İnternet anlık kopma problemi

Bilgisizci

Hectopat
Daha fazla  
Evimizde Superonline 100Mbps internet var fakat fiber kablosu sadece içerde olduğu için modem benim odama uzak kalıyor. O yüzden canlı derslerde de sıkıntı yaşamayalım diye router aldık. Evdeki diğer üyeler routera bağlanırken ya da ben telefonumdan bağlanırken bir sıkıntı yok. Ben internete bilgisayarımdan adaptörle bağlanıyorum. Bağlandığımda ise sürekli anlık kopmalar yaşıyorum. Eğer internete aynı adaptörle kendi mobil verimle bağlanırsam bir sıkıntı yaşamıyorum. Bu adaptörü 3-5, routerı 2-3 ve Superonline'ı 2 aydır kullanıyorum. Superonline geldiğinden beri sanırım bu sorunu yaşıyorum sorunu çözmem için ne yapmam lazım yardım eder misiniz? Yeni bir adaptör alabilirim. (eğer direkt internete bağlanırsam internet 4Mbps, routerla bağlanırsam 40Mbps oluyor.)
Router.
Adaptör.

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Modeminizi yeniden başlatın.
  • Telefon, tablet veya bilgisayarınızı yeniden başlatın.
  • Wi-Fi kaynağına yaklaşın.
  • Bir Wi-Fi analiz uygulaması edinin ve Wi-Fi paraziti olup olmadığını kontrol edin.
  • Eğer parazit mevcutsa modeminizi farklı bir yere taşıyın veya modem arayüzünden Wi-Fi için sabit bir kanal ayarlayın. (Modem Arayüzüne Nasıl Girilir?)
  • Üreticinin internet sitesini kontrol ederek Wi-Fi adaptörünün sürücüsünü ve Wi-Fi modeminizin yazılımını güncelleyin.
  • Bölgenizde bir problem olup olmadığını öğrenmek adına internet sağlayıcınız ile iletişim kurun.
  • Eğer halka açık bir Wi-Fi ağına bağlı iseniz, başka bir tanesine bağlanmayı deneyin (İBB Wi-Fi gibi)
  • Modemi güç düğmesinden kapatın
  • Adaptörü fişten çekin (Bazı modemlerde batarya oluyor, eğer modeminiz kapattıktan sonra hala çalışıyorsa bataryayı sökün)
  • 30 saniyeden biraz daha fazla bir süre bekleyin
  • Modemin fişini geri takın (Söktüyseniz bataryayı geri takın)
  • Telefonunuzdan, tabletinizden ya da bilgisayarınızdan tekrar bağlanmayı deneyin.
  • Bilgisayarınızın arama kısmına ‘cmd’ yazıp Enter’a basın.
  • Buraya ping <IP adresiniz> yazıp Enter’a basın. (Örnek: ping 192.168.1.1)
  • Yukarıdaki kodu yazdığınızda karşınıza görseldeki gibi bir sonuç gelecek.
  • Bu görselde ping’in yüksek olmadığını görüp hâlâ internete bağlanamıyorsanız büyük ihtimalle modeminizde ya da internet sağlayıcınızda bir problem vardır, görüşmenizi tavsiye ederiz.

Benim merak ettiğim router benim odamda yan odada kardeşimde olmuyor. O da routera bağlanıyor. O yüzden sorunu bende olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
Evimizde Superonline 100Mbps internet var fakat fiber kablosu sadece içerde olduğu için modem benim odama uzak kalıyor. O yüzden canlı derslerde de sıkıntı yaşamayalım diye router aldık. Evdeki diğer üyeler routera bağlanırken ya da ben telefonumdan bağlanırken bir sıkıntı yok. Ben internete bilgisayarımdan adaptörle bağlanıyorum. Bağlandığımda ise sürekli anlık kopmalar yaşıyorum. Eğer internete aynı adaptörle kendi mobil verimle bağlanırsam bir sıkıntı yaşamıyorum. Bu adaptörü 3-5, routerı 2-3 ve Superonline'ı 2 aydır kullanıyorum. Superonline geldiğinden beri sanırım bu sorunu yaşıyorum sorunu çözmem için ne yapmam lazım yardım eder misiniz? Yeni bir adaptör alabilirim. (eğer direkt internete bağlanırsam internet 4Mbps, routerla bağlanırsam 40Mbps oluyor.)
Router.
Adaptör.

Ethernet çektirsene Ethernet kablosu modemden

Nasıl yaş Ethernet Wi-Fi'den 2X 3X 4X hızlıdır kabloda problem çıkmadıkca kesilme yaşanmaz.

1 ay önce çekecektim izin alamadım.
Sorunu kendiniz de çözmüşsünüz sorun büyük ihtimalle Wi-Fi adaptörden kaynaklı veya routerdan uzaksınız.

Şöyle bir konuda var işte ben telefonumdaki internetimi paylaşıp bilgisayardan kopma olmadan oynayabiliyorum adaptör ile router arasında bir uyumsuzluk mu var onu merak ediyorum.

Geri
Yukarı