IPS Panel 31.5" 60 Hz vs TN Panel 27" 144 Hz Monitör

Utku Ege Gür

Hectopat
Daha fazla  
En fazla 2000 TL bütçe ile monitör alacağım. Yazılım üstüne çalışıp uzun süre oyun oynayacağım için göz yormaması önemli. Canlılık istediğim için IPS Panel'e daha yakınım. Monitör büyüklüğü de önemli benim için. Ama evde 60 Hz monitör kullandığım için 144 Hz monitör deneyimlemek istiyorum. Fakat IPS panel olup da 144 Hz olan monitör pek yok. TN panele yönelirsem canlılıktan uzak kalacağım. Çok kararsızım.

Bunlar dışında önerilere açığım, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
LC27FG70FQMXUF öneririm.

VA teknolojisine sahip paneller S-PVA veya MVA olarakta anılmaktadır. Teknoloji nezdinde bakıldığında kağıt üzerinde S-IPS panellere çok benzerlik gösterirler. VA paneller, TN panellere göre akıcı renk geçişleri ve geniş görüntüleme açılarına sahiptirler. Fakat IPS ve PLS panellerden bir adım geridedirler. VA panellerin tepki süreleri IPS panelle benzerlik gösterir ama TN panellere göre daha düşüktür. VA panellerin en büyük avantajı tipik kontrast oranlarının yüksek olmasıdır. Kendi içerisinde değişiklik göstermekle beraber 2500:1 veya 5000:1 gibi tipik kontrast değerlerine sahiptirler. Bu nedenle VA paneller IPS ve TN panellere göre en yüksek kontrast oranı ve daha yumuşak renk geçişleri sunarlar. Ayrıca VA paneller genellikle 8-bit renk desteği sunarlar. Maliyet bazında bakıldığında TN panellerden pahalıdırlar fakat IPS panellere göre daha uygun üretim maliyetine sahiptirler. Bu da VA panelleri hem geniş görüş açısı ve renk akıcılığına sahip olmaları hem de uygun maliyetleri ile tam fiyat performans segmentine konumlandırmıştır.
upload_2018-1-30_18-44-55.png

İşim olduğu için alıntı yaptım.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı