Çözüldü IP Adresi ile açık adres bulunabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Çözüm
Semt şehir bilgisi rahatlıkla elde edilir fakat sokak, bina bilgisi elde etmek zordur. Gerçekten yetkili kişiler bile bu konuda zorlanıyor.
Bahsettiğinizin soruyla ilgisi yok. Soru "IP'den adres bulunabilir mi" olduğuna göre ev aboneleri için cevap evet bulunabilir hem de %100 bulunabilir.

Soru "kimin kullandığı bulunabilir mi?" değil.

Ben "IP'den adres bulunabilir mi" gibi bir soru okuduğumda aklıma gelen şey o IP adresini kullanan kullanıcının bulunabilirliği, yanlış anlamış olabilirim belki ancak konu sahibi detay vermediği için her şekilde anlaşılabiliyor.

Ayrıca bahsettiğiniz aynı IP'yi kaç farklı abone kullanıyor konusu da GSM interneti ile ilgili. Sabit internet kullanıcısı o anda boşta olan bir IP'yi alır, o IP'yi aynı anda bir başkası kullanamaz.

Ben "IP'den adres bulunabilir mi" gibi bir soru okuduğumda aklıma gelen şey o IP adresini kullanan kullanıcının bulunabilirliği, yanlış anlamış olabilirim belki ancak konu sahibi detay vermediği için her şekilde anlaşılabiliyor.

Yani aslında detay vermem gerekirse bilgisayarıma IP Grabber tarzı bir virüs bulaştı diyelim. Bu virüs sayesinde bilgilerimi alan kişinin açık adresimi bulup bulamayacağıydı.

Yani aslında detay vermem gerekirse bilgisayarıma IP Grabber tarzı bir virüs bulaştı diyelim. Bu virüs sayesinde bilgilerimi alan kişinin açık adresimi bulup bulamayacağıydı.

Bulamaz hocam. Başka sistemler üzerinde tutuluyor o bilgiler. Bunu resmi yollarla servis sağlayıcılardan sadece mahkemeler alabilir. Ya da bahsi geçen sistemleri hacklemeleri lazım.

Hocam bu yeni bir uygulama o zaman, ben geçmişte servis sağlayıcılardan birinde eğitim biriminde çalıştım ve bu konuda yapılan eğitim içeriklerinden bildiğim kadarıyla normalde ADSL kullanıcılarına belli bir zaman diliminde o anda havuzda boşta olan reel bir IP veriliyordu. Ama IPv4 havuzu bittiği için bu yönteme ADSL de de başvurulmaya başlandıysa o zaman dediğiniz karmaşa ortaya çıkar haklısınız.

Ama aynı anda yüzlerce yada binlerce kişiye verilmiyordur IP, saatin yoğunluğuna göre belki 20-30 kişidir. Eğer ciddi bir suç işlenirse bu 30 kişi birden incelenir demektir buda. Aslında ülke olarak IPv6 ya bir türlü geçemediğimiz için kaynaklanıyor.
Tweetçileri nasıl buluyorlar? IP adresinden değil mi?

Evet hukuki bir işlemse bulurlar. Ama yukarıda tartıştığımız konu biraz farklı, GSM operatörleri zaten bunu yapıyordu, aynı IP yi birden çok kişiye veriyordu. Dolayısıyla GSM üzerinden işlenen bir suçta, o anda IP yi kullanan tüm kullanıcılar üzerine şüphe düşüyor. Eğer ADSL de de bu yöntem izleniyorsa orada da aynı karmaşa var demektir, kurunun yanında yaş ta yanabilir yani. Ama bunun bir garantisi yok, oooo iyiymiş doğrudan bana gelemiyorlar madem deyip kanunen suç olan bir şey yaparsanız önce o anda IP yi kullanan kişi sayısı kaçsa o kişilerin hepsini incelerler (eğer sadece sizseniz zaten doğrudan bulurlar), ve farklı çakıştırmalar ve çapraz kontrolleri ihtimalleri azaltıp kişiye yine ulaşabilirler diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Bahsettiğinizin soruyla ilgisi yok. Soru "IP'den adres bulunabilir mi" olduğuna göre ev aboneleri için cevap evet bulunabilir hem de %100 bulunabilir.

Soru "kimin kullandığı bulunabilir mi?" değil.

Ayrıca bahsettiğiniz aynı IP'yi kaç farklı abone kullanıyor konusu da GSM interneti ile ilgili. Sabit internet kullanıcısı o anda boşta olan bir IP'yi alır, o IP'yi aynı anda bir başkası kullanamaz.

Ve soruyu soran arkadaşımız netleştirirse daha iyi olur kastettiğiniz sabit internet mi GSM mi?

@Eren.exe
IP'den adres bulunmaz. IP'den abone kişi bulunur. Abone kişinin de adresi kayıtlıdır zaten. O şekilde bulunur. Yoksa direkt olarak IP'den adres bulunmaz.

Geri
Yukarı