IPS, TN ve VA Panel Tercihi

nanVic

Hectopat
FPS Oyunları için 144Hz monitör almayı düşünüyorum. Fakat benim anlamadığım konu olan panel isimlerinin özellikleri nedir? FPS Oyunları için hangi paneli tercih etmeliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
FPS Oyunları için 144Hz monitör almayı düşünüyorum. Fakat benim anlamadığım konu olan panel isimlerinin özellikleri nedir? FPS Oyunları için hangi paneli tercih etmeliyim?
1ms 144hz TN panel alman lazım eğer "Rekabetçi FPS" oyunlar oynuyorsan.
Renk gösterimi ve renk doğruluğundan fedakarlık ediyorsun TN panel kullanırken ama Ghosting gibi hızlı sahnelerde deneyimi etkileyen unsurlar minimuma iniyor.

Bütçe yeterse IPS al alamazsan VA al. TN çok önermiyorum. Grafik falan görmek istiyorum canlılık olsun dersen IPS olsun.

E-Sporcu seviyesinde hardcore FPS oyunları oynuyorsanız TN panel öneririm. Ama standart bir oyuncuysanız, VA veya IPS panel tercih edin. VA ve IPS panellerde hızlı hareketlerde "hafif" ghosting görülebilir. VA ve IPS'de ise renk canlılığı daha iyi olacak ve ekrana farklı açılardan baktığınızda bu fark zirve boyutlara ulaşacak.

Fakat, IPS panellerde yüksek tazeleme hızlı modeller aşırı pahalı. Örneğin 144 Hz IPS panel ile 144 Hz VA panel arasında fiyat olarak dağlar var.

404471

Resimde görüldüğü gibi TN renk olarak en soluk fakat MS ve Hz konusunda en yüksek rakamlara da TN ulaşıyor. E-Spor derecesinde oynuyorsanız TN tercih edin.

E-Sporcu seviyesinde hardcore FPS oyunları oynuyorsanız TN panel öneririm. Ama standart bir oyuncuysanız, VA veya IPS panel tercih edin. VA ve IPS panellerde hızlı hareketlerde "hafif" ghosting görülebilir. VA ve IPS'de ise renk canlılığı daha iyi olacak ve ekrana farklı açılardan baktığınızda bu fark zirve boyutlara ulaşacak.

Fakat, IPS panellerde yüksek tazeleme hızlı modeller aşırı pahalı. Örneğin 144 Hz IPS panel ile 144 Hz VA panel arasında fiyat olarak dağlar var.
E-Spor seviyesinde oynuyorum TN Panel önerdiğinizi görüyorum teşekkürler

Her TN panel bir değil. Hepsi görüş açısı olarak yine çuvallasa da direk karşıdan bakınca renk doğruluğu olarak bazı iyi modeller var.

Renk:
IPS > VA > TN

Hız:
TN > IPS > VA

Kontrast ( Siyah ):
VA > TN = IPS

Görüş Açısı:
IPS > VA > TN

Bütçenize göre IPS bir seçenek varsa ilk tercih kesinlikle IPS olmalı. VA ve TN arasından da ihtiyaçlarınıza göre seçim yapabilirsiniz. VA'larda genellikle ghosting, TN'lerde ise color banding görülüyor.

Sadece FPS oynuyorsanız ve monitöre direk karşıdan bakıyorsanız TN alın fakat şunu da bilerek alın sağ sol olarak değil fakat yukarı ve aşağıdan bakınca çok renk kaybı oluyor TN'lerde. Örnek olarak:

Önden görüntü:

404602

TN önden.

404603

TN alttan.

404604

404605

404606

Sol alttaki IPS sağ alttaki VA.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı