İnternet Hızı Testi Sonuçları

NetSpeed: VDSL'de boş port olmadığı için ADSL kullanıyorum. 16Mbit/1Mbit tarifeye sahibim. Buna ek olarak Statik IP sahibiyim. SNR değerimin yani bağlantı kalitemin yükselmesi için hızımı 16'dan 12'ye kendi isteğimle düşürdük. Aldığım değerler bunlar:

Ping: 8 ms
Jitter: 1 ms
Download: 10.5Mbit
Upload: 0.7Mbit

Pingin yüksek olması büyük ihtimalle havuz IP sistemindesiniz, yoğun saatlerde geç bağlanma gibi problemlere falan yol açabilir. Videolar veya ana sayfalar yüklenmeyebilir. Normal bir değere sahipsiniz.

Eğer paketiniz 16 Mbps ADSL ise değerler son derece normal görünüyor. ADSL'de zaten genellikle vaat edilen hız tam olarak alınamaz. Ancak Fiber, Uydunet, VDSL gibi yüksek hızlı bir servis kullanıyorsanız bu hız normal olmayabilir. Bu hız çok yüksek olmasa da 1080p YouTube videolarını sorunsuz izleyebilir, gündelik internet kullanımında çok sorun yaşamazsınız. Ancak yüksek boyutlu dosyalar indiriyorsanız bekleme süreniz uzun olabilir. Örneğin 50 GB'lık yüksek boyutlu bir oyun indirmek isteseniz muhtemelen yaklaşık 9 saat sürecektir.

Peki ya internet hızını belirli bir miktar para verip yükseltebilir miyim (TTNET)?
VDSL tarifeye geçmeniz lazım, modem VDSL desteklemiyorsa en az 150-200 lira modem masrafınız olur ayrıca TTNET'te taahhütünüzü yenilemeyin taahhüt bittiği gibi başka firmalara geçin. Fazla para vermeyin. Ben 56 lira veriyorum bahsettiğim tarifeye. Statik IP ücreti keyfi olduğu için onu saymıyorum ama onunla 66 lira yapıyor.

Peki ya internet hızını belirli bir miktar para verip yükseltebilir miyim (TTNET)?

Bağlantı türünüz nedir? Eğer bağlantı türünüz ADSL ise daha yüksek hız almanız pek mümkün değil gibi görünüyor. Daha iyi hız istiyorsanız adresinizdeki altyapı olanaklarını da dikkate alarak Fiber veya VDSL gibi daha yüksek hızlı bir bağlantı türüne geçmeniz gerekiyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı