İnternet ve uydu tesisatı yapma

MehmetS00

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

3 katlı bir binada oturuyorum. İnşaat zamanında düzgün bir internet & uydu tesisatı yapılmamış, bu nedenle ev içerisinde kablo karmaşası mevcut. Örneğin çanak anten balkonda ve kablo sadece salona balkondan geliyor, diğer odalarda herhangi bir uydu girişi mevcut değil. Bu durum internet için de geçerli. İnternet / telefon kablosu dışardan tek odaya geliyor. Bu kabloları daire içerisinde bir yere/panoya vs. toplayıp kablo kanalları ile en azından kullanılabilecek odalara dağıtmak için önerilerinize ihtiyacım var.

Daha önce aramızda böyle bir işe girişen var ise tavsiyelerini almak isterim.

Şimdiden teşekkürler. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Uydu için; antenden kutuya tek kablo çekmeniz mümkün değil, LNB den dağıtımı almanız gerekir. Kaç odada seyretmek istiyorsanız o kadar çıkışı olan bir LNB ye ihtiyacınız var.

İnternet için ise dışardan gelen hattı splitter ile modeme verdikten sonra odalara dağıtımı modem/router aracığılı ile ethernet kablosu kullanarak yapmanız gerekecektir.

Uydu için; antenden kutuya tek kablo çekip, kutu içine kaç yere dağıtmak isterseniz ona göre bir Diseqc koyduktan sonra odalara dağıtım yapabilirsiniz.

İnternet için ise dışardan gelen hattı splitter ile modeme verdikten sonra odalara dağıtımı modem/router aracığılı ile ethernet kablosu kullanarak yapmanız gerekecektir.

Öncelikle yanıt için teşekkür ederim.

Sıva üstü kablo kanalı ile bunu yapmak sizce sağlıklı olur mu? Zemin üzerinde süpürgelik diye tabir edilen kısımların üstüne ya da zemine balık sırtı kablo kanalı ile odalara dağıtmayı düşünüyorum.

Öncelikle yanıt için teşekkür ederim.

Sıva üstü kablo kanalı ile bunu yapmak sizce sağlıklı olur mu? Zemin üzerinde süpürgelik diye tabir edilen kısımların üstüne ya da zemine balık sırtı kablo kanalı ile odalara dağıtmayı düşünüyorum.
İlk mesaj yanlış oldu hocam, düzenledim. Diseqc anten çoklamak içindi, kusura bakmayın. Kablo kanalı kullanmak, hem kabloların ömrünü uzatacak hem de müdahaleyi kolaylastıracaktir.

İlk mesaj yanlış oldu hocam, Diseqc anten çoklamak içindi kusura bakmayın. Kablo kanalı kullanmak, hem kabloların ömrünü uzatacak hem de müdahaleyi kolaylastıracaktir.

2'li ya da 4'lü LNB kullanarak çanaktan gelen kabloları balkonda bir kutuya toparlayıp oradan kablo kanalıyla içeride dağıtımı yaparım diye düşünüyorum.

İnterneti de dediğiniz gibi direkt modemden dağıtmak mantıklı geldi. Modemi odalar arası taşımaktansa modemi sabit tutup ethernet ile odalara internet bağlantısı paylaşılabilir.

Fikir için teşekkür ederim, varsa farklı fikirleri de duymak isterim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı