iPhone 14 Pro pil sağlığı 93'e düştü

sublimes

Decapat
Daha fazla  
Meslek
Otomotiv ve Emlak
Cihazımı şubat ayında aldım. Şubattan temmuza kadar %100 pil sağlığı devam etti fakat Temmuz'dan bugüne kadar 93'e düştü. Uzun süre 98'de kaldı daha sonra 15 günlük aralıklarla 97, 96 ve 95'e düştü. Daha sonra 1 hafta içinde bir anda 93e düştü. Normalde böyle şeylere bakmam fakat şarjım hızlı azalmaya başladığı için kontrol ettiğimde gördüm. Adaptörüm 10W Apple adaptörü. İşin açığı çok da şarj sürelerine dikkat etmedim. Yoğunluk gereği son günlerde 20-30 şarj seviyesinde şarjdan çektiğim çok oldu. Ama ben dikkat ederken de pil sağlığım zaten düşüyordu. :D

İşin garip tarafı 16.5 iOS güncellemesinden sonra bunların yaşanması. Şarjımı 40-80 arası tutmam gerekiyor fakat benim gün yoğunluğum buna izin vermiyor. Geceden 100 yapıp akşama kadar kullanmam gerekiyor. Bunun bir çözümü yok mu? iOS 17 yapsam olumlu olur mu?

Apple'ın garanti süresinde belirli bir şarj seviyesinin altına düşerse ücretsiz değişim gibi bir şey var diye biliyorum. Yurt dışı için de bu geçerli mi?

1 ay içinde 90'ın altına düşecek gibi böyle giderse. Bana ne önerirsiniz? Ne yapmalıyım?

500 pil döngüsünü geçmeyin. 500 pil döngüsünü geçmediği sürece ½80'nin altına düştüğünde ücretsiz değişim oluyor.
Şubatta alınmış, sanırım 500 pil döngüsünü geçmiştir.

Cihazımı şubat ayında aldım. Şubattan temmuza kadar %100 pil sağlığı devam etti fakat Temmuz'dan bugüne kadar 93'e düştü. Uzun süre 98'de kaldı daha sonra 15 günlük aralıklarla 97, 96 ve 95'e düştü. Daha sonra 1 hafta içinde bir anda 93e düştü. Normalde böyle şeylere bakmam fakat şarjım hızlı azalmaya başladığı için kontrol ettiğimde gördüm. Adaptörüm 10W Apple adaptörü. İşin açığı çok da şarj sürelerine dikkat etmedim. Yoğunluk gereği son günlerde 20-30 şarj seviyesinde şarjdan çektiğim çok oldu. Ama ben dikkat ederken de pil sağlığım zaten düşüyordu. :D

İşin garip tarafı 16.5 iOS güncellemesinden sonra bunların yaşanması. Şarjımı 40-80 arası tutmam gerekiyor fakat benim gün yoğunluğum buna izin vermiyor. Geceden 100 yapıp akşama kadar kullanmam gerekiyor. Bunun bir çözümü yok mu? iOS 17 yapsam olumlu olur mu?

Apple'ın garanti süresinde belirli bir şarj seviyesinin altına düşerse ücretsiz değişim gibi bir şey var diye biliyorum. Yurt dışı için de bu geçerli mi?

1 ay içinde 90'ın altına düşecek gibi böyle giderse. Bana ne önerirsiniz? Ne yapmalıyım?
O durum tam bir saçmalık. IOS 17 geçmeni önermem daha da rezalet,daha yavaş şarj oluyor. Bahsettiğin garanti değişimi eğer 500 döngüyü geçmeden %80 altına inerse. Bu da zaten teorik olarak mümkün sadece :) Klasik Apple.

Kendim iPhone 14 Pro kullanıyorum. 120 Hz bu telefonlara yaramadı Apple yıllardır aynı bataryaları kullanıyor. Batarya konusunda gram gelişme yok. Bu telefonların tamamen markası kaldı. Android tarafındaki cihazlar daha güçlü. 10 dakikada şarj olan cihazlar var. Ekosistemim olmasa saniyesinde bırakırım şunu.

Pil sağlığı yüzdesi çok gerçekçi değil. Basit bir döngü hesaplamasıyla yansıtılıyor. Sürüm yükseltmelerinde düşmesi ya da artması rastlanılan bir durum. Şubat ayından bu zamana kadar da yüzde 7'lik bir düşüş kabul edilebilir. Sadece şuna dikkat etmeniz gerekir; şu an ben de 14 Pro kullanıyorum fakat 2021 yılında SE modelini kullanıyordum. O dönem bir yerden sözde orijinal şarj aleti almıştım, alet bozuk çıkmıştı fazla akım veriyordu bir günde yüzde 2-3 kayıp yaşadım. Bu şekilde anormal kayıplar yaşanmıyorsa, çok ciddiye almayın.

Valla benden daha kötü kullanan olamaz, arabada sürekli kablosuz şarjdan sürekli yüksek ısıdan dolayı şarj etmeyi durdurma bildirimi alıyorum. sürekli yüzde 1-2 görüyorum kullanırken, yüzde 100 oluyor. Pil sağlığım 95. Dİkkat etsekte etmesekte bir şekilde düşecek.

Bende şubat ayında Aldım. 17.0.1'dan memnunum. daha da upgrade etmem. Şuanda hatuna düz 15 alıp hediye mi etsem kendime 15 pro mu alıp 14 proyu hatuna mı versem onu düşünüyorum.

şarj ile alakalı problem yaşarsamda gidip pil değişimi yaparım yada yedek telefon olarak kenarda kalır.

500 pil döngüsünü geçmeyin. 500 pil döngüsünü geçmediği sürece ½80'nin altına düştüğünde ücretsiz değişim oluyor.
Şubatta alınmış, sanırım 500 pil döngüsünü geçmiştir.
O nedir hocam? Nerden görebiliriz ki?

Valla benden daha kötü kullanan olamaz, arabada sürekli kablosuz şarjdan sürekli yüksek ısıdan dolayı şarj etmeyi durdurma bildirimi alıyorum. sürekli yüzde 1-2 görüyorum kullanırken, yüzde 100 oluyor. Pil sağlığım 95. Dİkkat etsekte etmesekte bir şekilde düşecek.

Bende şubat ayında Aldım. 17.0.1'dan memnunum. daha da upgrade etmem. Şuanda hatuna düz 15 alıp hediye mi etsem kendime 15 pro mu alıp 14 proyu hatuna mı versem onu düşünüyorum.

şarj ile alakalı problem yaşarsamda gidip pil değişimi yaparım yada yedek telefon olarak kenarda kalır.
Hocam cihaz daha yavaş şarj oluyor sanki sizde de var mı bu durum? IOS 17 sonrası benim cihaz daha hızlı boşalıp daha yavaş doluyor.

Hocam sakınan göze çöp batıyor zaten. Dikkat etmeyince düşmüyor :D

Yıllık değere bakmak lazım. Bir standardı yok çünkü. Kimisinin pil sağlığı hemen düşmeye başlıyor kimisi aylarca düşmüyor sonra bir anda düşmeye başlayıp tekrar duruyor. Belki de Şubat’a kadar sağlıkta azalma olmayacak. Apple’a göre 1 yılda ortalama yüzde 10 düşüş normal. Bundan fazlası soruna işaret ediyor. Şu an için direkt bir sorun var demek doğru olmaz yani. Son olarak 40-80 tutmaya gerek yok. Pilin sadece yüzde 40’ını kullanmak için bu paraları vermiyoruz zaten. 20’nin altına düşürmeyin yeterli.

Geri
Yukarı