IPS panel mi VA panel mi?

Technomancer18

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
İyi günler bu ara monitörümü yenilemeyi düşünüyorum. ASUS VP228HE 21.5 monitör kullanıyorum, TN panel.Şimdi elimde iki alternatif var iki tane ASUS monitör beğendim birisi 144Hz IPS panel birisi 165Hz VA panel genel olarak CS:GO, Apex GTA 5 Mortal Kombat 11 ve Rainbow Six Edge oynuyorum. Hikayeli oyunlarda da takılırım esporcu seviyesnde bir beklentim yok hangi monitörü seçmeliyim? IPS panel en iyisi olduğu için 144Hz IPS diye düşünüyorum VA mı almalıyım?

Monitör önerilerinize açığım. Elimdeki monitörü satıp alacağım, bütçem 2500. İkinci el bakmayı düşünüyorum 3000 lira bandındaki monitörleri daha ucuza da bulabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
144Hz ile 165Hz arasında yok denecek kadar az fark var, gözle fark etmeniz imkansız gibi bir şey. Sırf 165Hz olsun diye VA almaya gerek yok, 144Hz IPS en doğru seçim olacaktır.

VA panel önermiyorum hocam kullanıyorum fazla hayalet ekran sorunu yaratıyor.

O panel ile değil monitör ile ilgilidir. Ghosting genelde monitörden kaynaklanıyor TN veya IPS panellerdede ghosting olabiliyor monitör modelinden kaynaklanıyor genelde özellikle ucuz markalarda rastlanması çok olası Rampage vb.

O panel ile değil monitör ile ilgilidir. Ghosting genelde monitörden kaynaklanıyor TN veya IPS panellerdede ghosting olabiliyor monitör modelinden kaynaklanıyor genelde özellikle ucuz markalarda rastlanması çok olası Rampage vb.

VA panellerde çok daha yüksek isterseniz araştırabilirsiniz ama IPS olanı almanı öneririm karar senin.

Alakası yok. VA panellerde ghosting ve smearing sorunu yaşanan çok daha muhtemel, iki VA panel araştırması yapsan anlarsın. Yine de ben denenleri görmezden geleceğim, VA alacağım diyorsan buyur dene.

Alakası yok. VA panellerde ghosting ve smearing sorunu yaşanan çok daha muhtemel, iki VA panel araştırması yapsan anlarsın. Yine de ben denenleri görmezden geleceğim, VA alacağım diyorsan buyur dene.

Çevremde 20'den fazla kişi VA panel kullaıyor iyi bir marka olduktan sonra sorun yaşanmıyor ki ben IPS panel alacağım zaten VA almayacağım.

Çevremde 20'den fazla kişi VA panel kullaıyor iyi bir marka olduktan sonra sorun yaşanmıyor ki ben IPS panel alacağım zaten VA almayacağım.
Çevren ölçüm için yeterli bir kriter değil, bu bir; ikincisi çevrende VA kullananlardan da benim dediklerimi yaşayanlar var fakat ya fark etmiyorlar ya da artık alışmışlar. İyi marka da olsa panelin özelliği belli. En iyi marka TN panel kullansın, yine IPS'in renk kalitesi olmayacağı gibi, en iyi markanın VA paneli de ghosting veya smearing konusunda ''asla olmaz'' garantisi veremeyecek.

4 kere monitör değiştirdim ikisi VA diğer ikisi IPS paneldi ve kesinlikle IPS öneriyorum elbette panelden panele değişir ama IPS panel benim için çok daha canlı.

Geri
Yukarı