İnternet Kafe Açmak

internet kafe işi biteli 10 sene oldu.
Bu söylem yıllardır mevcut ancak doğru değil. Kapanan kafeler geleceğe ayak uyduramayan, interneti MSN ve CS 1.6'dan ibaret sanan kafeler. Gelişime ayak uyduran "Gaming" söylemini sonuna kadar veren kafeler çok daha uzun yıllar iş yapacaktır. Arkadaşımın internet kafesi mevcut, 45 masadan kirayı, iki elemanın maaşını ve diğer giderleri çıktıktan sonra ayda 15.000 TL kâr kalıyor. Bu paranın 3.000 TL'sini vakti geldiğinde sistemleri yükseltmek için kenara atıyor. İnternet kafenin saatlik ücreti de 3 TL.

Askerliği İzmir'de yaparken bazı hafta sonları internet kafeye giderdim. Pc özellikleri ne kadar yüksekse o kadar çok insan geliyor. Bornova'da StarNet internet kafe var. Gerçekten rezervasyon yaptırıyorlardı. Sıra inanılmaz çoktu saati 4₺' idi. Oyuncu ekipmanları, i7 8700 işlemci ve bilgisayarların bir kısmında GTX 1080 bir kısmında 2080 bir kısmında ise 2060 vardı. Ekranlarda Asus Rog Strix XG27VQ evde bilgisayar olsa bile insanın gidesi geleceği bir kafeydi yani. Çoğu insanda bu ekipman yoktur. Yani açacağın yer ve bilgisayar özellikleri iyi olmalı bana göre. Birde turnuvalar düzenleyip adını duyurman lazım.

Aynen hocam. Bizim burada Blue Cafe var ve Pendik Anadolu Lisesi'ni LoL turnuvası sponsoru oldu ve o günden beri boş yer yok.

Hocam benim gözlemime göre genelde LoL, CS, Zula, Wolfteam oynanıyor. Oynayacakları en ağır oyun PUBG Lite olacaktır. 5 masa premium yapmak güzel fikir olabilir ama yeni bir işletmeye sermaye sorunu yoksa bir anda tüm masalara birden bu kadar yatırım yapmak büyük risk olur.
Aynen ben gittiğim zamanda genelde PUBG, LOL, ve CS GO oynanıyordu. Birkaç tane masa üst seviye PUBG için olup diğerleri daha kısık bütçe yapılabilir. Müşterilerin oynadığı oyunlara göre yükseltmek gerekirse sistemler yükseltilebilir.

Manisa'da ortalama 40 makinalı ortalama bilgisayarlar(1050Ti-1060-1070) günlük 800-1200 TL arası ciro yapıyor. Herkesin evinde bilgisayar var ama güncel tutmak ve arkadaşlarla yanyana oynamanın zevki başka bence. Fakat Monitör+Kasa+Ekipman+Masa+Sandalye+İnternet kabloları+Server makina+Dekorasyon için 5.000 TL bence çok az minimum 7.000 TL gerekir diye düşünüyorum.

Hocam, bence 3000 TL'ye sistemleri toplayın, hard disksiz olsun. Daha sonra 16-32 GB RAM'li, 6TB hard diskli ama işlemcisi vs. düşük bileşenli olan sistem toplayıp (ya da elinizde eski bir bilgisayar varsa ona yükseltme yapıp) bunu da CCBoot serverı olarak kullanın. Sistemlerin hard disk parasından tasarruf edersiniz.

Hocam, bence 3000 TL'ye sistemleri toplayın, hard disksiz olsun. Daha sonra 16-32 GB RAM'li, 6TB hard diskli ama işlemcisi vs. düşük bileşenli olan sistem toplayıp (ya da elinizde eski bir bilgisayar varsa ona yükseltme yapıp) bunu da CCBoot serverı olarak kullanın. Sistemlerin hard disk parasından tasarruf edersiniz.

Arkadaşımın dediği gibi herkes CCBoot serverlı sistem kullanıyor hem HDD'den tasarruf ediyor hemde oyunlar için güncelleme gelince tek bir makinadan halloluyor. Birde en büyük gideriniz elektrik olucak sistem kurarken sistemlerin harcadığı Watt değerlerinede dikkat etmeniz fark yaratır.

Arkadaşımın dediği gibi herkes CCBoot serverlı sistem kullanıyor hem HDD'den tasarruf ediyor hemde oyunlar için güncelleme gelince tek bir makinadan halloluyor. Birde en büyük gideriniz elektrik olucak sistem kurarken sistemlerin harcadığı Watt değerlerinede dikkat etmeniz fark yaratır.

80+ bir PSU çok önemli hocam burada. CCBoot ayrıca gelen kişinin program indirmesini önlüyor, akıllı tahtalardaki Time Freeze gibi.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı