İnceleme IOS 17 deneyimlerim ve 12 Pro uzun kullanım değerlendirmesi

Başlıksız-1.jpg

Merhaba dostlarım. Daha önce sanıyorum Nisan ayında falan bu tarz bir konu hazırlamıştım yine. Orada cihazım ile ilgili detaylıca deneyimlerinden ve çıkarımlarımdan bahsetmiştim. O konuyu hatırlayanlar belki soracaktır "hocam neden yine aynı konuyu hazırlıyorsun?" diye. O zamandan bu zamana yaklaşık 5 ay geçti. Ve o zaman daha 1 senemi doldurmamıştım bu cihaz ile. Bu konuyu hazırladığım tarih itibariyle tam 1 yıl 2 aydır bu telefon bende. Ve bu aradan geçen 5 ayda da bazı konularda bir iki kelam daha edecek deneyimim oldu. Hem bunlardan bahsetmek hem de iOS 17'den bahsetmek istiyorum. Aslında biraz böyle sohbet muhabbet tadında bir konu olacak. Neyse fazla uzatmadan girelim meseleye.

> Aradan geçen 5 ayda pilin son durumu
1695470902542.png

Şu an pil sağlığım %82 civarında. 5 ayda %1 azaldı yani. Ben bu cihazı aldığımda %97 pil sağlığına sahipti. Pili adeta petrol gören ABD acımasızlığıyla tükettim, iliğini kemiğini sömürdüm. Sürekli 20W ile fırsat buldukça her zaman şarj etmemin bedeli oldu bu. Tabii benim yaptığımı siz yapmayın. Şu an %82 ile eh işte bir X kadar kötü olmasa da çok iyi olduğu söylenemez. %97 iken falan 1.5 günü geçtiğim oluyordu. Ben telefonumda asla oyun oynamıyorum, sadece sosyal medya ve iletişim odaklı bir kullanımın sonucu bu. Bu senaryo da 12 Pro benim için fazlasıyla yeterliydi. Ancak %82 sağlık ile aynı kullanım senaryosunda eskiden %50-60 ile geldiğim eve şimdi %30-40 ile geliyorum.

IMG_0040.jpeg

Ancak bir cihaz var ki benim için işleri gerçekten kolaylaştırıyor; Magsafe Battery Pack. Bu küçük cihazın öncelikle bir powerbank olmadığını belirteyim. Daha çok bir batarya gibi çalışıyor. Yani cihazınız %100 iken bu cihazı takarsanız cihazın pili bitene kadar telefonunuz %80-100 arası bir şarj aralığında takılıyor. Kapasitesinin düşük olmasıyla ilgili eleştirilerin haklılık payı var ancak bu cihaz bir powerbank değil. Ve daha yüksek mAh olsaydı çok daha kalın olacağı için -şu an bile kalın sayılır- pek işlevli olmazdı benim açımdan.

Yani işin özü ben Magsafe Battery Pack sayesinde pek bir pil sorunu yaşamıyorum. Rahat günü çıkartıyorum ve tedirgin olmadan rahat rahat dışarı çıkabiliyorum. Baktım pilim %50-60 civarına düşmüş bu zımbırtıyı takıyorum tekrar 80-90 aralığına geliyor. 5S kullandığım dönemlerde dışarı çıkmaya korkardım çünkü pilim biter ve kapanır korkusu vardı içimde cihazın.

> iOS ile ilgili son zamanlarda yaşadığım sıkıntılar
1695470975511.png

iOS'un stabil olduğu ve Android'in her zaman kastığını söyleyenleri duymuşsunuzdur. Nedense ülkemizde böyle bir görüş hakim. Bunun sebebi sanırsam 2010'lu yılların başları ve ortalarında çıkmış Android telefonlar. Samsung'un Touchwiz gibi garabet bir arayüzü kullandığı dönemler yani. Ve o zamanlar gerçekten iOS stabil bir işletim sistemiyken, Android değildi. Ama bu durum günümüzde kesinlikle geçersiz.

