İnternet Cafe'de oynamaktan usandım

Efe Kaplan

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Hırsız
Ekonomi nereye gidiyor? En sevdiğim oyun olan Valorant'ı yaşıtlarım toxic bir şekilde oynarken ben profesyonel bir şekilde oynuyorum ama güzel bir sistem hiç nasip olmadı. Kendi paramı kazanmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum, yaşım 15.

O yaşlarda ben de çok özenirdim ama bana da hiç nasip olmamıştı. Daha yaşın genç, ilerde büyük ihtimalle hem iyi bir bilgisayara hem de telefona sahip olacaksın. Sorun şu ki, o zaman bunlara sahip olmak o yaşlardaki kadar güzel gelmiyor. Ama hayat böyle maalesef.

Ekonomi nereye gidiyor? En sevdiğim oyun olan Valorant'ı yaşıtlarım toxic bir şekilde oynarken ben profesyonel bir şekilde oynuyorum ama güzel bir sistem hiç nasip olmadı. Kendi paramı kazanmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum, yaşım 15.
Dostum öncellikle ekonomi bir yere gitmiyor, gitse yine neyse ekonomi hala yere çakılmaya devam ediyor. 15 yaşında çalışabileceğin yerler var berberde çalışabilirsin , tanıdık bakkal ya da buna benzer tanıdık esnafların yanında çalışabilirsin. En azından sistem alma imkanın olur . Allah yardımcımız olsun..

Zamanını harcadığın o oyun sana ne katıyor? Para kazanmayı ve parayı çoğaltmayı öğrenmekle başla. Ekonomi nereye gidiyor diye sormuşsun, çok güzel bir başlangıç. Ekonominin nasıl işlediğini öğrenirsen paranı çalıştırmayı da o kadar iyi öğrenirsin. Sonra istediğin bilgisayarı alırsın. Ama 21 yaşında oyun oynamak isteyecek misin o da var :) Sana gerçek kazançlar daha çok mutluluk verecek çünkü. Oyundan gelen yapay dopaminin bir değeri kalmayacak.

Zamanını harcadığın o oyun sana ne katıyor? Para kazanmayı ve parayı çoğaltmayı öğrenmekle başla. Ekonomi nereye gidiyor diye sormuşsun, çok güzel bir başlangıç. Ekonominin nasıl işlediğini öğrenirsen paranı çalıştırmayı da o kadar iyi öğrenirsin. Sonra istediğin bilgisayarı alırsın. Ama 21 yaşında oyun oynamak isteyecek misin o da var :) sana gerçek kazançlar daha çok mutluluk verecek çünkü. Oyundan gelen yapay dopaminin bir değeri kalmayacak.

Yani e-ticaretten falan mı bahsediyosun hocam.

@Efe Kaplan anlıyorum da Türkiye şartları bu şekilde, elden bir şey gelmiyor. Şimdi oyun oynamayı bir kenara bırakıp ilerleyen zamanlarda kendi paranı kazanmaya başladığında alacaksın PC'ni o zaman, yapacak bir şey yok ya da ailenden isteyeceksin.

Yani e-ticaretten falan mı bahsediyosun hocam.
Hayır, birkaç adım öncesinden yani para nasıl çalışır, ticaret nasıl işler, ekonomi nere göre değişkenlik gösterir, kâr nasıl artırılır? Gibi konular. "Elimdeki 100 tl yi nasıl 500 tl yapabilirim?" mesela. Eğer bu tarz araştırmalar ve konular ilgini çekmeye başlarsa çok şanslısın, bazı insanların finansal zekası (matematik, analiz) gerçekten iyi. Sen de öyle birine benziyorsun. Parayı çoğaltmak için yapılacak 1000'lerce şeyden biri e-ticaret. O dediğim gibi sonraki aşamalardan biri. Ekonomik zemini anlayıp o zemin üstünde denemek istediğin şeylere karar verdikten sonra.

Olmayınca olmuyor dostum. Kendi paranı kazanmak için çalışmaya başlarsan işin sonunda oyunlardan da sıkılır kariyerine odaklanırsın. Ülkemizde oyun oynamak bile lüks ve bu lükse sahip değilsen hemen bırak ve kariyerine odaklan.

Geri
Yukarı