İnternetteki insanların fazla cesur olması

kerosene

Picopat
Yer
Çanakkale
Daha fazla  
Selam, bu ilk makalem o yüzden hatam olursa affola.

Uzun zamandır gözlemlediğim bir konudan bahsetmek istiyorum. Küçük yaştan beri internet kullanıcısıyım. Ancak pandemiden beri gözüme çarpan şey, insanların sanalda gereksiz öz güvenli, haddini bilmez ve toksik olmaları.
Çoğu kişi sanaldayken gerçekte olduklarından daha cesur. Sokakta rastgele bir insana söyleyemeyecekleri şeyleri sanalda rahatlıkla söyleyebiliyorlar. Bu aynı zamanda ikiyüzlülüktür. Ya sokakta da böyle istediğin gibi konuşacaksın ya da sanaldaki insanlara sokaktakilerine davrandığın gibi saygılı olacaksın.
Bir kız olarak örnek verebileceğim şey, erkeklerin rastgele kızlara rahatça patavatsız konuşmaları. Hemen ya hayatlarının aşkını bulduklarını sanıyorlar ya da başka bir şeylerini. Neden bahsettiğimi tahmin edebilirsiniz.
İnsanlar sanal ortama fazla güveniyor ama karşısındakinin kendilerine benzemiyor olabileceğini unutuyorlar.
Tabii ki de herkesin düşünce ve konuşma özgürlüğü vardır. Ama nasıl sokaktaki rastgele bir insanın yüzüne aniden "vay danam vay" ya da "zargana" diyemiyor isen sanalda da söyleyemezsin. Sanaldaki kızlara dediğin gibi "Kaça veriyorsun?" türündeki iğrenç cümlelerini sokaktaki kızlara da kurabilecek misin bakalım.

Ayrıca ben kara mizah gibi şeylere karşı değilim, çok yakın olduğum biriyle gayet patavatsız konuşabilirim ve hatta mizahımız cinsel içerikli bile olabilir. Ama yeni tanıştığım birinin bana bir saat içinde bel altı şaka yapması o kişinin aşırı rahat, yerini ve sınırlarını bilmeyen biri olduğunu gösterir. Sen benim neyim oluyorsun, henüz yeni tanıştık ve nereli olduğumu dahi bilmiyorken? Bu samimiyet nereden geliyor?

Peki insanlar neden böyle rahat davranabiliyor?

İlk olarak anonim olmanın getirdiği öz güven. Doğru, anonim olmak zaten bir özgürlüktür. Anonim olarak bir sürü sözlükte yazdım bu yanlış bir şey değil aksine güvenli bir şey. Sadece insanlar biraz yanlış kullanıyor. Örneğin profilinde fotoğrafı bile olmayan bir insan, fotoğrafı olan kişiye gidip çirkin olduğunu söyleyebiliyor. Bir de seni görelim, sen kim olarak insanları yargılıyorsun?

İkinci olarak pek yaptırım uygulanmaması ki bu konuda hukukun suçu olduğunu düşünüyorum. Gerçekte yapsa ceza vermeleri gereken bir şey sırf sanalda yapıldığı için hafife alınıyor.

Başka bir neden ise sadece Türkiye için geçerli. Ülkenin refah seviyesi düşük olduğundan insanlar çok gergin ve sinirini bir yerden çıkarmaya çalışıyor. Yani benim gözlemim bu.

Ancak bu gerginlik seviyesi sadece Türk paylaşımlarda yok, özellikle İngilizce ve korece içeriklerde de görüyorum. Bu yüzden onların rahatlıkları birinci ve ikinci nedene giriyor.

Ve de aşırı muhafazakarlık zihniyeti, insanlar din adı altında, günah olduğunu düşündükleri duygularını bastırınca patlak veriyor. Bu sadece orta doğu Müslüman'larında olan bir şey değil, aşırı dindar Hristiyan'lar da böyle davranıyor rahat olduklarını düşündüğü an.
İnsan yasaklı olana daha çok özlem duruyor. Havva'nın o kadar meyve varken gidip de illa yasaklı olanı yemesini böyle açıklamıyor muyuz zaten? Bu böyledir. :)

Şimdilik diyeceklerim bunlar, okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bu durum insanların ahlaksızlığını ve özünü de yansıtıyor. Gerçekte birçok insan böyle sorunlu davranışlar yapmaz çünkü karşılığında bir cezası olacağını bilir. Ama sanal ortamda denetim olmadığı için gerçek kişilikleriyle hareket ediyorlar.

Aslında dışarıda veya evinde gördüğünüz o kişiler gerçek değiller. Asıl gerçek kişilikler sosyal medyadaki anonim insanlardır. Bir kişiye anonimlik veya bir otorite tarafından verilen güç, insanların gerçek kimliklerini rahatlıkla ortaya çıkarmalarına neden olabilir. Bu durum, tarihte Nazi Almanyası'nda olduğu gibi trajik sonuçlara yol açabilir. Hitler'in emir verdiğini iddia edip bir otoritenin etkisi altına giren insanlar, milyonlarca masum insanı acımasızca öldürmüşlerdir.

Bu durum, insanların veya hayatın hiçbir zaman tam anlamıyla sorunsuz olamayacağını gösteriyor. Hepimizin içinde potansiyel bir canavar yatıyor ve sorun, onu ne kadar süreyle kontrol altında tutabileceğimizde yatıyor.

Özetle sorun, dışarıda karşılaştığımız sahte kişilikler ve medeni toplumun bize sunduğu masumiyet illüzyonunun karşısında bireylerin özgür olduklarında özünde birer hayvan olduğunu hatırlamasıdır.

Dinle alakası olduğunu düşünmüyorum artık çok kırsal kesimler dışında erkeklere baskı uygulayan yok kızlara falan da ne kadar uygulasalar da üniversite geçince ister istemez bitiyo. Ama tip konusunda genel olarak ekstra bir zorbalık yapılmıyor yani insanlar aslında gerçek hayatta seni nasıl görüyosa tamamen ona göre davranıyor sadece daha rahat davraniyor. Sorun surda bazı kişiler bunu kabullenip kendimi nasıl düzeltirim derken bazıları için ise cidden moral bozucu oluyo. Ondan üstteki arkadaşın dediği gibi ahlaksızca bir şey kabaca söylemek.

Bu durum insanların ahlaksızlığını ve özünü de yansıtıyor. Gerçekte birçok insan böyle sorunlu davranışlar yapmaz çünkü karşılığında bir cezası olacağını bilir. Ama sanal ortamda denetim olmadığı için gerçek kişilikleriyle hareket

Aslında dışarıda veya evinde gördüğünüz o kişiler gerçek değiller. Asıl gerçek kişilikler sosyal medyadaki anonim insanlardır. Bir kişiye anonimlik veya bir otorite tarafından verilen güç, insanların gerçek kimliklerini rahatlıkla ortaya çıkarmalarına neden olabilir. Bu durum, tarihte Nazi Almanyası'nda olduğu gibi trajik sonuçlara yol açabilir. Hitler'in emir verdiğini iddia edip bir otoritenin etkisi altına giren insanlar, milyonlarca masum insanı acımasızca öldürmüşlerdir.

Bu durum, insanların veya hayatın hiçbir zaman tam anlamıyla sorunsuz olamayacağını gösteriyor. Hepimizin içinde potansiyel bir canavar yatıyor ve sorun, onu ne kadar süreyle kontrol altında tutabileceğimizde yatıyor.

Özetle sorun, dışarıda karşılaştığımız sahte kişilikler ve medeni toplumun bize sunduğu masumiyet illüzyonunun karşısında bireylerin özgür olduklarında özünde birer hayvan olduğunu hatırlamasıdır.
Öğrenci, öğretmen sınıfta yokken belli olur derdi ilkokul öğretmenimiz. O yokken sınıftakiler çok şımarıyordu. 😃
Zaten o varken herkes kuzu gibiydi. Haklısın.

Hocam sanal ortamda birbirlerine hakaret edenleri bende kınıyorum gerçekte söyleyemeceğini sanaldada söyleyemezsin bu sözünüz mantıklı, bir de sanalda bazı kızlar kendileriyle dalga geçiyor ya da erkekler geçen gördüm bir kız kendini forkliftle taşıyor millete komik olmak için kendini rezil edenler bence saygı beklememeli, anonim konusundada haklısınız gerçekten böyle yüzü sivilceli ergenler gidip insanlara yakışıklılık taslıyor oda ayrı gıcığıma gidiyor, aşırı muhafazakarlık konusundada haklısınız sadece yasaklı meyve olayına takıldım açıklayayım o sadece bir sebep hocam islama göre bugünde bir insan eceli dolar ölür ama hık diye gitmez bir sebebi olur ya kalp krizi ya trafik kazası ya da başka şeyler yani bu yasaklı meyve olayı sadece bir sebep mantıklı düşününce ne işi var şeytanın cennette, cennette yasaklı meyvenin ne işi var ademin milyarlarca nimet gözünü doyuramamışta bir elmayamı kalmış. O sadece insanlık dünyaya nasıl geldiye bir sebep yani muamma kalmasın diye.

Levent Pekcan'ın bu konuda çok güzel bir sözü var. Yüz yüze konuşurken söyleyemeyeceğin şeyleri sosyal medyadan da yazma diye. İnsanlar ekranın ardında iken veya Nick'in arkasında iken kendini rahat hissediyor ama bu tamamen yalancı bir şey. Gerçek hayatta arsız olanlar burada çok daha beter oluyor, iyi olanlar ise iyi olmaya devam ediyor. Nerede çirkef biri varsa biliyorum ki gerçek hayatında da rezil biri.

Yeni konular

Geri
Yukarı