iPhone 11'i sattıktan sonra bilgilerime erişilebilir mi?

Rewill216

Hectopat
Arkadaşlar başlık biraz anlamsız gelmiş olabilir ama ben size olayı kısaca özetlemek istiyorum. Geçtiğimiz günlerde yeni telefon aldığım için eski telefonum olan iPhone 11 boşta kalmıştı ve bende ikinci el sitelerinde satmak istedim. Bugün bir alıcı geldi cihazı beğendi ve aldı.

Ben telefonumu satıcıya götürmeden önce birkaç önemli fotoğraflarım olsun bilgilerim olsun yeni telefonuma manuel olarak aktardım. Daha sonra iCloud bölümünden çıkış yapmayı unuttum, onun yerine ayarlardan direkt olarak IPhone'u sıfırla menüsünden sıfırladım. Alıcıya telefonu SIM kartsız ve kapalı bir şekilde teslim ettim. Kendisi telefonu yanımda açtı. İlk açılış ekranında iCloud hesabı sordu o ise giriş yapmadı daha sonra girmek maksadıyla es geçerek telefonu açtı. Bende son bir kez bakmak maksadıysa galeriye falan girdim ve boştu. Sıfırdan girildiğinden yenilikler sekmesi açıldı direkt olarak.

Ama yine de aksi şeytan işte içimi dürtmüyor merak ettirmiyor değil. Çünkü telefonu 4 yıldır kullanıyordum ve içerisinde özelim, bilgilerim, fotoğraflarım, şifrelerim kişisel bilgilerim kayıtlıydı. Merak ettiğim husus sattığım arkadaş benim eski bilgilerime bir şekilde ulaşabilir mi bu mümkün müdür? Fotoğraflarım veya bilgilerimi iclouda yedek almadım çünkü 5 GB saklama alanı dolmuştu bende ekstra olarak depolama almadım. Fotoğraflarım falan galerideydi sadece. Onlarda cihazı sıfırlama işleminden sonra telefonun içerisinde yoktu ve hesabımda o telefonda açık değildi zaten şifremide yeniledim her ihtimale karşı. Ama dediğim gibi şeytan huylandırıyor insanı. Sizce herhangi bir şekilde erişim falan sağlama gibi durumu var mıdır?

Üzülerek söylüyorum telefonu sattığın kişi bu bahsettiğim türdeki videoları veya benzerlerini izleyip çok uğraşırsa erişebilir.

1 -
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

2-
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
Üzülerek söylüyorum telefonu sattığın kişi bu bahsettiğim türdeki videoları veya benzerini izleyip çok uğraşırsa erişebilir.

1 -

2-

Bunların genelde fake olduğunu düşünüyordum inşallah öyledir umarım.

Bunların genelde fake olduğunu düşünüyordum inşallah öyledir umarım.
Malesef değil bu videoları atanlar bu konuda uzman kişiler, yani kırılma olasılığı yüksek tabi sattığın kişi çok takıntılıysa üzülerek söylüyorum başarabilir, ben tercihen eskimiş hiçbir teknolojik ürünümü sonradan satma taraftarı değilim bu gibi riskler yüzünden birçok kişiyede satmamayı öneriyorum, dua et sattığın kişi hesaplarına erişmesin, dediğin gibi çetin biri değilse yine bir araştır o arkadaşı ve çevresindekileri benim sana tavsiyem bu yönde bu zamanda neler dönüyor bilsen aklını yitirirsin milyar dolarlık bitcoin hesaplarını boşaltıyorlar, sen düşün gerisini.

iPhone'da da kullanılan depolama birimlerinde tamamen veri yok etmek için ilk etapta içindekiler silinir, formatlanır. Sonrasında ise ağzına kadar gereksiz/önemsiz şeylerle doldurulup tekrar formatlanır. Bu işlem tercihen bir kez daha tekarlanır.

Yukarıda atılan videodaki gibi "lamer" tipi şeyleri yapacakların zaten o verileri getirecek kapasitesi yoktur ama işini bilen kişi getirir evet. Rewrite yapmadan dümdüz dosya silmek asla güvenli değil.

Geri
Yukarı