W tpd değeri ve sıvı soğutmamın da 200W TDP değeri var, yani hayli hayli soğutması gerekiyor.
Sıvı soğutmayı kasanın takabileceğim her yerine takıp denedim, 3 farklı termal macun ile denedim fakat sonuç yine hüsran, yaptığım ısı testinde gördüğüm sıcaklıkları paylaşıyorum.
Gerçekten her şeyi denedim, 2 ay önce satın aldığım kasamı gönül rahatlığı ile kullanamıyorum bir yol gösterebilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Hocam aynı sorunu ben yaşıyorum. Sorun geçti mi?. Geçtiyse çözümü nasıl yaptınız. ben stok fanla 100 derece alıyorum şu an ve sizin şu anda kullandığınız sıvı soğutucudan aldım.

1655928354671.png

Sadece opera açıkken değer. Sağdaki max değerler sadece fortnite oynadığımda veya opera'da 4-5 sekme açtığımda oluyor. Bazen mavi ekran yiyip pc kendini resliyor.

Hocam aynı sorunu ben yaşıyorum. Sorun geçti mi?. Geçtiyse çözümü nasıl yaptınız. ben stok fanla 100 derece alıyorum şu an ve sizin şu anda kullandığınız sıvı soğutucudan aldım.

Eki Görüntüle 1428386
Sadece opera açıkken değer. Sağdaki max değerler sadece fortnite oynadığımda veya opera'da 4-5 sekme açtığımda oluyor. Bazen mavi ekran yiyip pc kendini resliyor.
Merhaba, hala çözüm bulamadım, sıvı soğutmamın yetersiz kaldığını düşünüyorum.

Geri
Yukarı