İnverter devresi ile 220v motoru çalıştırma

Enes/TR

Hectopat
Merhaba,
Elimde bir süpürgeden çıkan 800w 220v motor var. Ben bunu daha düşük voltajla yani bir inverter devresi ile yakın performansda çalıştırabilir miyim? 24 veya 36 volt ile 220 volt'a devre ile yükseltsem düzgün çalışır mı? @Silinen üye
Beauty-font-b-vacuum-b-font-font-b-cleaner-b-font-wet-and-dry-font-b.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
İnverterin çıkış gücü ve giriş beslemesine göre değişir. İnverter motoru doyurursa tam performasla çalışır. Ayrıca inverterin çıkış voltajındaki katekteristiği de iyi olmalıdır. Tam sinüs çıkış gücü en az 800 watt olan bir inverter seçilmelidir. Giriş gücü de çıkış gücünden yüksek olmalıdır. İnverterin verimliliği ile yapılan hesapta girişe ne kadar enerji vereceğin kolayca anlaşılır. Ancak bu bahsettiğimz iş maaliyetli olacaktır.

Ucuz bir ups alıp daha fazla akü ekleyerek yapsam olur mu peki. Sonuçta ups denilen şeyde de inverter devresi var. Bildiğim kadarı ile bir ups'de 12v akü var. Peki ben bunun yanına paralel şekilde bir tane daha veya iki tane daha bağlarsam daha uzun bir süre çalışır değil mi ? Aydınlatırsan sevinirim @Silinen üye

Olmaz dostum. 800 Watt çıkış veren UPS ucuz olmaz. Ayrıca tam sinüs olmalı sonuçta motor çalıştırıyorsun. Tam sinüs UPS zaten pahalı. Neden bu motoru çalıştırmak istiyorsun.

Bu motoru sabit matkap yapmak için uğraşıyorum ama taşınabilir olması lazım. Çünkü köye götüreceğim ve sık sık elektrikler kesiliyor. Normalde fişe takılı olucak ama elektriklerde gidince devam etmesi için uğraşıyorum. Tabi hayal gibi birşey sizin söylemenizle. Teşekkürler

Dostuma bak bu tür işlerle uğraşacaksan çok bütçe ayırman lazım sonuçta hobi. Sen eğer ucuz ve kullanışlı birşey istiyorsan makul fiyatlara akülü matkaplar var. Buna da ufak bir tezgah aldın mı tamamdır. Eğer bu matkapla çok kalın şeyler delmeyeceksen yüksek güç gerektirecek bir iş yapmayacaksan sıkıntısız kullanırsın. 100 liraya filan gelir sana akülü matkap ve ufak kompakt bir tezgah. Yani sen bu süpürge motorundan hayır bekleme. Bunun türbini çıkartıp mandren takacaksın (onu da tornacı yapacak) sonra tezgah yapacaksın sonra aküsüymüş invertermiş 200-300 lira tutar en az. Ayrıca işe yaramaz yani. Motor kontrolcü devresi de gerekiyor çünkü. Benim dediğim gibi yap. Eğer çok güç gerekiyorsa akülü değil de elektrikli bir matkap al. Hem biraz daha ucuz olur. Başka soracağın birşey varsa sorabilirsin.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı