iPhone 11 vs. Samsung Galaxy S20 FE

Mesela hocam Android ne açıdan boş geliyor? Tamamen merakımdan soruyorum. Yani Android'den IOS'a geçen birinin iOS boş geliyor demesini anlarım ama tersini anlamlandıramadım.

Hocam en tepeye koyabileceğim şey tasarım. iOS arayüzünden sonra hiçbir Android arayüzünü beğenmiyorum, çakma bir his veriyor bana. Çoğu markayı kullandım Android tarafında hiçbir markayı sevmiyorum. 2. olarak kesinlikle stabiliteyi koyabilirim. iOS stabilitesini kesinlikle Android'de alamıyorum. Aslında genel olarak yazılımdan kaynaklı beğenmeme sebebim, günümüzde çoğu telefonun dış tasarımı gayet tatmin edici zaten, olay yazılımda bitiyor. Android'lerin sosyal medya stabilitesi de çok kötü, bir manzara çekeyim diyorum Instagram'a atıyorum bildiğin yağlı boya gönderiyor. S21'e 2 hafta katlanamadım. iPhone 7 eski olmasına rağmen bildiğin misafirlikten kendi evime gitmiş gibi oldum. Fan boyluk değil iOS deneyimimden önce uzun süre Android'de kullandım. Kısaca iOS her şeyin yönünü değiştiriyor. Markaların artık Android tabanlı gitmek yerine kendi işletim sistemlerini kurması gerekiyor. Android'den IOS'a geçip boş diyen birisi de APK muhabbetinden dolayı diyordur. Ben zaten korsan uygulama kullanmaya karşıyım, güvenli hissetmiyorum. iOS bu arada güvenlik açısından da çok çok çok daha iyi. Şahsen Android kullanmam için Samsung'un falan kendi işletim sistemini çıkarıp stabil hale getirmesi gerekiyor, ancak yine olmayabilir. Aslında diğer markalara da Apple öncülük ediyor. Apple bir özellik eklediğinden baştan savmalık bir özellik olmuyor, cidden hakkını vererek ekliyor.

Aşağı Apple'ın sitesinden 1 kesit bırakıyorum, siteye girip aşağı doğru kaydırırsanız sadelik ve minimalistlik ile anlattıklarımı anlarsınız.

Yani kısaca Samsung veya diğer Android'ler ne yaparsa yapsın, kendi işletim sistemini kurup stabilite adımları atmadığı sürece Apple'ı geçemeyecekler.
Fiyat konusu ülkemizde çok saçma yerlerde, bunun da sorumlusunun Apple olduğunu düşünmüyorum.

Bu arada babamda S23 Ultra var, elime aldığımda yine o kalite hissini alamıyorum.

Son düzenleme:
Hocam en tepeye koyabileceğim şey tasarım. iOS arayüzünden sonra hiçbir Android arayüzünü beğenmiyorum, çakma bir his veriyor bana. Çoğu markayı kullandım Android tarafında hiçbir markayı sevmiyorum. 2. olarak kesinlikle stabiliteyi koyabilirim. iOS stabilitesini kesinlikle Android'de alamıyorum. Aslında genel olarak yazılımdan kaynaklı beğenmeme sebebim, günümüzde çoğu telefonun dış tasarımı gayet tatmin edici zaten, olay yazılımda bitiyor. Android'lerin sosyal medya stabilitesi de çok kötü, bir manzara çekeyim diyorum Instagram'a atıyorum bildiğin yağlı boya gönderiyor. S21'e 2 hafta katlanamadım. iPhone 7 eski olmasına rağmen bildiğin misafirlikten kendi evime gitmiş gibi oldum. Fan boyluk değil iOS deneyimimden önce uzun süre Android'de kullandım. Kısaca iOS her şeyin yönünü değiştiriyor. Markaların artık Android tabanlı gitmek yerine kendi işletim sistemlerini kurması gerekiyor. Android'den IOS'a geçip boş diyen birisi de APK muhabbetinden dolayı diyordur. Ben zaten korsan uygulama kullanmaya karşıyım, güvenli hissetmiyorum. iOS bu arada güvenlik açısından da çok çok çok daha iyi. Şahsen Android kullanmam için Samsung'un falan kendi işletim sistemini çıkarıp stabil hale getirmesi gerekiyor, ancak yine olmayabilir. Aslında diğer markalara da Apple öncülük ediyor. Apple bir özellik eklediğinden baştan savmalık bir özellik olmuyor, cidden hakkını vererek ekliyor.

Aşağı Apple'ın sitesinden 1 kesit bırakıyorum, siteye girip aşağı doğru kaydırırsanız sadelik ve minimalistlik ile anlattıklarımı anlarsınız.

Yani kısaca Samsung veya diğer Android'ler ne yaparsa yapsın, kendi işletim sistemini kurup stabilite adımları atmadığı sürece Apple'ı geçemeyecekler.
Fiyat konusu ülkemizde çok saçma yerlerde, bunun da sorumlusunun Apple olduğunu düşünmüyorum.

Bu arada babamda S23 Ultra var, elime aldığımda yine o kalite hissini alamıyorum.
Son cümleyi görene kadar S23 diyecektim lakin diyecek pek bir şeyim yok bu görüşünüze. Tercih meselesi diyelim. Ben de yeni telefon almayı düşünüyorum iPhone 13 inceledim daha önce hiç iOS kullanmadım ama bana boş geldi sanki. Kişiselleştirmeyi, özelleştirmeyi, kurcalamayı seven biriyim. Tüm iPhone modellerinde de aynı arayüz ve aynı içerik olduğu için açıkçası yüksek paralar vererek aldığım iPhone modelin bana bir ayrıcalık hissettirmeyeceğini düşünüyorum. Zaten Apple da artık düz modellere pek önem vermiyor getirdiği bir iki ufak yenilik var onlar da hep pro modellerde. Onların da fiyatı maalesef çok uçuk. Stabilite ve sosyal medya konusunda da artık Android tarafı demeyeceğim ama Samsung tüm sorunları çözmüş denilebilir bence iOS kadar olamasa da artık birbirlerine çok yakınlar. Çözünürlük düşüşü olmuyor. Uzun süreli kullanım desen 5 yıl güncelleme desteği var. Stabilite olarak One UI arayüzü çok hızlı stabil. Ben artık Samsung ve Apple tarafında aralarındaki farkların kapandığını düşünüyorum. Bazı konularda bir tık Apple bazılarında bir tık Samsung önde. Tamamen kişinin iOS veya Android tercihine kalıyor. Ama s21 ve iPhone 7 yi karşılaştırıp nasıl iPhone 7 size çok daha iyi geldi orasını çözemedim. Yeni nesil sıfır bir Samsung amiral gemisinde ilk iki hafta katlanamadığınız ne olmuş olabilir ki? En fazla arayüzünü beğenmezsiniz alışamazsınız o olur yani.

Son cümleyi görene kadar S23 diyecektim lakin diyecek pek bir şeyim yok bu görüşünüze.

Zevkler ve renkler diyelim hocam, kimisi de iOS kullanırken daralıyordur.

Zaten Apple da artık düz modellere pek önem vermiyor getirdiği bir iki ufak yenilik var onlar da hep Pro modellerde.

Pro modeller çok daha Premium, düz modeller biraz başlangıç kalıyor. 14 Pro'da olmuş 42.000 TL. Aslında Gürcistan üzerinden alındığında çok daha ucuza geliyor. Mesela şu an kullandığım 12 Pro Max'i 26.000 TL civarına satabilsem, üzerine 6000-7000 TL civarı ekleyerek Gürcistan üzerinden 14 Pro alabiliyorum. Yol masrafı, yurt dışı çıkış pulu, telefon kayıt ücreti dahil. Fiyatlar biraz ucuzlamış Gürcistan tarafında, bundan 3-4 ay önce 5400lari falandı 14 Pro'lar, şu an 3500lari. 5400lari 42000 TL civarı ediyor, 3500lari 27000 TL civarı. Bir ara Türk'ler çok talep gösterdiği için çok pahalıydı fiyatlar.

Uzun süreli kullanım desen 5 yıl güncelleme desteği var.

Son s serilerini uzun süre kullanmadım ama S10'lar falan biraz süre geçtiğinde ilk gün verdiği performansı veremiyordu. Şu an 2. telefon olarak iPhone 7 ile hala devam ediyorum, pil konusu harici hiçbir problemi yok. İlk gün aldığım performans devam ediyor. 7 senelik telefon.

Stabilite olarak One UI arayüzü çok hızlı stabil.

Tasarım hoş değil hocam, bana hitap etmiyor. Apple, minimalistliği ve modern tasarımı çok iyi kullanıyor. Basit bir ürün tanıtım görselini bile çok kolay ayırt edebiliyorum, Apple'ın hazırladığı bariz belli oluyor. Tasarımcıları çok iyi çalışıyor. Karışıklık yok, düz, sade ve minimalist.

Samsung ve Apple tarafında aralarındaki farkların kapandığını düşünüyorum.

Tasarım konusunda iki marka da gayet yeterli bence ama yazılım olarak Samsung tarafının daha çok çalışması gerekiyor bence. Biraz da minimalistliğe çalışmaları lazım.
2 markanın güncel denetim merkezleri, Samsung tarafına baktığımda hala içim daralıyor.

Adsız tasarım.png

iPhone 11 alın derim, iki cihazda tam olarak amiral gemisi modelleri değiller ve performans olarak üç beş aynı veya benzer performanslar sunacaklardır. Galaxy S20 FE malzeme kalitesi olarak gereksiz ucuza kaçılmış hissettiriyor ve iPhone 11'deki IPS paneli bile daha alınası kılıyor diye düşünüyorum şahsen. IOS işletim sisteminin artı yanlarını da saymak gerekir (keza eksilerini de) fakat onları bir yana bırakarak söyleyebileceğim şey Galaxy S20 FE cidden donanım açısından hakkı yenecek bir cihaz değil özellikle SD versiyonu gerçekten memnun bırakır bir donanım vadediyor ancak karşılaştırdığınız iPhone 11'de bir o kadar memnun bırakır bir donanım vadediyor ancak ne kadar panelde önemli olsada para veriyorsunuz büyük ihtimalle zaten ikinci el alacaksınız en azından elinizde tuttuğunuzda bir şeye benzesin metal türevinin soğuğunu hissedin derim. iPhone 11'i hatta direkt olarak başka alternatifleriniz varsa onları da dahil ederek söylerimki 64 GB hiçbir modele yanaşmayın.

Zevkler ve renkler diyelim hocam, kimisi de iOS kullanırken daralıyordur.

Pro modeller çok daha Premium, düz modeller biraz başlangıç kalıyor. 14 Pro'da olmuş 42.000 TL. Aslında Gürcistan üzerinden alındığında çok daha ucuza geliyor. Mesela şu an kullandığım 12 Pro Max'i 26.000 TL civarına satabilsem, üzerine 6000-7000 TL civarı ekleyerek Gürcistan üzerinden 14 Pro alabiliyorum. Yol masrafı, yurt dışı çıkış pulu, telefon kayıt ücreti dahil. Fiyatlar biraz ucuzlamış Gürcistan tarafında, bundan 3-4 ay önce 5400lari falandı 14 Pro'lar, şu an 3500lari. 5400lari 42000 TL civarı ediyor, 3500lari 27000 TL civarı. Bir ara Türk'ler çok talep gösterdiği için çok pahalıydı fiyatlar.

Son s serilerini uzun süre kullanmadım ama S10'lar falan biraz süre geçtiğinde ilk gün verdiği performansı veremiyordu. Şu an 2. telefon olarak iPhone 7 ile hala devam ediyorum, pil konusu harici hiçbir problemi yok. İlk gün aldığım performans devam ediyor. 7 senelik telefon.

Tasarım hoş değil hocam, bana hitap etmiyor. Apple, minimalistliği ve modern tasarımı çok iyi kullanıyor. Basit bir ürün tanıtım görselini bile çok kolay ayırt edebiliyorum, Apple'ın hazırladığı bariz belli oluyor. Tasarımcıları çok iyi çalışıyor. Karışıklık yok, düz, sade ve minimalist.

Tasarım konusunda iki marka da gayet yeterli bence ama yazılım olarak Samsung tarafının daha çok çalışması gerekiyor bence. Biraz da minimalistliğe çalışmaları lazım.
2 markanın güncel denetim merkezleri, Samsung tarafına baktığımda hala içim daralıyor.

Eki Görüntüle 1751204
Hocam biraz eleştiri getireceğim ama tam tersine zaten OneUI minimalistlikten ve sadelikten geberiyor arayüz daha nasıl bir şey yapılabilir Android arayüzünün üzerine bilemiyorum. iPhone 7'de inanın bana ilk aldığınız gün gibi değil yalnızca kullandığınız işletim sistemi bunu güzel bir şekilde maskeliyorken Android modellerin çoğu bunu dengelemek yerine iyi olduğu yerde iyi kötü olduğu yerde kötü olarak kullanıcıya genel olarak ne sunabileceğini daha net bir şekilde hissettiriyor (iyiliği kötülüğü tartışılır bu sayede Air gibi eski iPad'leri bile kullanırken iyiymiş bu diyorsunuz en azından ben diyorum ama bir o kadarda kandırmaca yani).
Ülke şartlarına gelirsek hepsi pahalılar zaten maalesef herkesin yurt dışına çıkma şansıda olmayabiliyor izin durumu olsun genç bireyin aileyi ikna etmesi olsun derken çoğu kişi için pasif kalan bir durum maalesef.

Her iki tarafında güzellikleri var ihtiyaçları ve bütçeyi göz önünde bulundurarak seçim yapmak lazım (Dipnot IOS kullanıyorum, şahsen daha kullanışlı).

Apple modellerinde aynı arayüzü evet iPhone X'le de iPhone 14 Pro'yla da alıyorsunuz ama Android tarafı daha da karmaşık aynı arayüzü S23 Ultra'yla A04 falan paylaşıyor özel hissetmenin Ö'sü bile kalmamış oluyor denebilir.

Son düzenleme:
One UI minimalistlikten ve sadelikten geberiyor arayüz daha nasıl bir şey yapılabilir Android arayüzünün üzerine bilemiyorum.

Hocam minimalistliği Android tarafında hiçbir marka yapamıyor, minimalistliği ve modern tasarımı en iyi uygulayan işletim sistemi iOS. En basit örneği bıraktım çok bariz belli zaten.

iPhone 7'de inanın bana ilk aldığınız gün gibi değil yalnızca kullandığınız işletim sistemi bunu güzel bir şekilde maskeliyorken Android modellerin çoğu bunu dengelemek yerine iyi olduğu yerde iyi kötü olduğu yerde kötü olarak kullanıcıya genel olarak ne sunabileceğini daha net bir şekilde hissettiriyor.

İşte hocam bu da kötü oluyor. İşletim sistemi stabil olmadığı için sorunlar oluşuyor. Şu an 7 yıl önce iPhone 7 ile çıkan Samsung veya başka bir Android'i stabil şekilde kullanamazsın. Kötü bir şey gibi sunmuşsunuz ama son kullanıcı tarafında bu zaten aranan bir olay. Kimse telefonu aldıktan 1-2 sene sonra saçma sapan hareketler yapmasını istemez.

(İyiliği kötülüğü tartışılır bu sayede Air gibi eski IPad'leri bile kullanırken iyiymiş bu diyorsunuz en azından ben diyorum ama bir o kadar da kandırmaca yani).

Tablet sektöründe de iPad üzerine yine kimse yok. Apple Pencil olayı bile yetiyor tek başına. O söylediğiniz kandırmaca olmuyor, işletim sistemi işini iyi yapıyor. iOS 2007'den beri sadece iPhone ve bir süre iPad üzerinde geliştirildi. Stabil olması çok doğal. Android tarafında sayamayacağımız kadar cihaz var, stabiliteleri tabii ki bir olmayacak. 2007'den beri toplasan 40 iPhone çıkmamıştır bile, o cihazlara yazılım sunmakla binlerce Android'e yazılım sunmak aynı değil. Ondan diyorum her marka, ya da elinde yazılım gücü olan markalar kendi işletim sistemini kurmalı, Android üzerinden ilerlememeli. İlerleyen yıllarda markaları daha öne atar. Şu an Apple tarafı yazılım konusunda rakipsiz. Bütün cihazlarında.

Ülke şartlarına gelirsek hepsi pahalılar zaten maalesef herkesin yurt dışına çıkma şansıda olmayabiliyor izin durumu olsun genç bireyin aileyi ikna etmesi olsun derken çoğu kişi için pasif kalan bir durum maalesef.

Örnek olarak sunmuştum hocam, Android tarafına bakmadım ama iPhone tarafında çok çok daha ucuz oluyor.

Her iki tarafında güzellikleri var ihtiyaçları ve bütçeyi göz önünde bulundurarak seçim yapmak lazım (dipnot iOS kullanıyorum, şahsen daha kullanışlı).

Tabii bütçeyi yormayacak şekilde fiyat performans tercihi yapılmalı. Ben bütçe sıkıntısı olmayan bir insan için karşılaştırmayı yapıyorum. Daha düşük bütçelerde Android daha mantıklı olur.

Apple modellerinde aynı arayüzü evet iPhone X'le de iPhone 14 Pro'yla da alıyorsunuz ama Android tarafı daha da karmaşık aynı arayüzü S23 Ultra'yla A04 falan paylaşıyor özel hissetmenin ö'sü bile kalmamış oluyor denebilir.

Hocam zaten arayüz çok güzel. 14 Pro aldığınızda tasarım olarak X'e bakarak özel hissediyorsunuz zaten. En basit örnek çentik bölümünde minik hareketler yapıyor. Apple arayüzü kalıp olarak bayağıdır aynı zaten, tasarım olarak bir şeyler değişiyor sadece. Telefondan telefona değişen bir arayüz şahsen saçma olurdu.
S23 Ultra'yla paylaşılan A04 güncellemesinde neler ekleniyor mesela?

Şu tasarım yetiyor hocam özel hissetmeye :D

1682202373216.png
1682202410259.png

Son düzenleme:

Instagram sorunu çözüldü yeni serilerde, bende iPhone kullanıyorum ama hiçbir anlamı yok bana göre dediğinizin, evet yazılım her zaman düzgün 10 yıllık telefon da bile ama yazılımmdılında herhangi bir uygulamada sorun oluyor. Zaten ne olursa olsun IP11 alınmaz. Rezalet bir telefon.

Geri
Yukarı