İnternetin Devamlı Kopması

Mithlond

Centipat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Polis Adayı
Bugün sabaha kadar paket kaybı sorunum vardı. O düzeldi sayılır, internetim ne çok yavaş ne de çok hızlı şu anda. Şimdi ise her 1-2 saatte bir internetim gidip geliyor. Bu paket kaybı sorunu olmadan önce de vardı ve bu sorun 2 hafta önce başladı. İki gün önce de yeni modem siparişi verdim. ASUS markası. Elimde bulunan modem Türk Telekom'un modemi, üstünde TTNET yazıyor ve TP-Link. Sizce bu sorun TP-Link olduğu için midir? Ben 6 ay öncesine kadar TP-Link kullanmıştım. 2011 yılında 80 TL'ye aldım. LAN ayarlarında sorun olduğu için, elimde bulunan hiç kullanılmadık TTNET'in modemini taktım ve o da TP-Link. Fakat 6 ay sonra rengini belli etmeye başladı. Ben paket kaybı sorunu yaşadığım zaman arızayı aramıştım ve bugün hallettiklerini düşünüyorum. Öyle aşırı bir yavaşlık yok ve pingim normal. Şu anda tek sıkıntım internetimin gitmesi. Yani bu düzelmedi. Manuel olarak yapmam gereken bir şey var mıdır, yoksa modem den mi kaynaklanıyordur?

Son düzenleyen: Moderatör:
İnternet sağlayıcılarının verdikleri modemlerde arka kapı var ayarlarını uzaktan yapmak ve güncellemek için. İnternet sağlayıcılardan modem almaktansa orjinal kutulu markasından almak daha mantıklı.(Teknosa,Vatan vb. yerlerden almak daha iyi.) Yazılım sürümlerini özelleştiriyor çoğu ISP firması.TP-Link sitesinden en güncel sürümü indirip yükle. Belki düzelir. (Kablo ile yap güncellemeyi.)

Size gelen ADSL kablosundanda kaynaklanıyor olabilir. En son çare olarak hızınızın düşürülmesini isteyebilirsiniz. Belki bulunduğunuz bölge verdikleri hızı kaldırmıyordur. Bu bağlantı kopmasına sebep olabilir.

Çalışma yapılıyor olabilir bir kontrol et şu linkten. Turk Telekom
Eğer kablosuz kullanıyorsan aynı kanalda başka bir cihaz olabilir. Kanalı değiştirmeyi deneyebilirsin.

Son düzenleme:
Hat değerlerinizi öğrenip SNR (signal noise ratio) değerinin 10'un altında olup olmadığını kontrol edin. Eğer SNR değeri düşükse müşteri hizmetlerini arayıp hızınızı düşürmeniz gerek.

Dediğiniz güncellemeyi yaptım. ADSL kablosunu en sona bıraktım. Telefon ile modem'e bağlanan bir kablo var. Değiştirmediğim tek kablo o kaldı. Diğer kabloların hepsi yeni. Almış olduğum ASUS perşembe günü kargo ile gelecek. Aynı sıkıntılar o modem ile devam ederse o zaman değiştireceğim kabloyu. Bu zamana kadar böyle sıkıntılar çekmedim. İnternet kopması da olmuyordu iki hafta öncesine kadar. O yüzden hız kaldırmama gibi bir durum olduğunu düşünmüyorum. Bölgemde ise her hangi bir çalışma yok. Şuanda iki ihtimal var. Ya telefon ile modem'e bağlanan kablo sorunlu, ya modem arızalı. Yeni modem geldiğinde rengini belli eder. Şu dediğiniz güncelleme firmware sanırım onu yaptım. Bakalım belki düzelir, resetledim ve yeniden kurdum modemi.

Bu arada SNR dediğiniz hat zayıflaması mı? Eğer o ise gönderme 19.1 , indirme 24.

Hat zayıflaması değeri sizin santrale olan uzaklığınızı gösterir. Bu yazdığınız değerlere bakacak olursak bir hayli uzaksınız. Hattın uzunluğu arttıkça çevresel elektromanyetik alanlardan etkilenme miktarı artar. SNR ise sinyal gürültü değeridir. Bu değer ideal koşullarda 14 ve üzeri olmalıdır. 10 eşik değerdir. Aşağısında sürekli kopma yaşanır. Bağlantı hızı arttıkça SNR değeri düşer.

Eh nasıl çözülecek bu sorun peki. Şimdiye kadar böyle sorunlarla karşılaşmadım. Ne yapmam lazım, bu sorunu kabul mu etmeliyim. Modem'in çekim gücü ile alakası var mıdır dediğinizin?

Siz gelecek olan modemi bekleyin. Eğer sorun yeni modemde devam ederse müşteri hizmetlerini ararsınız. Tamir için hafta içi eleman gönderirler. (Aslında şimdide arayabilirsiniz. Yarın gelir bir bakarlar hatta bir sıkıntımı var diye.)

Dün aramıştım ben müşteri hizmetlerini. Değerler çok kötü deyip, arıza kaydı oluşturdular ve bu sabah düzelttiler. Ben paket kaybı ve ping sorunu yaşıyordum. O sorunlar ortadan kalktı, fakat internetim tam olarak düzelmedi. Yani ne hızlı nede yavaş olduğunu söyleyebilirim. Orta derecede. Normalde ise hızlıydı ve internetim gitmiyordu. O yüzden diyorum acaba modemden mi kaynaklanıyor diye. Söylemiş olduğun Firmware güncellemesini yaptım ve ardından resetledim, yeniden kurdum. Olur da yine koparsa, o zaman modemden kaynaklanıyordur veya değiştirmediğim kablo. Diğer türlü benim hiç bir sorunum olmadı bu güne kadar. İlk kez başıma geliyor. Türk Telekom'a hangimiz güvendik ki? Bu günleri bekliyordum ben. Onların vermiş olduğu modem var elimde ve ondan kaynaklandığını düşünüyorum ben.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı