Intel i7 10700K vs Ryzen 7 3800X

Aynı fiyat segmentinde olmayan iki işlemciyi bu şekilde karşılaştırmak pek mantıklı değil. Arada 1000 TL'lik bir farktan bahsediyoruz ve Intel'de soğutucu yok daha. 2 hafta sonra almayı düşünüyorsanız AMD'nin XT modelleri de bekleyebilirsiniz belki bir şeyler çıkar. Sadece FPS'ye odaklı kalmayın CPU kullanımı da önemli bu arada.

2 işlemci arasında oyun tarafında Intel önde evet.

Son düzenleme:
Oyun oynanacağından Intel daha doğru seçim olur. Ama ilerde Render gibi başka şeyler de yapma ihtimaliniz varsa, ayrıca bu kadar pahalı sistemi çabuk değiştirmeyeceğinizi varsayarak, AMD Ryzen 9 3900X daha iyi seçim olur.

Standart bir ev kullanıcısıysa 3900X'i iliklerine kadar sömürecek seviyede bir render alacağını zannetmiyorum, 10700K da zaten bu noktada yine uzun bir süre rahatlıkla iş görecektir diye düşünüyorum, HT destekli 8C/16T standartında OC potansiyeli çok yüksek bir CPU neticesinde. Ama yine de benzer fiyat segmentinde 3900X seçeneğini de dile getirmeniz güzel, kullanıcı oyunla yoğun olarak ilgilenmeyecek ve biraz daha uzun ömürlü bir yatırım yapılmak isteniyorsa bu da düşünülebilir elbette 🙂.

1-2 FPS için 1000TL fazla vermeyin. Ayrıca Intel'in stok soğutucusu piyasadaki en kötü soğutucudur. Ryzen 7 3800X'in için gayet yeterli kule tipi RGB soğutucu çıkıyor ama yine de siz bilirsiniz.
1-2 FPS fark olsa 10700K denmezdi emin olun. 3800Xle aralarında 700 tl fiyat farkı var.
Ayrıca 3800X'in içinden çıkan soğutucu kule tipi değil.
Kutudan çıksa da çıkmasa da sessiz bir çalışma için ikisi de kaliteli bir hava yada sıvı soğutma gerekecektir.
1-2 FPS için 1000TL fazla vermeyin. Ayrıca Intel'in stok soğutucusu piyasadaki en kötü soğutucudur. Ryzen 7 3800X'in için gayet yeterli kule tipi RGB soğutucu çıkıyor ama yine de siz bilirsiniz.
1-2 FPS fark olsa 10700K denmezdi emin olun. 3800Xle aralarında 700 tl fiyat farkı var.
Kutudan çıksa da çıkmasa da sessiz bir çalışma için ikisi de kaliteli bir hava yada sıvı soğutma gerekecektir.

i7 9700K OC performansı ve normal kendi performansı oyun için biçilmiştir güzel bir soğutma ile 5GHz kadar çıkan bir işlemcidir aynı şey 10.nesili içinde geçerlidir hatta 5.2 GHz'e kadar çıkabilir diye biliyorum tabii bu bütçeyle alakalı bir şey F/P bakımından AMD iyidir ama 1000-2000 lira bütçeden 3000-4000 arası işlemci fiyatlarına çıktığımız zaman oyun için AMD o kadar mantıklı gelmiyor.
1-2 FPS fark olsa 10700K denmezdi emin olun. 3800X'le aralarında 700 TL fiyat farkı var.
Kutudan çıksa da çıkmasa da sessiz bir çalışma için ikisi de kaliteli bir hava ya da sıvı soğutma gerekecektir.

1-2 FPS fark olsa 10700K denmezdi emin olun. 3800X'le aralarında 700 TL fiyat farkı var.
Kutudan çıksa da çıkmasa da sessiz bir çalışma için ikisi de kaliteli bir hava ya da sıvı soğutma gerekecektir.

AMD'nin OC performansı Intel kadar iyi değil.
Edit: Fanboyluk yapmıyor burada genel olarak kimse bunu sevdim bütçe varsa i7 10700K OC ile çok daha yüksek işlemcilere kafa tutabilir güzel bir soğutmayla OC yapmayacaksanız AMD alabilirsiniz aynı şekilde fazladan para vermek istemiyorsanızda AMD alabilirsiniz hocam.

Son düzenleme:
O zaman size dandik R5 3600 ile gelen soğutucunuz ile iyi günler.
10700K soğutucu ile gelmiyor zaten. Bilgilenin de gelin.

Konu sahibine 10700K ve güzel bir soğutucu almasını önerip, çıkıyorum.

Siz biraz beni yanlış anladınız. AMD fan boyu falanda değillim. Orada "Intel almayın aldırmayın" lafını fan boylara itfafen söylemiştim. Zamanında bende Intel kullandım ama seviye olarak denk olmayan ve soğutucu+işlemci ile daha pahalı bir şeyi karşılaştırırsanız bende F/P olarak en mantıklısını söylerim kusura bakmayın. Ve evet haklısınız içinde soğutucu çıkmıyor ve en azından AMD Intel kadar kötü bir stok soğutucu ile gelmiyor. Bu konuda Intel daha iyi ama genel anlamda Intel artık bitti, alınmaz. Ben bir tüketici olarak her zaman F/P'ye bakarım. F/P olarak da en iyisi AMD buna bir şey söylemezsiniz bence. Konuya gelirsek bence XT serisinin Türkiye'ye gelmesini bekleyin en mantıklı ve doğru tercih olacaktır.
Adam özellikle oyun odaklı demiş ve bütçeden yana da belli ki pek bir sıkıntısı yok, üst düzey Z490 bir anakart + 10700K bir işlemci bu noktada 3800X'e göre tercih edilmesi daha mantıklı bir seçenek, burada marka eleştirme konusu açılmadı, yorumlarınızı gereken yere belirtin bence.

İster para bassın isterse fakir olsun diye saçma sapan para harcasın ki? Ben bu mantığı anlamıyorum yazdığım yazıyı düzgün okuysaydınız tam olarak denk olmadıklarını yeni çıkan XT serisinin denk olacağını yazdığımı anlardınız. Genel olarak Intel yerine AMD almak her anlamda daha mantıklı neden ben daha fazla para vereyim ki? Mantık olarak Intel'i tebrik etmek lazım bir sene önce çıkan rakibi anca 1 sene sonra geçebiliyor :D.

Siz biraz beni yanlış anladınız. AMD fan boyu falanda değillim. Orada "Intel almayın aldırmayın" lafını fan boylara itfafen söylemiştim. Zamanında bende Intel kullandım ama seviye olarak denk olmayan ve soğutucu+işlemci ile daha pahalı bir şeyi karşılaştırırsanız bende F/P olarak en mantıklısını söylerim kusura bakmayın. Ve evet haklısınız içinde soğutucu çıkmıyor ve en azından AMD Intel kadar kötü bir stok soğutucu ile gelmiyor. Bu konuda Intel daha iyi ama genel anlamda Intel artık bitti, alınmaz. Ben bir tüketici olarak her zaman F/P'ye bakarım. F/P olarak da en iyisi AMD buna bir şey söylemezsiniz bence. Konuya gelirsek bence XT serisinin Türkiye'ye gelmesini bekleyin en mantıklı ve doğru tercih olacaktır.

İster para bassın isterse fakir olsun diye saçma sapan para harcasın ki? Ben bu mantığı anlamıyorum yazdığım yazıyı düzgün okuysaydınız tam olarak denk olmadıklarını yeni çıkan XT serisinin denk olacağını yazdığımı anlardınız. Genel olarak Intel yerine AMD almak her anlamda daha mantıklı neden ben daha fazla para vereyim ki? Mantık olarak Intel'i tebrik etmek lazım bir sene önce çıkan rakibi anca 1 sene sonra geçebiliyor :D.

O size değil kullanıcıya kalmış bir olay, daha hala gelmiş markayı ölümüne savunma çabası içerisine giriyorsunuz anlamış değilim. Kullanım amacına ve bütçesine göre iki işlemci arasında diğer arkadaşlarla beraber mantıklı bir tercihte bulunduk, burada laf kalabalığı yapmaya gerek yok, gidin Intel vs AMD adıyla zibilyon tane konu açılmış, bu yorumlarınızı oraya yazın, sizin vereceğiniz para kimsenin gram umrunda değil.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı