iPhone'larda güvenlik fazla abartılmış

Katılıyorum bazı şeyleri abartı ama güvenliğin yüksek olması iyi andoride çok daha düşük bu güvenlik.

Hala s21 veya s20fe varken iPhone 11 alınmaz.

İphone da neye bağlı kalmışsınız yazabilirmisiniz ne kısıtladı yada yasakladı sizi
Dosya yüklemek için iTunes yüklemek zorunda kalıyorum.
IPA dosyalarını imzalamadan yükleyemiyorum.
IPA dosyaları için de bilgisayar gerekli.
MP3'leri telefondan bilgisayara atmak için paralı uygulamalar gerek.
Jailbreak edip bir kaç bir şey ekleyemiyorum.
Reklamsız YouTube yükleyemiyorum.
Uygulama çeşitliliği de az. Android'de mesela çok gelişmiş, özelleşmiş tarayıcıları var ve hemde çeşit çeşit. iPhone'da ise daha Safari dışında bir tarayıcı varsayılan olarak bile kullanamıyorsun.

Güvenlik nedeniyle yakınma kısmını anlayamıyorum. Düşünsenize önemli pozisyonda bulunan bir kişi virüs nedeniyle dosyalarını çaldırıp şirketine milyar dolarlar kaybettiriyor ya da fidye yazılımı nedeniyle aile fotoğraflarını, özel bilgilerini kilitlettiriyor ve sonunda fidye ödemek zorunda kalıyor. Güvenlik yalnızca korsan yazılımlar kullanmanızı ya da çeşitli araçlarla sisteminizi şekillendirmenizi engellemek için yok. Sizleri korumak için var. iCloud skandalları ve FaceTime skandalı nedeniyle Apple, hem milyarlarca dolar kaybetti hem de güvenirliliğini. Bu nedenle çift faktörlü doğrulama gibi birçok güvenlik önlemine geçti. Sadece güvenlik için bile harici bir çip kullanıyor cihazlarında. Yani kısacası bir bilgisayarı ya da mobil cihazı öğrenciler de en üst düzey yöneticiler de kullanıyor. Şirket öğrenciler yerine daha çok yöneticileri düşünüyor. Bir şirketin verdiği bilgisayar ya da telefonu kullanmayı çalışın. Flash bellek bile çalıştıramazsınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
ag5d0Qx_460s.jpg

12 GB Apple cihaz yok ki nereden salladınız?

Yazdıklarınızın hiçbirisini yaşamıyorum şifre diyorsun parmak izi ya da yüz tanıma var dokunman ya da bakman yeterli. Dosya yöneticisi diyorsun dosyalar diye uygulama var inceleseydin ya da kullansaydın görürdün. Rehber otomatik yedekleniyor ve yeni bir cihazda hesabınızı açtığında resimlerin rehberin mesajların geri yükleniyor buradan da hayatında hiç iPhone görmediğin ortaya çıkıyor.

Yani demem o ki eline hiç iPhone değmemiş burada mesaj kasmak için konu açmışsın.
Anladığım kadarıyla yazıyı tam okumadan yorum yapıyorsunuz? Bence yorumlarınıza özen gösterin. ;)

Telefondaki hesabın şifresi bilinmiyor. Bundan dolayı yedekleme yapamayız. SMS, rehber ve fotoğraflar gibi verilerin yedeklenip sıfırlama sonrasında aktarılması lazım. Apple o kadar çok abartıyor ki bizi uğraştırıyor.

Haydi dosya yöneticisi var olsun. Bilgisayardan erişemiyoruz. Bunu geçtim, bilgisayardan telefona fotoğraf atamıyoruz. Güvenlik aşırı yüksek.

Eğer 12 yoksa 16 olmalı. Kapasite kısmında "12 GB" yazıyor.

Güvenlik nedeniyle yakınma kısmını anlayamıyorum. Düşünsenize önemli pozisyonda bulunan bir kişi virüs nedeniyle dosyalarını çaldırıp şirketine milyar dolarlar kaybettiriyor ya da fidye yazılımı nedeniyle aile fotoğraflarını, özel bilgilerini kilitlettiriyor ve sonunda fidye ödemek zorunda kalıyor.
O zaman Android veya Windows kullananlar ne yapsın? Apple, kullanıcılara karışmamalı. Kullanıcılar, kendi güvenliğini sağlamalı.

Kullanıcıların kendi güvenliklerini sağlamalarıyla şirketlerin aldığı güvenlik önlemlerinin yeterliliği farklı şeyler. Düşünün ki birisi cihazını çalıyor disklerini söküp başka cihazda verilerinizi okuyabiliyor. Bu korkunç bir şey olurdu. Örneğin bilgisayardan çalınmasa da yine de Tarantino'nun 2014 yılında yazdığı "The Hateful Eight" filminin senaryosu çalınmış ya da çevresindeki birisi tarafından dışarı sızdırılmıştı ve sonrasında Tarantino filmi çekmekten vazgeçmişti. Ancak kararından vazgeçip çektiğinde 159 milyon dolar gişe hasılatı elde etmişti. Yani düşünsenize senaryonuz sızdırıldığı için 100 milyon dolar geliri kaybediyorsunuz ve diyorsunuz ki yönetmen olan Tarantino bilgisayarının güvenlik önlemleriyle uğraşsın. Bu sadece bilgisayarda yaşanan durumla alakalı. Android tarafında işler daha da kötü olabiliyor. Bir hırsız kolayca telefonu çalıp verilerinizi ele geçirebiliyor ya da telefonu sıfırlayıp kendisi kullanabiliyor. iOS cihazlarda yasal olarak çoğu işlemi yapabiliyorsunuz. Bazen Android'e göre çok daha zor bazen de çok daha kolay olabiliyor. Önemli olan yasal olup olmadığı. Çünkü yasal olmayan yollar güvenlik açıklarını da beraberinde getiriyor.

Kullanıcıların kendi güvenliklerini sağlamalarıyla şirketlerin aldığı güvenlik önlemlerinin yeterliliği farklı şeyler. Düşünün ki birisi cihazını çalıyor disklerini söküp başka cihazda verilerinizi okuyabiliyor. Bu korkunç bir şey olurdu. Örneğin bilgisayardan çalınmasa da yine de Tarantino'nun 2014 yılında yazdığı "The Hateful Eight" filminin senaryosu çalınmış ya da çevresindeki birisi tarafından dışarı sızdırılmıştı ve sonrasında Tarantino filmi çekmekten vazgeçmişti. Ancak kararından vazgeçip çektiğinde 159 milyon dolar gişe hasılatı elde etmişti. Yani düşünsenize senaryonuz sızdırıldığı için 100 milyon dolar geliri kaybediyorsunuz ve diyorsunuz ki yönetmen olan Tarantino bilgisayarının güvenlik önlemleriyle uğraşsın. Bu sadece bilgisayarda yaşanan durumla alakalı. Android tarafında işler daha da kötü olabiliyor. Bir hırsız kolayca telefonu çalıp verilerinizi ele geçirebiliyor ya da telefonu sıfırlayıp kendisi kullanabiliyor. iOS cihazlarda yasal olarak çoğu işlemi yapabiliyorsunuz. Bazen Android'e göre çok daha zor bazen de çok daha kolay olabiliyor. Önemli olan yasal olup olmadığı. Çünkü yasal olmayan yollar güvenlik açıklarını da beraberinde getiriyor.
Apple'ın bu önlemleri alması güzel. Burada problem zorunlu tutması. Her kullanıcı istemeyebilir. Örneğin yaşlı bir insan, bu teknolojileri kullanırken zorlanabilir. Birey, şifresini unutuyor ve erişimi kaybediyor. Buna bir kolaylık getirilmesi lazım. Şahsın kendisi Apple ile iletişime geçip cihazı kurtarabilmeli.

Dosya yüklemek için iTunes yüklemek zorunda kalıyorum.
IPA dosyalarını imzalamadan yükleyemiyorum.
IPA dosyaları için de bilgisayar gerekli.
MP3'leri telefondan bilgisayara atmak için paralı uygulamalar gerek.
Jailbreak edip birkaç bir şey ekleyemiyorum.
Reklamsız YouTube yükleyemiyorum.
Uygulama çeşitliliği de az. Android'de mesela çok gelişmiş, özelleşmiş tarayıcıları var ve hem de çeşit çeşit. IPhone'da ise daha Safari dışında bir tarayıcı varsayılan olarak bile kullanamıyorsun.

İcolud üzerinden rehber mesajlar ve bütün dosyalar dahil PC üzerinden de erişiyorsunuz. Siz kullanmayı bilmiyorsunuz :D

Birisine getirdiğiniz kolaylık verilerinize çalmaya çalışan insanlara da kolaylık getirir. Dediğiniz senaryoda bu yaz yaşlı bir insanın şifresini unutması sonrası yaşadığı zorluğa karşın şifresini kurtararak verilerini yedekleyebildim. Yani cihaz size aitse ve cihazınıza yeterince önem veriyorsanız kendi verilerine erişmeniz o kadar zor değil. Şifre unutmak başlı başına bir kullanıcı hatası. Linux, Android cihazda da Windows cihazda da şifresini unutan bir yaşlı insan zaten verilerine erişemez. Hatta Windows'un açılış ekranında şifre kurtarma ekranı en son bug'lıydı ve birkaç denemeden sonra açılıyordu.
Şifre sıfırla makalesi.

Birisine getirdiğiniz kolaylık verilerinize çalmaya çalışan insanlara da kolaylık getirir. Dediğiniz senaryoda bu yaz yaşlı bir insanın şifresini unutması sonrası yaşadığı zorluğa karşın şifresini kurtararak verilerini yedekleyebildim. Yani cihaz size aitse ve cihazınıza yeterince önem veriyorsanız kendi verilerine erişmeniz o kadar zor değil. Şifre unutmak başlı başına bir kullanıcı hatası. Linux, Android cihazda da Windows cihazda da şifresini unutan bir yaşlı insan zaten verilerine erişemez.
Android'de sıfırlama yapıldığında şifrenin bir önemi kalmıyor. iPhone'da eğer "iPhone'umu bul" aktif ise sıfırlama yapılsa da şifre gerekiyor.

Geri
Yukarı