Steam Epic Games İnternet hızı düşük olmasına rağmen hızlı indiriliyor

Yasinkracc

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Evet, yanlış okumadınız. İnternet hız testinde hızım 300'lerde ama Steam'de indirme yaparken 650 görüyorum. Neden speedtest.net'te bu hızı göremezken Steam'de bu hızları görüyorum açıklaması var mıdır? Epic de aynı şekilde. İnternetim TT 1000 Mbps ve modeme kablosuz bağlıyım. Kablolu bağlanınca hız testi 850.

Bu bağlandığın test sunucusuna göre değişiyor aynı sitede sunucu değiştirme yerinden kendine en yakın sunucuları seçip deneyebilirsin.

Merhaba arkadaşlar. Evet, yanlış okumadınız. İnternet hız testinde hızım 300'lerde ama Steam'de indirme yaparken 650 görüyorum. Neden speedtest.net'te bu hızı göremezken Steam'de bu hızları görüyorum açıklaması var mıdır? Epic de aynı şekilde. İnternetim TT 1000 Mbps ve modeme kablosuz bağlıyım. Kablolu bağlanınca hız testi 850.
Çünkü o tür platformların depolama birimleri kaliteli, gir mesela youtubede bir video izlerken bekletir ama netflixte hemen açar. Onun dışında youtubede hiç kimsenin izlemediği bir video izle bekletir ama 300mn izlenmesi olan bir videoya tıkla nispeten daha hızlı açar.

Bu bağlandığın test sunucusuna göre değişiyor aynı sitede sunucu değiştirme yerinden kendine en yakın sunucuları seçip deneyebilirsin.

Yaşa en yakın olan değil de İstanbul sunucusunu seçince 650'yi gördüm :D

Çünkü o tür platformların depolama birimleri kaliteli, gir mesela YouTube'da bir video izlerken bekletir ama Netflix'te hemen açar. Onun dışında YouTube'da hiç kimsenin izlemediği bir video izle bekletir ama 300mn izlenmesi olan bir videoya tıkla nispeten daha hızlı açar.

Sunucu kaynaklıymış.

Yaşa en yakın olan değil de İstanbul sunucusunu seçince 650'yi gördüm :D

Sunucu kaynaklıymış.
Evet, bu tip farklılıklar sunucu kaynaklı olabiliyor. Ayrıca kullandığınız DNS'yi de kontrol edebilirsiniz.

Bu arada internet hızını ölçebilmek için en iyi, doğru ve detaylı sonuç veren sitelerden birisi Cloudflare Speed Test idir. İnternet hızını ölçerken mutlaka bu siteyi kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca internet hızının yanı sıra Bufferbloat testi de gerçekleştirmiş olursunuz. Zaten bu kadar doğru ve detaylı sonuç veren başka bir sitede bilmiyorum ancak alternatif olarak 2 site daha belirteyim. Elinizde bulunsun. Speedtest by Ookla veya Fast.com gibi basit siteler kullanmanızı pek önermem.

Diğer iki sitelerden birisi nPerf diğeri ise Waveform Bufferbloat and Internet Speed Test. Bu siteleride alternatif olarak kullanabilirsiniz ama hiçbiri gördüğüm kadarıyla Cloudflare Speed Test kadar detaylı bir analiz yapıp, ayrıntılı sonuç göstermiyor.

Evet, bu tip farklılıklar sunucu kaynaklı olabiliyor. Ayrıca kullandığınız DNS'yi de kontrol edebilirsiniz.

Bu arada internet hızını ölçebilmek için en iyi, doğru ve detaylı sonuç veren sitelerden birisi Cloudflare Speed Test idir. İnternet hızını ölçerken mutlaka bu siteyi kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca internet hızının yanı sıra bufferbloat testi de gerçekleştirmiş olursunuz. Zaten bu kadar doğru ve detaylı sonuç veren başka bir sitede bilmiyorum ancak alternatif olarak 2 site daha belirteyim. Elinizde bulunsun. Speedtest by Ookla veya Fast.com gibi basit siteler kullanmanızı pek önermem.

Diğer iki sitelerden birisi nPerf diğeri ise Waveform Bufferbloat and Internet Speed Test. Bu siteleride alternatif olarak kullanabilirsiniz ama hiçbiri gördüğüm kadarıyla Cloudflare Speedtest kadar detaylı bir analiz yapıp, ayrıntılı sonuç göstermiyor.

Gerçekten bilgilendirici bir yazı Ookla kullanıyordum yıllardır artık kullanmayacağım son olarak bir şey daha sormak isterim kablosuzda tam verim nasıl alabilirim?

Gerçekten bilgilendirici bir yazı Ookla kullanıyordum yıllardır artık kullanmayacağım son olarak bir şey daha sormak isterim kablosuzda tam verim nasıl alabilirim?
Yani bunun için nokta atışlı bir tavsiyede bulunmam maalesef mümkün değil çünkü araya çok fazla unsur giriyor ve bir sürü yöntem var. Önemli olan hangi yöntemleri uygulayabilirsiniz? Ve sizin için hangi yöntemler gerçek anlamda işe yarıyor? Bunları biraz deneme yanılma yoluyla sizin araştırmanız, kurcalamanız ve uygulamanız lazım.

Hem internet üzerinde hemde YouTube üzerinde kablosuz internet / WiFi sinyal kalitesini arttırmaya yönelik birden fazla ve güncel içeriğe ulaşabilirsiniz. Ulaştığınız içeriklerden işe yarayabileceğini düşündüğünüz ve uygulayabileceğiniz yöntemleri deneyebilirsiniz. Tabii gördüğünüz her şeyi hemen yapmadan önce biraz daha araştırmanızda fayda var.

Bu tarz içerikleri bulmakta zorlanıyorsanız, göz atabileceğiniz birkaç içerik örneği paylaşabilirim sizinle. Onun haricinde ''kablosuzda tam verim nasıl alabilirim?'' sorunuzu biraz daha ayrıntılı olarak açabilirseniz eğer; forumda bulunan birçok kişi kendi deneyimlerini de sizinle paylaşabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı