iPhone 11 vs. Samsung Galaxy S20 FE

@Leers hocam bu alt tarafı bir telefon. Zaten telefonun içinden başka bir telefon çıkaramazsınız. O bahsettiğiniz göze gelmeyen küçük değişiklikler bile IOS'ta yok yani demek istediğim o. Yani siz özelleştirme derken nasıl bir özelleştirme hayal ediyorsunuz kafanızda onu anlamadım.

Hocam işte bu kadar basit şeyleri öyle bir anlatıyorlar ki sanki başka telefon alıyorsun. Android özelleştiriliyor deyip duruyorlar, tek sizin için değil genel Android tayfa. Bende diyorum ki çok basit animasyon değişiklikleri var. Tema değiştirince falan da iğrenç tasarımlar oluşuyor zaten. Özelleştirmeyi bu kadar anlatınca Android kullanıcıları ister istemez soruyorsun, telefon mu değişiyor diye. Öyle bir anlatıyorlar ki sanki telefon bam başka tasarım harikası bir şeye dönüşüyor. 2 animasyon ayarını değiştirsem ne olur değiştirmesem ne olur? Stabil ve minimalisit şık bir tasarımlı işletim sistemi varken bunlara ihtiyaç duymuyorum zaten.

Adlarını teker teker söylemesi zor ama Life-quality dediğimiz bir sürü küçük ayar var, iOS sınırlı kalıyor.

Nedir mesela hocam, biraz daha başlığın altını dolduralım. Ne gibi küçük ayarlar var, uzun süre Android'de kullandım bilmediğim varsa söyleyin. Android'de telefonun kendi ayarlar kısmındaki ayarlar biraz daha fazla orası doğru fakat hiçbir işe yaramıyor. Koymak için koyulmuş. Telefonu özelleştirmenize hangi ayarlar yardımcı oluyor duymak isterim.

Hocam ona bakılırsa Apple yıllarca Android tarafında olan özellikleri kendi kullanıcılarına devasa yenilik gibi lanse ediyor.

Şimdi aşırı fan boy gibi gözükmek istemiyorum vallahi objektifim. Bu konuda kısmen olsa haklısınız. Ama ekleme yapmam gerekiyor, mesela yeni gelen bir özelliğe bakalım, always on display. Bu yıllardır Android'de var, çok uzun yıllar olmuştur. Minimum 5-6 yılı vardır. Apple'a daha yeni geldi o da 14 Pro serisinde. Buraya kadar doğru fakat, parantez açmamız gerekiyor. Samsung'larda baktığım always on display ile IPhone'daki bir değil. Samsung'un always on Display'i cidden tasarım olarak hiçbir şey ifade etmiyor. İşini görüyor mu görüyor orası ayrı. Telefonu açmadan önemli bilgileri alırsın. IPhone'daki biraz daha farklı. Daha gelişmişi diyebiliriz yani. Kağıt üzerinde yeni geldi ama pratikte kullandığımızda Samsung'dakini tokatlayıp geçer. Şimdi bütün eklenen özellikleri sayamam ama genel olarak böyle. Apple bir özellik ekliyorsa onu minimalist ve modern tasarımla birlikte en iyi şekilde ekliyor. Stabiliteyi bozacak bir şey olmamasını istiyorlar sanıyorsam. Ufak bir özellik bile stabil olmazsa kalite bozulur.

Apple lansmanında çok matah bir şeymiş gibi tanıtımını yaptı ya.

Aşağıya farkı bırakıyorum, dediğim gibi kağıt üzerinde aynı ama pratikte alakaları yok. Bunlar sadece tasarım örnekleri. Ekran açık gibi, Wallpaper'ı veya başka bir fotoğrafı bu şekilde size yansıtabiliyor. Telefon çok hoş gözüküyor. Alta Samsung'da bulunanı da ekledim dediklerimin özeti aslında aşağıda çok net belli oluyor.

iphone-14-pro-always-on-display.jpg

n-Display-Behavior-in-iOS-16-Reportedly-4271308858.jpg

Bir de Samsung'a bakalım.

Samsung-Galaxy-S23-Ultra-review-23-scaled.jpg

Anlatmak istediğim anlaşılmıştır diye düşünüyorum.

Her konuda Apple'ı bu kadar ilahlaştırmaya gerek yok.

İlahlaştırmıyorum hocam hakkı olana hakkı verilmeli.

Apple işlemcisini kendisi üretiyorsa IPhone'ların panelini de Samsung üretiyor.

Benim orada söylemek istediğim stabiliteydi. IPhone'un ekran panelinin stabiliteyle alakalı olduğunu düşünmüyorum. Donanım kısmı daha farklı. İşlemci üretmek her markanın harcı değil, üretse bile bu seviyede üretmek yine harcı değil. Samsung'un işlemcilerini görmüştük, vasat ötesi.

Samsung kendi işlemcisini veya kendi işletim sistemini yapmıyor diye bu Apple'dan geri kaldığı anlamına mı geliyor.

İşletim sistemi konusunda katılmıyorum. Samsung kendi işletim sistemini geliştirse şu an daha farklı olurdu. Binlerce telefonun kullandığı altyapıyı kullanarak sağlam bir stabilite verilmez ondan bahsediyorum.

Snapdragon gen 2 A16 bionic ile her anlamda kapışıyor.

Ama A16 Bionic'in gerisinde kalıyor. iOS 16 ile A16 birleştiğinde de mükemmel uyum ortaya çıkıyor.

Bunu Samsung üretmediği için daha gelişmesi gerek diyerek eleştirmemiz mı gerekiyor?

Dostum orası bir eleştiri değil kendimce bir fikirdi. Marka kendi donanımlarını kullanırsa daha stabil bir telefon üretebilir. Sonuç olarak yazılım da işlemci de aynı markadan çıkıyor. Bunu stabilite etmeleri daha kolay. Samsung tarafında işlemci de farklı yerden işletim sistemi altyapısı da farklı yerden geliyor. Kötü demedim, stabilite daha zor olur dedim ki öyle de. Sağlam ve tüm sektörle mücadele edebilecek işlemciler üretmek her markanın yapabileceği bir iş değil. Apple bunu da yıllardır yapıyor. IPhone'lar her zaman kendi işlemcisini kullandı. Ve çıktığı yıla göre de neredeyse çoğu zaman en iyi işlemci oldular. Bunlar göz ardı edilemez. Benim burada anlatmak istediğim stabilite. Yoksa performans olarak zaten verebilirsin. Donanımı satın alır telefonlarına koyarsın, hız konusunda herkesle yarışır. Donanım üretmek farklı bir ar-ge ve farklı bir iş.

Bu arada yanlış konu altında tartışıyoruz. Konu İphone 11 ve S20 konusu. Biz İOS, Android tartışıyoruz. :D

Son düzenleme:
@lrs hocam gözünüzü seveyim şunu kabul edin. Android artık 6-7 yıl önceki Android değil. Üst seviye Samsung telefonlar ile iPhone'lar artık birbirlerine denk duruma geldiler. Birbirlerine göre artıları var eksileri var. Hiç kimse Android her konuda iOS tan iyi veya iOS her konuda Android den iyi demiyor ama siz ölümüne savunuyorsunuz. Ben iOS a hakkını veriyorum gayet sade güzel bir arayüze sahip stabil bir platform. Ama ben buna hakkını verirken diğerine tokatı patlatıp bir kenara atmıyorum. Size göre iOS daha güzel daha kullanılabilir geliyor bana göre suanki aradığım şeyleri Samsung bana daha uygun fiyata daha iyi bir şekilde veriyor. Daha iyiden kastım ben iPhone 13 veya S23 alacaktım S23 te karar kıldım. Fiyatı ve barındırdığı özellikleri, uzun kullanım süresini hesaba katınca S23 daha mantıklı geldi. Ama hâlâ aklımın bir köşesinde iPhone 13 de var ama benim için mantıksız bir seçim olacak.
İşletim sistemi ve işlemci konusunda da Apple bu konular üzerinde işin en başından beri uğraşan bir marka. Samsung'un işlemcileri pek tutmadı keza Huawei kendi işletim sistemine geçmeyi denedi bir ara şuan ne durumda bilmiyorum ama pek başarılı olamadı. Hali hazırda belli bir seviyeye gelmiş işletim sistemini kendi markasını katarak pazarlamak varken neden sıkıntılı bir işe girsin ki? Android dünyasındaki en stabil arayüz şuan Samsung One UI arayüzü. Siz beğenmezsiniz stabil bulamazsınız orası ayrı bir şey ama durum böyle.
Son olarak AoW için de evet duvar kağıdı olayı hoş olmuş göze daha güzel geliyor ama sadece duvar kağıdı eklentisiyle beraber tokatlayıp geçiyor demek komik olmuş. Stabiliteyi falan da bozduğunu sanmıyorum Apple için arkasına sığınılacak küçük bir bahane bence. Ayrıca küçük bir araştırmayla Samsung AoW da da ekrana küçük stickerlar olsun galeriden duvar kağıdı olsun bir çok şey eklenebildiğini öğrendim. Yine bu konuda da Samsung daha çok çeşitlilik farklılık sunmuş oluyor. Ama tabi bunlar eklenince nasıl duruyor nasıl gözüküyor bilmiyorum. Son olarak evet iPhone daha premium hissettiriyor (Pro serileri) bu da son kıyağım olsun :)

Konu sahibi için de özür diliyorum kusura bakmayın konu dışına çıktık kirlettik burayı biraz.

Son düzenleme:
Android'den iyi demiyor ama siz ölümüne savunuyorsunuz.

Hocam ölümüne savunmuyorum, iki tarafı da kullandım. Ben iOS tarafını ölümüne savunuyorum, yazılım mükemmel. Tasarımdır falan bunlar göreceli konular. Bir tarafa güzel gelen diğer tarafa çok kötü gelir. Benim savunduğum IOS'un stabilitesi ve minimalistliği. Apple'dan aldığım kaliteyi Samsung'dan veya başka bir Android'den alamıyorum. Özet bu.

Daha iyiden kastım ben iPhone 13 veya S23 alacaktım S23'te karar kıldım. Fiyatı ve barındırdığı özellikleri, uzun kullanım süresini hesaba katınca S23 daha mantıklı geldi. Ama hâlâ aklımın bir köşesinde iPhone 13 de var ama benim için mantıksız bir seçim olacak.

Yine kağıt üzerinde S23 daha performanslı gibi duruyor ama 13 ile aralarında hız farkı yok. Göz önüne S23 tarafında ki 120 Hz gelebilir, ona bir şey diyemem. Yazılım tarafında zaten Apple önde, tasarımda bence ikisi de iyi.

İşletim sistemi ve işlemci konusunda da Apple bu konular üzerinde işin en başından beri uğraşan bir marka. Samsung'un işlemcileri pek tutmadı keza Huawei kendi işletim sistemine geçmeyi denedi bir ara şu an ne durumda bilmiyorum ama pek başarılı olamadı. Halihazırda belli bir seviyeye gelmiş işletim sistemini kendi markasını katarak pazarlamak varken neden sıkıntılı bir işe girsin ki? Android dünyasındaki en stabil arayüz şu an Samsung One UI arayüzü. Siz beğenmezsiniz stabil bulamazsınız orası ayrı bir şey ama durum böyle.

İşte hocam en başından beri uğraştıkları için şu an en stabil akıllı telefon iPhone. Huawei tarafını bende takip etmiyorum ama Google darbesinden sonra ayağa kalkamadılar. Marka itibarı olarak zedelendiklerini düşünüyorum.
Halihazırda olan bir işletim sistemini pazarlamak yerine kendi işletim sistemini kursa çok çok daha başarılı olacak çünkü. Samsung yazılım devlerinden bir tanesi. İstese çok iyi bir işletim sistemi kurabilir. Tabii ki zaman alacak, kolay olsa herkes yapar zaten. Sektörde Android'den ayrışan ve bu işi çok iyi yapan şu an 1 marka var o da Apple. Kolay olsa tüm markalar yapar. Zor olanı seçip yapsalar kendilerini çok çok öne atacaklar bundan bahsediyorum. 1-2 yıllık iş zaten değil. Şu an geliştirmeye başlasalar iPhone stabilitesini belki 10 yılda kazanacak. Bunu da halka açık şekilde yapmalarına gerek yok bir süre kendi içlerinde geliştirip emin olduklarında sunup geliştirmeye başlayabilirler. Çoğu Samsung kullanıcısının hoşuna gider. Tasarım olarak da güzel işler yapabilirseler sektör dengeleri değişir. One UI Android'in en stabili olabilir ona sözüm yok. Android tarafında Xiaomi harici öyle çok bir rakipte yok zaten. Ben genel olarak Android vs iOS yapıyorum, IOS'a göre stabilitesini anlatıyorum. İşlemci tarafına çok bir şey diyemem büyük bir iş çünkü. Tamamen ayrı bir girişim ve mühendislik istiyor.

Son olarak aow için de evet duvar kâğıdı olayı hoş olmuş göze daha güzel geliyor ama sadece duvar kâğıdı eklentisiyle beraber tokatlayıp geçiyor demek komik olmuş. Stabiliteyi falan da bozduğunu sanmıyorum Apple için arkasına sığınılacak küçük bir bahane bence. Ayrıca küçük bir araştırmayla Samsung aow da da ekrana küçük stickerlar olsun galeriden duvar kâğıdı olsun birçok şey eklenebildiğini öğrendim. Yine bu konuda da Samsung daha çok çeşitlilik farklılık sunmuş oluyor. Ama tabii bunlar eklenince nasıl duruyor nasıl gözüküyor bilmiyorum. Son olarak evet iPhone daha Premium hissettiriyor (Pro serileri) bu da son kıyağım olsun :)

Tokatlayıp geçiyor derken tasarım anlamında demiştim, ki öyle de. Üstteki fotoğraflar konuşuyor söylememe gerek yok, bu arada söylediğiniz Samsung tarafında sticker ekleme falan da Apple kadar hoş durmuyor ondan eklemedim.

maxresdefault.jpg

Şunlardan bahsediyorsunuz galiba :D:D.
Yıllardır var zaten, Apple tasarımının yanına yaklaşamaz.
Stabilite tarafında da düzgün çalışmayan bir şeyi Apple zaten telefona eklemez dediğim gibi kalite bozulur. Bu zamana kadar neden eklemediler bir fikrim yok ama, eklediklerinde de gördüğünüz üzere tasarım anlamında fark atıyorlar. Şu tasarımlarla üstteki iPhone tasarımları tabii ki bir değil. Bu herkesin bildiği bir şey zaten. iPhone tasarımları ve Apple tasarımları göze çok çok daha hitap ediyor. Bahane olduğunu düşünmüyorum, Apple zaten bir yazılım devi. Ekranlar da uzun süredir OLED. İsteseler çok kısa sürelerini alırlardı eklemeleri. Çok basit bir olay zaten. Apple'da yazılımcı mı kalmadı da ekran kapanınca saat gelmesini wallpaper gelmesini ayarlayamayacak :D. Stabilite altında demek istediğimde aslında kaliteydi. Zaten dediğim gibi fotoğraflar konuşuyor benim anlatmama gerek yok, objektif şekilde yukarıdakilere bakan farkı anlar. Samsung çeşitlilik sunmuyor bu arada always on Display'de, IPhone'daki göze daha çok hitap ediyor ve istediğinizi tam ekran olarak ekleyebiliyorsunuz, istediğiniz bilgiyi ekleyebilirsiniz, saat tipini falan her şeyi özelleştirebiliyorsunuz. Samsung gibi siyah ekranın ortasına fotoğraf ya da sticker koymuyor :D. Burada da siz savunuyorsunuz anlamsız şekilde. Apple daha iyi yapmış bariz belli oluyor. Savunmanın anlamı yok.

Bu tarz özelleştirmeler sunuyor.

1682361899659.png

Şu tasarımın yanına yaklaşamaz.
iphone-14-pro-always-on-display-jpg.jpg

splay-behavior-in-ios-16-reportedly-4271308858-jpg.jpg

Son düzenleme:
Hocam ölümüne savunmuyorum, iki tarafı da kullandım. Ben iOS tarafını ölümüne savunuyorum, yazılım mükemmel. Tasarımdır falan bunlar göreceli konular. Bir tarafa güzel gelen diğer tarafa çok kötü gelir. Benim savunduğum IOS'un stabilitesi ve minimalistliği. Apple'dan aldığım kaliteyi Samsung'dan veya başka bir Android'den alamıyorum. Özet bu.

Yine kağıt üzerinde S23 daha performanslı gibi duruyor ama 13 ile aralarında hız farkı yok. Göz önüne S23 tarafında ki 120 Hz gelebilir, ona bir şey diyemem. Yazılım tarafında zaten Apple önde, tasarımda bence ikisi de iyi.

İşte hocam en başından beri uğraştıkları için şu an en stabil akıllı telefon iPhone. Huawei tarafını bende takip etmiyorum ama Google darbesinden sonra ayağa kalkamadılar. Marka itibarı olarak zedelendiklerini düşünüyorum.
Halihazırda olan bir işletim sistemini pazarlamak yerine kendi işletim sistemini kursa çok çok daha başarılı olacak çünkü. Samsung yazılım devlerinden bir tanesi. İstese çok iyi bir işletim sistemi kurabilir. Tabii ki zaman alacak, kolay olsa herkes yapar zaten. Sektörde Android'den ayrışan ve bu işi çok iyi yapan şu an 1 marka var o da Apple. Kolay olsa tüm markalar yapar. Zor olanı seçip yapsalar kendilerini çok çok öne atacaklar bundan bahsediyorum. 1-2 yıllık iş zaten değil. Şu an geliştirmeye başlasalar iPhone stabilitesini belki 10 yılda kazanacak. Bunu da halka açık şekilde yapmalarına gerek yok bir süre kendi içlerinde geliştirip emin olduklarında sunup geliştirmeye başlayabilirler. Çoğu Samsung kullanıcısının hoşuna gider. Tasarım olarak da güzel işler yapabilirseler sektör dengeleri değişir. One UI Android'in en stabili olabilir ona sözüm yok. Android tarafında Xiaomi harici öyle çok bir rakipte yok zaten. Ben genel olarak Android vs iOS yapıyorum, IOS'a göre stabilitesini anlatıyorum. İşlemci tarafına çok bir şey diyemem büyük bir iş çünkü. Tamamen ayrı bir girişim ve mühendislik istiyor.

Tokatlayıp geçiyor derken tasarım anlamında demiştim, ki öyle de. Üstteki fotoğraflar konuşuyor söylememe gerek yok, bu arada söylediğiniz Samsung tarafında sticker ekleme falan da Apple kadar hoş durmuyor ondan eklemedim.

Eki Görüntüle 1753407

Şunlardan bahsediyorsunuz galiba :D:D.
Yıllardır var zaten, Apple tasarımının yanına yaklaşamaz.
Stabilite tarafında da düzgün çalışmayan bir şeyi Apple zaten telefona eklemez dediğim gibi kalite bozulur. Bu zamana kadar neden eklemediler bir fikrim yok ama, eklediklerinde de gördüğünüz üzere tasarım anlamında fark atıyorlar. Şu tasarımlarla üstteki iPhone tasarımları tabii ki bir değil. Bu herkesin bildiği bir şey zaten. iPhone tasarımları ve Apple tasarımları göze çok çok daha hitap ediyor. Bahane olduğunu düşünmüyorum, Apple zaten bir yazılım devi. Ekranlar da uzun süredir OLED. İsteseler çok kısa sürelerini alırlardı eklemeleri. Çok basit bir olay zaten. Apple'da yazılımcı mı kalmadı da ekran kapanınca saat gelmesini wallpaper gelmesini ayarlayamayacak :D. Stabilite altında demek istediğimde aslında kaliteydi. Zaten dediğim gibi fotoğraflar konuşuyor benim anlatmama gerek yok, objektif şekilde yukarıdakilere bakan farkı anlar. Samsung çeşitlilik sunmuyor bu arada always on Display'de, IPhone'daki göze daha çok hitap ediyor ve istediğinizi tam ekran olarak ekleyebiliyorsunuz, istediğiniz bilgiyi ekleyebilirsiniz, saat tipini falan her şeyi özelleştirebiliyorsunuz. Samsung gibi siyah ekranın ortasına fotoğraf ya da sticker koymuyor :D. Burada da siz savunuyorsunuz anlamsız şekilde. Apple daha iyi yapmış bariz belli oluyor. Savunmanın anlamı yok.

Bu tarz özelleştirmeler sunuyor.

Eki Görüntüle 1753417

Şu tasarımın yanına yaklaşamaz.
Eki Görüntüle 1753419
Eki Görüntüle 1753420
Ben Samsung daha iyi yapıyor diye savunmadım ki. Sadece Samsungu tokatlıyor denilecek kadar farkla iyi olmadığını söyledim. Dediğim gibi elimde bir s23 olmadığı için nasıl durduğunu bilmediğimi iPhone un daha premium hissettirdiğini de söyledim. Dediğiniz gibi Apple yaparsa iyi bir şekilde yapıyor. Ama dediğim gibi bir tarafı överken diğer tarafı yermenin pek bir manası yok. Ben hakkı olana hakkını veriyorum hocam ama maalesef siz vermiyorsunuz. Hemen vereceğiniz cevabı da ekleyeyim. Verebileceğim bir hakkı yok ki hakkını vereyim diyeceksiniz muhtemelen. O yüzden uzatmanın manası yok konuyu. Herkes istediğini sevdiğini alsın kullansın.

Param çok fark etmez diyen iPhone 13-14 alır, Pro da alır Pro Max da. Param kısıtlı fiyat performansa bakarım diyen Android alır. Her iki sistemde de gayet güzel cihazlar var.
Şu var ki, TL'nin değersizleştiği son yıllarda saçma sapan paraların bir telefona bağlanması çok gereksiz.

Ben Samsung daha iyi yapıyor diye savunmadım ki. Sadece Samsungu tokatlıyor denilecek kadar farkla iyi olmadığını söyledim.
Bence öyle, görseller onu söylüyor en azından.

Verebileceğim bir hakkı yok ki hakkını vereyim diyeceksiniz muhtemelen.
Ahahaha, yok demeyeceğim. Ben aslında uzun süredir objektif şekilde inceliyorum Android ve İOS'u, dolayısıyla burda objektif değil gibi gözükebilirim. Diğerlerini deneyimleyip İphone'da karar kıldığım için burda objektif değil gibi gözükebilirim. Aslında 2 tarafı da uzun süre kullandım.

Dostum şahsen ikinci el Samsung daha mantıklı. Güncelleme konusunda 1-2 el sıkıntı yaşatmayacak bir cihaz daha iyi olur. Ama sana önerim eğer iPhone alıştıysan Android'e geçme. IPhone'dan sonra Android çok boş geliyor. iPhone 7 kullanıyordum S21 kullanma şansım oldu önceki aylarda, direkt iPhone 7'ye geri geçtim. Şu an 12 Pro Max kullanıyorum dünya varmış. Oyun falan oynamıyorsan temiz bir 11 senin için daha makul olabilir. Biraz sana bağlı.
S21den iphone 7ye geçmekte ayrı bir düşünce.

Geri
Yukarı