iPhone 15 Pro Max ısınma sorunu

Eki Görüntüle 1978866

iOS 17.0.2’de karşılaştığım en sıcak durum buydu. S21’im 60°C’leri gördüğü için ben bunu en ağır tabiriyle ılık olarak değerlendiriyorum. Ha hızlı şarjdayken 4K60FPS video çekersek ne olur emin değilim. iOS 17.0.3’de henüz test yapmadım.

41°C’yi sıcak kabul ediyorsanız o başka tabii.
S21 nasıl 60 dereceyi gördü? 47 derecede S21FE elimi yakıyor 60 derecede insan elini mahveder.

41 derece boştayken normal değil bu arada. 3D grafik vs. çalışmıyorsa yüksek bir değer.

Eki Görüntüle 1978866

iOS 17.0.2’de karşılaştığım en sıcak durum buydu. S21’im 60°C’leri gördüğü için ben bunu en ağır tabiriyle ılık olarak değerlendiriyorum. Ha hızlı şarjdayken 4K60FPS video çekersek ne olur emin değilim. iOS 17.0.3’de henüz test yapmadım.

41°C’yi sıcak kabul ediyorsanız o başka tabii.
1-2s genshin impact testi yapsanız şu cihaza da herkes rahatlasa, ki o kadar yormak da haksızlık olur herhalde. 4k render bir şeyler de olabilir.

Şu an düzelmiş gözüküyor hocam fakat ilk başlarda oyun oynarken bile 50 60 dereceler çıkıyormuş

S21 nasıl 60 dereceyi gördü? 47 derecede S21FE elimi yakıyor 60 derecede insan elini mahveder.

41 derece boştayken normal değil bu arada. 3D grafik vs. çalışmıyorsa yüksek bir değer.

Bahsetmeyi unutmuşum. Cihaz boşta değil, hızlı şarj aktif. Dolayısıyla aslında normal. Durduğu yerde ısınmıyor.

S21 FE yanlışım yoksa Exynos değil Snapdragon kullanıyordu. S21 ise Exynos. Exynos çok ısınıyordu, bazen kullanamıyordum.

1-2s genshin impact testi yapsanız şu cihaza da herkes rahatlasa, ki o kadar yormak da haksızlık olur herhalde. 4k render bir şeyler de olabilir.
Ne yazık ki işyerinde 1-2 saat Genshin Impact oynamam mümkün değil. En azından kredi borçlarım bitene kadar 😂

Ama öğle arası 10 dakika oynayıp test etmek için bir oyun indirebilirim. Ancak bugün olmaz.

Bahsetmeyi unutmuşum. Cihaz boşta değil, hızlı şarj aktif. Dolayısıyla aslında normal. Durduğu yerde ısınmıyor.

S21 FE yanlışım yoksa Exynos değil Snapdragon kullanıyordu. S21 ise Exynos. Exynos çok ısınıyordu, bazen kullanamıyordum.

Ne yazık ki işyerinde 1-2 saat Genshin Impact oynamam mümkün değil. En azından kredi borçlarım bitene kadar 😂

Ama öğle arası 10 dakika oynayıp test etmek için bir oyun indirebilirim. Ancak bugün olmaz.
Bendeki cihaz SD versiyonu hocam. Exynos'lar bazen rezalet olabiliyor.

Merhabalar, bu istek üzerine 10 dakikalık Call of Duty Mobile oyun testi yaptım. Test sonuçlarını elimden geldiğince paylaşmak istiyorum.

Kullandığım cihaz iPhone 15 Pro Max. Grafik ayarları aşağıdaki şekildedir.

IMG_0579.PNG

Telefondan pek oyun oynayan birisi değilim. Call of Duty Mobile grafik anlamında benim gözüme yoğun gelen bir oyun. Bilgisayar ve PlayStation deneyimlerimden edindiğim tecrübeye göre yüksek grafikli 5v5 PvP online oyunlar GPU ve CPU tüketiyor. Dolayısıyla bu oyunun cihazı herhalde yeteri kadar zorlamış olacağını düşünüyorum.

Çıktığında Assassin's Creed'i de deneyimlemek istiyorum. Ancak elimde şu an bu oyun var. (Soru gelirse diye cihazdan henüz silmedim, yarın muhtemelen soru gelmezse telefondan kaldırırım)

Oyun oynamaya 12:19'da başladım ve 12:30'a kadar oynadım. Ardından 2 dakika dinlenmeye bıraktım, ancak o süre zarfında termal kameraya erişimim yoktu, o yüzden sıcaklık ölçümü ekleyemedim. Batarya yüzdesi değiştiği için tabloya ekledim.

SaatSıcaklık (°C)Batarya (%)
12:19​
34​
80​
12:21​
38​
80​
12:23​
40​
79​
12:25​
39,5​
79​
12:28​
41,5​
78​
12:30​
42,3​
77​
12:32​
-
76​

10 dakikalık süre 2 maç oynamaya yetti. Oyun bittikten sonra saat 12:30'da telefonun termal görüntüsü aşağıdaki gibiydi. 12:25'de sıcaklık biraz düşer gibi oldu, o sırada ilk maç bitmişti, muhtemelen ölçüm o ana denk gelmiştir.

1697572106217.png

1697572120970.png

10 dakikalık oyun deneyimi sonrasında cihaz 42.3 dereceyi gördü. Bunu sıcak olarak değerlendirecek arkadaşlar vardır, ılık olarak değerlendirecek arkadaşlar da vardır. Ben şahsen sıcaklık değerlerinin normal olduğunu düşünüyorum. Değerlendirmeyi size bırakıyorum.

Termal kamera şahsıma ait olmadığından iş yerinde 1-2 saat oyun oynayıp ölçüm almam mümkün değil. Evde böyle bir imkanım olsa dahi telefondan 1 saat oyun oynayabileceğimi de düşünmüyorum. Umarım telefonu almak isteyen arkadaşlara yardımı dokunur.

Merhaba @TheMetehan,

Bende de 15 Pro mevcut, bugün iş yerinde 20 dakika gibi bir süre dizi izledim Safari üzerinden. O sırada telefonum bankın üstündeydi izlerken elimde tutmuyordum, bir elime aldım ki çok ısındığını fark ettim. Daha önce YouTube'dan daha uzun vakitler kullandığımı hatırlıyorum ve hiç böyle sıcaklıklara ulaşmadım ölçüm yapma şansım da olmadı. Acaba evde veya işte deneyimleyip fikrini belirtme ihtimalin var mı? Bana aşırı sıcaklık gibi geldi yani ekrana bile yansıdı ısısı, Troya gittim yetkili servise uyarı vermediyse derece normaldir denilip yolladılar.

Merhaba @TheMetehan,

Bende de 15 Pro mevcut, bugün iş yerinde 20 dakika gibi bir süre dizi izledim Safari üzerinden. O sırada telefonum bankın üstündeydi izlerken elimde tutmuyordum, bir elime aldım ki çok ısındığını fark ettim. Daha önce YouTube'dan daha uzun vakitler kullandığımı hatırlıyorum ve hiç böyle sıcaklıklara ulaşmadım ölçüm yapma şansım da olmadı. Acaba evde veya işte deneyimleyip fikrini belirtme ihtimalin var mı? Bana aşırı sıcaklık gibi geldi yani ekrana bile yansıdı ısısı, Troya gittim yetkili servise uyarı vermediyse derece normaldir denilip yolladılar.

"Dizi izlediğiniz platform Netflix Amazon vb olsaydı zaten uygulama kullanırdınız" diye varsayarak, site belirtebilir misiniz diye sormak istiyorum. İşyerinde ne yazık ki kafamı kaşıyacak vaktim olmuyor (ve internet paketim yetmeyebilir) ama evde 20 dakika dizi açıp durumunu yoklarım.

Test ortamındaki değişken sayısını azaltmak adına, izlediğiniz dizinin sezon ve bölümüne kadar değişkenleri aynı tutmak isterim.

Şunu da belirtmekte fayda var; elektronik cihazlar hata payları ile üretilirler. Tamamen aynı marka model 2 telefonu yan yana koyup tamamen aynı işlemleri uyguladığınızda bile %5'e kadar fark görmek mevcut. Yani benim 42°C gördüğüm yerde başka bir i15PM 44°C görebilir. Bu da normaldir. Bana kalırsa telefona yük bindiği zaman 50-55°C'lere kadar normal sayılır, ancak Safari üzerinden dizi izlemenin bu kadar ısıtacak bir yük bindireceğini zannetmiyorum.

Yine telefonun kullandığı materyalin de payı var. İşlemciler aynı sıcaklığa ulaşıyor olsa bile ısı sığası daha yüksek olan titanyum ısıyı daha çok ileteceğinden elde daha sıcak hissettirebilir.

Aslında her gün izlediğim bir dizi değil, normalde YouTube'dan veya Netflix'den bir şeyler izlerim. Instagram'da görünce merak edip bir bölüm bakayım dedim 20 dakika da çok ısınınca kapadım, sonuçta bataryalar ısıları gördükçe zayıflar ısıyı sevmezler. Bana kalırsa telefona zarar verecek kadar değil ama bataryanın ömrüne etki edecek kadar fazla ısıya sahipti. 'Dizigom'dan izledim, The King: Eternal Monarch 1. bölümdü, 20-25 dakika açık kalsa yeterli olur sanırım. Safari çok yük bindirecek bir şey değil 20-25 dakika gibi bir süre ise hiç fazla değil ve inanın ısı çok fazlaydı bir Safari için. Bu arada Safari mi kullanıyorsunuz yoksa Chrome falan mı?

Bu arada Safari mi kullanıyorsunuz yoksa Chrome falan mı?
İkisini de kullanıyorum.

Arka planda açık olan bir uygulama olabilir veya arkada uygulamalar için güncelleme yapıyor olabilir. WiFi ağına bağlı mıydınız acaba diye merak ettim. Böyle bir iş için ısınması bence normal değil.

Geri
Yukarı