iOS şu an mevcut haliyle rezalet bir sistem arkadaşlar. Özellikle iOS 16 ile tüm "abi iOS çok stabil" muhabbeti tamamen yalan oldu. iOS 16 ile bende çok sıkıntı yaşadım. Bu kadar sıkıntıyı en son iOS 11 ile yaşadığımı bilirim. Onun da üstünden koca 6 sene geçmiş. 6 senede yazılım anlamında ileri gideceklerine nasıl geri giderler? Bunun da sebebi sanırım model sayısının artması ve Apple'ın her modele eşit derece optimizasyon yapmaması. Yine iOS 12, 13, 14 ve hatta 15 gayet stabil çalışıyordu. Ki iOS 12 son yıllarda kullandığım en iyi sürümdü. İnanılmaz derece stabil çalışıyordu. Bir iPhone X sahibiyseniz o dönemde orijinal yazılımının bile ötesindeydi.

1695471012290.png

Ne olduysa iOS 14 ile başladı. Widget'lar sisteme eklendikten sonra bazı RAM miktarı düşük eski modellerde sıkıntılar baş gösterdi. Yine de bakın o zaman öyle abartılacak sıkıntılar değildi bunlar. iOS 16 ise öyle bir işletim sistemi ki 14 Pro Max bile kasıyor, ısınıyor. iOS 14 ile kasan bir 12 Pro Max görmedim mesela ben. O dönemin en uç modeliydi bir de. iOS 16 ise kendisi üstünde çalışan en uç model 14 PM'yi bile kastırıyordu. Haliyle durum buyken benim 12 Pro'nun kasmamasına imkan yoktu. Ki öyle de oldu.

12 Pro ile iOS 16 deneyimim berbattı. Gerçekten telefonumdan soğudum. Ben hiç iOS 14 ile kullanamadım cihazımı ancak iOS 15 ile çok dehşet hızlı ve pili de güzel giden bir cihazdı. Hiçbir menüde ne takılma vardı ne kasma. A14 Bionic var bir zahmet kasmasın. iOS 16'yı ben kurmamak için epey bir süre bekledim. iOS 16.2 çıktığında kurdum ve keşke diyorum arkadaşlar kurmasaydım. O güne kadar hiçbir menüde takılmayan cihazım takılmaya, bazı uygulamaları açarken zorlanmaya başladı. Bazı bugları var 1 senedir düzeltilemedi. iOS 16.7 çıktı bakın 7. ara sürüm gelmesine rağmen adam olmadı iOS 16. Ve bu saatten sonra da olacağını hiç ama hiç zannetmiyorum.

Peki ne yapacağız Possible? Tabii ki iOS 17'ye geçeceğiz.

> iOS 17 deneyimlerim
1695468190313.png

iOS 17'ye aslında güncellemeyi düşünmüyordum. Çünkü iOS 16'dan ağzımız yanmıştı bir kere. iOS 16 son sürümlerinde bile adam akıllı çalışmadığı için en fazla ne olabilir ki düşüncesiyle 3 gün önce iOS 17'nin IPSW dosyasını indirdim ve kuruluma başladım. Yaklaşık 5 dakikalık bir kurulum sürecinden sonra cihazımı yeni bir iPhone olarak ayarla diyerek kurulumu tamamladım. Ben en son telefonumu sıfırdan yedeksiz şekilde kuralı belki 10 sene oldu. iPhone 5S'e geçtiğimden beridir aynı yedeği iPhone 6S, X, XS gibi cihazlarda da kullanmıştım.
Bu yüzden cihazımı artık baştan kurmak gerektiğini düşündüm ve yedekten kurmadan geçtim iOS 17'ye. O kadar uygulamayı ve düzenimi falan kurmak tabii epey uğraştırdı 3 gündür. Ama şu an düzenimi kurmuş durumdayım tam anlamıyla ve ben memnun kaldım iOS 17'den. Temiz kurulum etkisi midir bilmem ama uygulamalar arası geçiş, uygulamaların açılış animasyonları ve uygulama açılış hızlarında artış gözlemledim. Telefon iOS 16'ya göre daha serin çalışıyor. Pil konusunda yorum yapamayacağım zira %82 pil sağlığına sahip bir cihaza orijinal yazılımını bile kursam iyi gitmez.
Bunlar dışında iOS 17'de iOS 16 ile aman aman bir fark gözlemlemedim. Evet artış söz konusu ama bu benim tamamen temiz kurulum yapmamla alakalı diye düşünüyorum. Kilit ekranında ki ufak dokunuşlar hoşuma gitti. Poster özelliğinden ise ölesiye nefret ettim. Çünkü düzgün çalışmıyor ve poster koymadığınız kişilerde aşırı ucube bir arayüz çıkıyor.
IMG_0217.PNG

Yani bu ne abi? Bunu kim onayladı böyle olmasını? Bunu onaylayan tasarımcı kim ya da yönetici? Şu an herkes forumlarda bu arayüzün çirkinliğinden şikayetçi ki haklılar. Baktıkça içim kararıyor. iOS'un geri kalanıyla tamamen alakasız, sanki stajyer amatör bir tasarımcı tarafından yapılmış konsept gibi. Tek sorun bu olsa neyse. Poster ayarlamak için çıkan arayüz adeta dedemin emektar Galaxy S3'ünün Touchwiz arayüzünden hallice çalışıyor. İleri tuşuna basıyorum 4 saniye bekliyor sonra ki adıma geçmek için. Fikir güzel ama uygulamaya geçerken Apple sıvamış maalesef. Umarım ilerleyen sürümlerde düzeltilir. Arama uygulaması bu haliyle pek sağlıklı değil. Tepkisellik sıfır.

iOS 17'de gözlemlediğim bir diğer sıkıntı ise bildirim merkezini açarken yaşanan kare hızı düşmesi. Özellikle Promotion ekranlı cihazları etkiliyormuş. Benim 12 Pro'da 120 Hz ekran olmasa da bariz şekilde hem bildirim merkezi hem de denetim merkezini açarken o çıkan animasyon bildiğiniz takılıyor böyle 30 FPS falan oluyor. Buna geçici bir çözüm olarak ayarlardan ana ekranda ki ara yazan kısmı kapattım. Eh işte sıklığı azaldı ama halen o kısımlarda takılma sorunu devam ediyor. Bunun da iOS 17.1 ile çözüleceğini düşünüyorum.

Onun dışında iOS 17'de bir performans sorunuyla karşılaşmadım. Spotify açılırken biraz animasyon sanki böyle 30 FPS civarına düşüyor gibi ama onun dışında tüm uygulamalar olması gerektiği gibi açılıyor ve çalışıyor. Yani iOS 16'ya ilk geçtiğim gün olduğu kadar bir sorun yok bu sefer. Stand-by özelliğinde de bug olduğu için kapattım. Telefon stand-by moduna girip girmeme konusunda bir kafa karışıklığı yaşıyor bu yüzden de kilit ekranı simsiyah oluyor. iOS 17 geçecekler henüz stabil olmadığı için bu özelliği kapatsalar iyi olur.

iOS 17'yi peki önerir miyim? İlk etap için hayır. En azından 17.1'i beklemenizi tavsiye ederim. Burada saydığım problemler kesinlikle günlük kullanımımı etkilemiyor. Ancak herkes ben olmadığı gibi bazıları için bu problemler çok büyük olabilir. Tavsiyem 17.1 hatta 17.2 sürümünü beklemesi olacaktır insanların. Özellikle XR, XS, XS Max, SE 2020, 11, 11 Pro ve 11 Pro Max kullanıcıları beklemeli.

> iPhone 12 Pro ile 1 sene nasıl geçti?
iPhone 12 Pro ile her ne kadar arada rezalet bir iOS 16 deneyimim olsa da kesinlikle dolu dolu bir yıl geçirdim. Yeri geldi LIDAR tarayıcı ile türlü şaklabanlıklar yaptık, yeri geldi kamerasıyla üçüncü parti uygulamalar dahil olmak üzere birçok fotoğraf video çektik ve bunları iş amaçlı da kullandık, yeri geldi araç içi kamera olarak görev yaptı, yeri geldi video render işlerinde kullanıldı. Yani bayağı suyunu sıkarak kullandım ben bu cihazı. Günün sonunda ben cihazımdan memnunum. Abileri gibi havalı özelliklere (120 Hz, devasa lensler vb.) sahip olmasa da geriye sunduğu özellikler bakımında 14 Pro'nun yaklaşık %95'i ayarında bir telefon. Özellikle 6 GB RAM'e sahip oluşundan ötürü uzun kullanım senaryoları için 12 Pro mükemmel bir telefon. 14 Pro Max bile 6 GB RAM çünkü.

> iPhone 12 Pro'dan hangi telefona geçerdim?
1695470832258.png

Bu soruyu zaman zaman soruyorum kendime. Özellikle yeni bir telefon alacaksam ihtiyaçlarıma göre bir liste hazırlıyorum. Bakıyorum zaten mevcut telefonumun bunları karşılıyor yeni bir cihaz satın almıyorum. Şu an için 12 Pro tüm ihtiyaçlarımı görüyor. Ama diyelim görmedi. Bu senaryo da her ne kadar S23 Ultra beni cezbetse de ben tercihimi 15 Pro Max'den yana kullanırdım. Çünkü alışkanlıklarım gereği iOS'a daha yakın bir insanım. Zamanında Android'de çok kullandım lakin iOS'a kendimi daha yakın hissediyorum deneyim olarak. Tabii bu hiç kullanmazdım anlamına gelmiyor Android. Tam tersine yine de bir şans vermeyi düşünüyorum. Bakalım onu da zaman ve ekonomi gösterecek. :)

> iPhone 12 Pro kamerası ne alemde?
Kamera anlamında diyecek çok bir şey yok aslında. Önceki konuda anlatmıştım bunu. Hatta şöyle bir video bırakmıştım;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
12 Pro kamerası halen üst düzey amiral gemisi seviyesinde bir kamera. ProRAW desteği olduğu için fotoğraflar üstünde daha fazla düzenleme ve oynama imkanı sunuyor. Dolby Vision 10-bit HDR video kaydediyor üstelik 4K 60 FPS yapıyor bunu. 10-bit HDR video kaydedebilmesi muazzam bir şey. Çektiğim videolar gerçekten çok kaliteli bu cihazla. Ve bu videoları yukarıda da belirttiğim üzere iş amacıyla bile kullandık. Videoda da izlerseniz zaten güncel modellerle aslında kağıt üstünde gösterildiği kadar bir fark olmadığını kavrayabilirsiniz. Bu farklılıklar fotoğrafa zoom yaparken ortaya çıkıyor o da kaç kişi fotoğrafa dibine kadar zoom yapıp bakıyor özellikle?

12 Pro kamerasıyla ilgili görüşlerim bu şekilde. Küçücük lenslerine rağmen devasa lenslere sahip 13 Pro ve 14 Pro'dan çok fazla geri kalır yanı yok. 15 Pro ile arasında ciddi farklar olacaktır tabii. Bu görüşüm kendisinden sonra çıkan 2 nesil için geçerli.

>Kapanış ve son görüşlerim
1695474594040.png

12 Pro sonuç olarak bence şu ana kadar paramı harcadığım en iyi ürünlerden birisi. iOS'un saçma sapan hataları olmasa çok daha mutlu olacağım. Umarım iOS 17 ile tekrar iOS 15 ayarında bir deneyim sunabilir. Şu an için cihazımdan memnunum. Daha da diyecek bir şey kalmadı açıkçası. Bir konunun daha sonuna geldik canlar.

Kendinize dikkat etmeniz ve güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle, sevgiyle kalın. ❤️

Cidden son surumlerde odak noktalari optimizasyondan cok Android'le kapismaya yonelik bence. Daha once de widget'larin gelmesinden hosnut olmadigimi soylemistim zaten.

Bunun haricinde Apple'daki ekiplerin icinde de bir takim degisikliklerin olmasi cihazlardaki optimizasyonun duzgun yapilamamasina isaret bence. Aldiklari kararlar ve yaptiklari seyler aliskin oldugumuz Apple gibi degil.

Bunlardan oturu SE 2 kullanmama ragmen 16'ya dahi gecmedim ve hala daha 15.7 kullaniyorum memnunum.

Cidden son surumlerde odak noktalari optimizasyondan cok Android'le kapismaya yonelik bence. Daha once de widget'larin gelmesinden hosnut olmadigimi soylemistim zaten.

Bunun haricinde Apple'daki ekiplerin icinde de bir takim degisikliklerin olmasi cihazlardaki optimizasyonun duzgun yapilamamasina isaret bence. Aldiklari kararlar ve yaptiklari seyler aliskin oldugumuz Apple gibi degil.

Bunlardan oturu SE 2 kullanmama ragmen 16'ya dahi gecmedim ve hala daha 15.7 kullaniyorum memnunum.
Apple yazılım departmanını ergen stajyerlerin ele geçirdiğinden şüpheliyim. 😁 iOS 12, 13, 14 güzel güzel giderken bir anda 15 sonrası sapıttılar. iOS 15 güzel falan diyoruz ama bakmayın iOS 16 berbat olduğu için bize güzel geliyor. Yoksa iPhone X kullanırken ben animasyon kasması problemini iOS 15 ile yaşamaya başlamıştım. iOS 16 ile de tamamen sapıttı zaten o cihaz.

Umarım şu yazılım departmanı aklını başına devirir. iOS 11 faciasından zor yırttılar, ikinci bir faciada başları ağrır.
17'ye geçebilsem geçerim gerçekten 16 sorunlu ve ben 15.5'te takılıyorum çünkü 8 Plus'ı 16'ya mahkum ettiler. Direniyoruz. :D İncelemeyi beğendim.
Apple çok büyük kazık attı hocam be size. Tarihin en kötü iOS sürümünde bırakıp ölüme terk etti 8 ve X'i. Bari adam akıllı bir güncelleme yayınlasınlar iOS 16'ya. 16.7 çıktı halen buglar var.
IOS 15 gerçekten çok akıcı. 7 Plus kullanıyorum şu an mecburiyetten ötürü fakat cihaz gerçekten yaşını göstermiyor IOS 15 sayesinde.

Ancak uygulama desteği ne kadar sürer onu tam kestiremiyorum.
iPhone 5S en son 2018 yılında iOS 12 aldı. 2022 yılına kadar da üçüncü parti uygulama desteği devam etti. Yani bir 4 senesi daha var sizin cihazınızın da.

Apple çok büyük kazık attı hocam be size. Tarihin en kötü iOS sürümünde bırakıp ölüme terk etti 8 ve X'i. Bari adam akıllı bir güncelleme yayınlasınlar iOS 16'ya. 16.7 çıktı halen buglar var.
Büyük hata oldu ama jailbreak için olan açığı bunun önüne koydular. iPhone 7 Plus ile benimkinin farkı yok şu an. 15'te kaldım çünkü. :D Buglar düzelmez ben de geçmem olur biter böyle. iPad'de 16 kullanıyorum rezalet çünkü. Rahatsız etme modu çalışmıyor.

iPhone 5S en son 2018 yılında iOS 12 aldı. 2022 yılına kadar da üçüncü parti uygulama desteği devam etti. Yani bir 4 senesi daha var sizin cihazınızın da.
Artık uzun destek vermiyorlar 2 yıl garanti de sonrası soru işareti. Sosyal medya platformları biraz burun kıvırıyor. Mesela Twitter gibi platformlar bir süredir iOS 15 istiyor.

Apple yazılım departmanını ergen stajyerlerin ele geçirdiğinden şüpheliyim. 😁 iOS 12, 13, 14 güzel güzel giderken bir anda 15 sonrası sapıttılar. iOS 15 güzel falan diyoruz ama bakmayın iOS 16 berbat olduğu için bize güzel geliyor. Yoksa iPhone X kullanırken ben animasyon kasması problemini iOS 15 ile yaşamaya başlamıştım. iOS 16 ile de tamamen sapıttı zaten o cihaz.

Umarım şu yazılım departmanı aklını başına devirir. iOS 11 faciasından zor yırttılar, ikinci bir faciada başları ağrır.

Pro serisi cihazlar daha uzun süre mi güncelleme alır sizce hocam örnek veriyorum XS galiba bu sene son güncellemesini aldı seneye İphone 11 son güncellemeyi alacak beraberinde 11 pro ve pro Max de mi gidicek yoksa onlar seneye mi ertelenecek. Çünkü apple pro serilerinde işlemci ve ram bazında da baz modele göre geliştirilmiş bir politika izledi

Bir de incelemenizde bahsettiğiniz MagSafe cihazları desteklemeyen IPhone SE-3 şu an alınır mı sadece mesajlaşma, telefonla konuşma, online alışveriş vb. gibi kullanılacağını varsayarsak

Büyük hata oldu ama jailbreak için olan açığı bunun önüne koydular. iPhone 7 Plus ile benimkinin farkı yok şu an. 15'te kaldım çünkü. :D Buglar düzelmez ben de geçmem olur biter böyle. iPad'de 16 kullanıyorum rezalet çünkü. Rahatsız etme modu çalışmıyor.
Bir şey diyemiyorum hocam şahsen. Apple yazılım departmanına yazıklar olsun. iPhone 6S'e verdikleri uzun destekten ötürü tebrik ettikçe böyle başımıza çıktılar.
Artık uzun destek vermiyorlar 2 yıl garanti de sonrası soru işareti. Sosyal medya platformları biraz burun kıvırıyor. Mesela Twitter gibi platformlar bir süredir iOS 15 istiyor.
Orası da doğru. Anlamadım gitti şahsen. Youtube eskiden uzun süre eski cihazları desteklemeye devam ederken şimdi direkt kesiyorlar desteği. Haydi uygulamanın güncel sürümünü vermiyorsun neden sunucuya erişimini de engelliyorsunuz? Sunucuyu da kapatıyor hiçbir şekilde erişemiyorsun Youtube'a.
Pro serisi cihazlar daha uzun süre mi güncelleme alır sizce hocam örnek veriyorum XS galiba bu sene son güncellemesini aldı seneye İphone 11 son güncellemeyi alacak beraberinde 11 pro ve pro Max de mi gidicek yoksa onlar seneye mi ertelenecek. Çünkü apple pro serilerinde işlemci ve ram bazında da baz modele göre geliştirilmiş bir politika izledi
11 serisinde baz modelle Pro model arasında fark olmadığı için hepsi aynı anda kesilecek. Bu seride Pro ile baz model arasında fark yoktu maalesef. 14 serisi de öyle mesela ama birisinde çipset avantajı olduğundan desteği daha uzun sürecek. 11 serisi ise çipset ve RAM tamamen aynı.

Ama RAM sanırsam artık Apple için bir kriter değil güncelleme verirken. Öyle olsa 7 Plus 3 GB RAM'e sahipken 2 GB RAM'li 7 ile desteği aynı anda çekilmezdi. Gerçi bunlar arasında ki RAM farkı daha ufak. Misal 12 serisinde baz modelle Pro modeller arasında 2 GB RAM farkı var. Bunu da uzun vadede göreceğiz etki edecek mi etmiyecek mi. Ama 11 serisi aynı anda kesilecek sorunuzun cevabı budur.
Bir de incelemenizde bahsettiğiniz MagSafe cihazları desteklemeyen IPhone SE-3 şu an alınır mı sadece mesajlaşma, telefonla konuşma, online alışveriş vb. gibi kullanılacağını varsayarsak
Oyun oynanmayacaksa alınabilir sadece bu işler için. Günü de çıkartır ama daha ağır bir kullanım senaryosunda gitmez. SE 3 bana göre daha çok emekli 50+ yaş amca telefonu. Yani bu yaşlarımda olsam bu cihazı alırdım pek bir işim olmayacağı için. 😁 Ki şu an dedemde SE 2020 var. Ona yetiyor aşağı yukarı bu saydığınız şeyleri yapıyor o da.

Hocam iyi bari 15'te kalmışsınız siz. Bende her yeni sürüme kurma sorunu var. Anlamadım niye yapıyorum. iOS 16.6'da AnTuTu V10 testinden 460 bin küsür puan aldım. iOS 16.7 Beta ile 430K'ya, 16.7 sürümüyle 404K'ya düştü. Hala akıllanmadım :D Çok isterdim 15'e geçmeyi... Telefonu 15 20 dk kullansam ısınıyor ya.

Son zamanlardaki iOS sürümlerini görse rahmetli Steve Jobs, mezarında ters döner bütün iOS departmanını işten kovardı.

Yeni konular

Geri
Yukarı