İnceleme IOS 17 kullanırken deneyimlerim

1688833737977.png

Selam arkadaş. Bu yazıda on sekiz günlük IOS 17 deneyimimdeki kullandığım özellikler ve yenilikler hakkında düşüncelerimi aktaracağım.
1. Kilit Ekranı:
Şunu söylemeliyim ki aslında daha fazla değişiklik ve daha kişiselleştirme seçeneklerinin gelmesini, en azından yeni saat fontlarının eklenmesini beklerken sadece saat fontunun kalınlığını düzenleyebilmek yetersiz geldi. Evet, kalınlık ayarıdayla da farklı ve kişisel tasarımlar ortaya çıkıyor ama tatmin edici bir seviyede henüz değil.
2. Yeni IOS duvar kağıdı:

1688833447200.png
Fena olmayan bir duvar kağıdı; sade, modern ve standart Apple işi fakat bir süre sonra sıkabilecek bir seçenek gibi.

3. Kişi posteri:
Bu güncellemedi kişiselleştirme unsuru da kişilere özel arama kapağı tasarlayabilmemiz. İnanılmaz bir yenilik olmamakla beraber eğlenceli ve şık bir yenilik olduğunu söylemeliyim. Örnek bir kapak tasarımında @Recep Baltaş'ı kullandım. (Telefon numarası elbette yok ve bu özelliği kendi kişilerimden değil herkesin bildiği biriyle göstermek istedim. :) )
1688833212780.png

4. Siri:
Ufak ama bana göre çok güzel bir dokunuş olan sadece "Siri" ile Siri'yi tetikleme özelliği sonunda geldi. Sürekli sesli asistanlara "Hey!" diyerek seslenmek artık çok yapay ve bi' zaman sonra sıkıcı hale gelmişken sadece "Siri" demenin yeterli olması daha doğal bir deneyim sunuyor. "Hey Siri, set the alarm to 10pm." demek yerine "Siri, set the alarm to 10pm." demek daha akıcı bana göre. Bir önceki cümledeki komutu İngilizce yazmamın sebebi bu özellik (sanırım şu anlık) Türkçede bulunmuyor.

5. Stand By:
Bu yeni özellik cihazınızı şarjda iken (kablolu, kablosuz ve ya MagSafe) yatay konuma getirdiğinizde bir masa saati haline getiriyor. İlk duyduğumda güzel ve kullanışlı gibi gözükse benim için hiç kullanmayacağım özellikler arasında yer alıyor.
1688833374530.png

1688833390497.png

1688833404430.png
6. Yeni oturum açma yöntemi:
IOS 17 ile artık yeni oturum açma yöntemi karşımızda. Apple kimliği kullandığınız herhangi bir platform üzerinde artık şifre gerekmeden iPhone üzerinden giriş yapabiliyoruz.
Bunun için
iPhone'un Bluetooth ile oturum açma işlemini yapacağımız cihaza bağlı olmalı ve "iPhone ile giriş yap" seçeneğini seçip QR kodu okutmak yeterli.
1688832278593.png

*
Bonus* Pil ve Sistem Performansı:
iPhone 11 ile deneyimldeğim IOS 17'de gözle görülür bir pil ve sistem performansında değişiklik yok denebilir.
Şimdilik aklıma gelen ve kullandığım özellikler hakkında düşüncelerim bu kadar. Okuduğun için teşekkürler arkadaş. :)

-SeyidFalan

Bende aynı şekilde 11 kullanıyorum hocam, peki iOS 17 şuan da geçilmek için hazır mı sizce? Çok merak ediyorum da.
Kullanabilirsiniz hocam, yazılımı kıran bir hata ile karşılaşmadım. Yedeklerinizi aldığınıza emin olun yeterli. Memnun kalınmadığı durumda yedekleri kuracak çünkü.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı