Intel i7-4790K isinma sorunu

Jack Hobs

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Parçalarını sonunda satın alarak topladığım bilgisayarımda msi z97 gaming 7 anakart ve intel i7-4790K işlemci bulunuyor. İşlemci soğutucu olarak Hyper 212 EVO tercih ettim. Bugün parçaları birleştirdim windowsu kurdum ve bütün sürücüleri yükledim fakat galiba bir sorun var. Prime 95 programında %100 yükte işlemcim 76-77 derece oluyor. Sanırım olması gerekenden hayli fazla. Sizce sorun nerededir? İşlemci fanından kaynaklı veya termal macunla ilgili olabilir mi? Yanıtlarınızı bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim...

Arkadaşlar belirtmeyi unutmuşum. Oc genie ile beraber kullanıyorum. Ramler 2400 mHz ve işlemci 4.4 gHz de çalışıyor.

Yardım lütfen...

Dosya Ekleri

• IMG-20150624-WA0102.jpeg
    IMG-20150624-WA0102.jpeg
    445 KB · Görüntüleme: 587
Termal macunu kontrol edin yada soğutucuyu kontrol edin.
Dediğinizi yapmayı deniyorum. Birazdan sonucu yazacağım

Dediğinizi yapmayı deniyorum. Birazdan sonucu yazacağım
Dediğiniz gibi fanı çıkarttım ve termal macunu yeniledim. Ayrıca bu sefer vidaları tam olarak sıktım. Şimdi 72 derecede kalıyor ama yine dr fazla değil mi sizce?

72 derece endişe edilecek bir değer değil bence. İntel TCase olarak 74.4 derece demiş zaten. 4790K için;
asdasd.JPG

Bende İ3 4160 kullanıyorum. Stok fanla maksimum 66 derece oldu. İntel bu işlemci için 64 derece demiş halbuki. Ama 2-3 dereceden sorun olmuyor. Rahat olun.

Yaz mevsiminde olduğumuz için değerler normal gibi. Bu sefer ısı 72 derecede kalıyorsa geçmiyorsa problem yok gibi. Yada kasaya ayrıca fan takıp ısıyı düşürmeyi deneyebilirsiniz.

Arkadaşım o soğutucu ile o değerler gayet norma prime 95 testinde. 4790k fabrika çıkışlı olarak yüksek bir voltajla geliyor onu düşürün işlemci rahatlasın. Bak ilk resimde voltaj 1.236v ve stres testinde maksimum 85 dereceyi görmüş. İkinci resimde voltaj 1.170v yapılıyor ve maksimum 70 derece oluyor.

2D6CC5A89497989FB9BDCBFB0C963D9C.jpg
93B582AFEF88E23DD75444C92DC0D96B.png

Sıcaklık değerlerini düşürmek için OC Genie'yi kapatıp, voltajı düşür. Şuan ki aldığın sıcaklık değeri normal. Ayrıca PSU'nun montajı yanlış yapılmış. Kasanın altında ızgara bulunuyorsa fan alt kısımda kalacak şekilde montaj yap.

72 derece endişe edilecek bir değer değil bence. İntel TCase olarak 74.4 derece demiş zaten. 4790K için;
Eki Görüntüle 80757
Bende İ3 4160 kullanıyorum. Stok fanla maksimum 66 derece oldu. İntel bu işlemci için 64 derece demiş halbuki. Ama 2-3 dereceden sorun olmuyor. Rahat olun.
T-case in 74 derece olduğunu fark etmiştim ama emin olamadım. Çok sağolun yanıtlarınız için.
@heavystorm01 ben de alta vermeyi denedim ilk başta fakat güç kaynağının modüler olmayışı ve kasanin tasarımı beni hayli zorladı. Ben de akışı arka fana versem de olur diye düşündüm. En kısa zamanda ters monte edeceğim çok teşekkür ederim zamanınızı ayırdığınız için...

@Hugues de Payen voltaj 1.2 de stabil. Oc genie kapatıp ramleri biostan artıracağım. Kesinlikle dediğiniz gibi fark oluyor. Çok sağ olun yanıtınız için.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı