IPS vs TN vs VA Panel

Sen sanırım kontrastın monitöre ne kadar etkisi olduğunu bilmeyecek kadar bilgi eksiği olan birisisin.

Bu kadar basit bir şeyi açıklama gereği duyduğum için kendimden utanıyorum.

Eki Görüntüle 1959506
Eki Görüntüle 1959507

1695852709936.png

İstersen daha fazla saçmalama? Her şey bir yana gelip burada ghosting olmayan VA panellerde var diyorsun. Ghosting olmayan VA panel 10kdan başlıyor. Bu adamın bütçesine bahsettiğin gibi bir monitör yoık. Zaten panel farkları düşük bütçelerde öne çıkıyor.

Her şey bir yana gelip burada ghosting olmayan VA panellerde var diyorsun. Ghosting olmayan VA panel 10kdan başlıyor.
Konu bütçeye göre öneri değil, VA vs IPS vs TN. Kendi verdiğin örnek, kendi söylemiş olduğun genellemeyi çürütüyor. Konu sahibinin bütçesini öğrenmeden genelleme yapmışsın üstelik. Ortada bütçe yok, hayırdır, vahiy yoluyla mı öğrendin bütçesini de ona göre genelleme yapıyorsun?
Epey komik kıyaslama, daha fazla cevap vermekle uğraşmayacağım. Çünkü renk gamutu ile kontrastın ilişkisini anlayamayacak kadar düz düşünüyorsun.

Al, yine bir örnek. Soldaki VA, sağdaki IPS. Bir şeyler öğrenmek istiyorsan yardımcı olabilirim ama saçmalayacaksan uzatmanın anlamı yok.

1695853022653.png

Konu bütçeye göre öneri değil, VA vs IPS vs TN. Kendi verdiğin örnek, kendi söylemiş olduğun genellemeyi çürütüyor. Konu sahibinin bütçesini öğrenmeden genelleme yapmışsın üstelik. Ortada bütçe yok, hayırdır, vahiy yoluyla mı öğrendin bütçesini de ona göre genelleme yapıyorsun?

Epey komik kıyaslama, daha fazla cevap vermekle uğraşmayacağım. Çünkü renk gamutu ile kontrastın ilişkisini anlayamayacak kadar düz düşünüyorsun.

Al, yine bir örnek. Soldaki VA, sağdaki IPS. Bir şeyler öğrenmek istiyorsan yardımcı olabilirim ama saçmalayacaksan uzatmanın anlamı yok.

Eki Görüntüle 1959511
4500 Lira bütçesinin olduğunu yazmış arkadaş. Herşeyden önce seni bi göz doktoruna götürelim.
IPS paneller, en yüksek renk doğruluğu ve geniş görüş açısı sunar. TN paneller, hızlı tepki süresi ve yüksek yenileme hızı sunar. VA paneller ise yüksek kontrast oranı ve siyah seviyeleri ile bilinir.
Bu farklı özelliklerin yanı sıra, her panel teknolojisi de farklı fiyat aralıklarına sahiptir.
Yüzü kızaracak birine benzemiyorsun ama hani ikisinin farklı şey olduğunu bi ihtimal idrak edersin diye kaynak sunmak istedim.

4500 Lira bütçesinin olduğunu yazmış arkadaş. Herşeyden önce seni bi göz doktoruna götürelim.
Konu sahibinin konu mesajı;
Arkadaşlar monitör almak istiyorum ama 3 çeşit varmış VA - IPS - TN panel varmış. Aralarındaki farkı söyler misiniz ve hangisi daha iyi?
Burada ben 4500 TL'ye dair bir şey göremiyorum. Doğrudan genelleme yapılması gereken bir soru sormuş ve ben de yapamayacağını belirttim ve doğru olan budur.
IPS paneller, en yüksek renk doğruluğu ve geniş görüş açısı sunar. TN paneller, hızlı tepki süresi ve yüksek yenileme hızı sunar. VA paneller ise yüksek kontrast oranı ve siyah seviyeleri ile bilinir.
Bu farklı özelliklerin yanı sıra, her panel teknolojisi de farklı fiyat aralıklarına sahiptir.
Yüzü kızaracak birine benzemiyorsun ama hani ikisinin farklı şey olduğunu bi ihtimal idrak edersin diye kaynak sunmak istedim.
Genelleme yapmaya ve bir şeyler öğrenmemeye devam edebilirsin, yolun açık olsun iyi günler.

Ayrıca İnceHesap'tan kaynak atacak kadar araştırma yoksunusun. E-Ticaret sitesinden monitör kaynağı atıyorun şaka gibi :D

Burada ben 4500 TL'ye dair bir şey göremiyorum. Doğrudan genelleme yapılması gereken bir soru sormuş ve ben de yapamayacağını belirttim ve doğru olan budur.

Genelleme yapmaya ve bir şeyler öğrenmemeye devam edebilirsin, yolun açık olsun iyi günler.

Ayrıca İnceHesap'tan kaynak atacak kadar araştırma yoksunusun. E-Ticaret sitesinden monitör kaynağı atıyorun şaka gibi :D
1695853555942.png

Hayır aksini iddia bedemeyecek kadarsın burda gelip bilgi yoksunu diyorsun.
IPS panel bir monitör VA ve TN panel monitörden daha canlı renklere sahip, hız konusunda da VA panelden hızlı, hatta TN'den bile hızlı.
Genelde rekabetçi oyunlar için 24 inç flat bir monitör önerirdim ama 2K 144HZ-165Hz, 24 inç bir monitör bulamadım, hatta Curved bile bulamadım, Curved olanlar hep VA panel.
Benim şahsi tavsiyem kesinlikle 2K 144-165Hz IPS panel 27 inç flat monitör alman, bence daha canlı ve iyi renklere sahip IPS panel ve daha hızlı ms, daha hızlı input lag için Curved'i unutmak çok mantıklı. Ama e sporcu olmayacaksın sonuçta ille de Curved bir VA panel monitör istersen çok da bir şey kaybetmezsin.
Bu kadar detaylı yazmamın sebebi aklında soru işareti kalmaması, direk IPS panel monitör al diyebilirdim hem daha canlı hem daha hızlı diye ama kararsız kalacağından eminim, soru işaretleri kalmaması için bu siteden kendin de inceleyebilirsin.
Forum üzerinden de atıyım bari. Rabbim yardımcın olsun iyi güldürdün.

Bu Asus, Msi falan senin yanında halt yemiş. Boşuna farklı panel türlerine ayırmışlar panelleri halbu ki sana sorsalar anlatırdın 😂

Normalde bu konuyu uzatmayacaktım ama bazı arkadaşlar bilgi yoksunluklarını çok meydana vurarak büyük bir özgüven sergiliyor ama ben bu özgüvenleri kırmayı bilirim merak etmeyin.
Hayır aksini iddia bedemeyecek kadarsın burda gelip bilgi yoksunu diyorsun.
Söylediğin her cümleye kanıt atabilirim, çünkü kanıtsız ve tutarsız konuşuyorsun.
IPS panel bir monitör VA ve TN panel monitörden daha canlı renklere sahip, hız konusunda da VA panelden hızlı, hatta TN'den bile hızlı.
Genelleme yapıyorsun, sabahtan beri zaten yanlış yaptığın şey bu. Dediğimi hala anlamıyorsun gerçekten çok garip. 2 monitör düşün, ikisi de %95 DCI-P3 değerine sahip olsun, ikisi de %72 Rec.2020 değerine sahip olsun. Bu monitörlerden kontrastı yüksek olan her zaman daha iyi "görüntü kalitesi" sunar. Bak bunu VA-IPS olarak kıyaslamıyorum, direkt kontrastı yüksek olan diyorum.

Örneğin S2721DGF ile M27Q'yu verebilirim. S2721DGF'nin kontrast değeri 900:1 civarındayken M27Q ise 1200:1 civarında.

Aynı panelde bile direkt olarak kontrastın etkisini görebilirsin.

1695853966543.png

Kontrastı sadece siyah-beyazdan ibaret görüyorsan bu öyle bir şey değil. Gördüğün gibi M27Q'da turuncuların bile nasıl bir etkisi var görüntüye, görebiliyorsun. Üstelik S2721DGF, fabrika çıkışlı olarak M27Q'ya göre bariz over-saturated bir monitör, ona rağmen M27Q'ya göre oldukça soluk kalıyor.

Renk gamutu yüksek diye o monitör kaliteyi daha iyi sunacak diye bir şey yok. Renk gamutu kontrast ile bağlantılıdır. Kontrast ne kadar yüksekse, renkleri o kadar iyi görürsün. Tıpkı bu görselde olduğu gibi.

Monitörün kontrastı ne kadar yüksekse renk gamutunun yüksekliğinin kalitesini de o derece iyi görürsün. Doğru orantılı.

Diğer bir örneğe geçelim. Bu sefer IPS vs VA yapacağım merak etme.

1695854711626.png

1695854724472.png

İlk görseldeki ürün Samsung Q70C TV, ikinci görseldeki ürün LG QNED80 2022. Q70C olan VA, QNED80 olan ise IPS. İkisinin renk gamutları aynı.

1695854835077.png

Ancak gel gelelim kontrast farkından ötürü Q70C'nin daha canlı renkler sunması olayına. İşte demin dediğim şey tam olarak buydu. Aynı renk gamutuna sahip monitörlerden kontrastı yüksek olan her zaman kazanır çünkü renk gamutunun kalitesini kontrast arttıkça hissedersin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Model belirtilmesi lazım. 2500 liralık %72 NTSC masaüstü TN panelli monitör, şu anki (18 bin TL'lik laptoptaki) IPS %45 NTSC panelimden doğru icc profiliyle daha iyi renk, gecikme süresi ve FSYNC Premium uyumluluğu vs. verse de fiziksel engeller gereği yanlardan bakınca ekran zor okunuyordu.

Bütçen, aradığın şeyler ve aradığın şeylerin ne kadar önemli olduğu dahası neleri feda edebileceğin önemli.

Çok zenginsen OLED yazan arkadaşın dediğine uyup bir anda 50 bin liralık monitörde yanık iziyle kaldığında pişman olma ihtimalin var.

Dahası model belirtilmesi gerek deme sebebimiz fiziksel özellikler sınırlasa bile bazı durumlarda örneğin 3000 TL'lik IPS vs 5000 TL'lik VA panel dediğinde renk kalitesi açısından işler değişiyor.

Aynı klasmanda kıyas yaparsak da 3000'e 3000 derken örneğin, CS:GO (artık CS 2) gibi oyunları çok oynayan biriysen TN panelden aldığın keyif ne VA ne de IPS'de olacaktır.
Ancak karanlık odalarda film izleyeyim (yani siyaha değer veriyorsan) keyfime bakayım, internette gezerim, kavisli ekran falan da havalı gelir diyorsan VA'nın verdiği keyif hiçbirinde yok.
IPS ise ben kırmızının tonlarını ayırt edeceğim şeylere bakıyorum, film de izlerim, hikayeli oyunlar da oynarım ekrana yandan bakma gibi huyum çoktur, odada gezer dolaşırım diyorsan genel kullanımıyla mutlu eder.
Bu kadar yazı için teşekkür ederim ama kısaca söyliyeyim çoğunluk oyun odaklı olucak gerekirse rekabet gerekirse hikayeli oyunlar çok nadir de olsa film falan izlerim öyle monitöre de yan bakma gibi bi huyum yok yan bakarsam veya da monitör tam bana doğru dönük değilse huzursuz olurum kısacası oyun için yanlış anlamadıysam tn panel öneriyorsunuz ama tn panelin de renk ve konsantrası az deniyor sizce hangisini almalıyım

Bu kadar yazı için teşekkür ederim ama kısaca söyliyeyim çoğunluk oyun odaklı olucak gerekirse rekabet gerekirse hikayeli oyunlar çok nadir de olsa film falan izlerim öyle monitöre de yan bakma gibi bi huyum yok yan bakarsam veya da monitör tam bana doğru dönük değilse huzursuz olurum kısacası oyun için yanlış anlamadıysam tn panel öneriyorsunuz ama tn panelin de renk ve konsantrası az deniyor sizce hangisini almalıyım
Ips panel al.

Bu kadar yazı için teşekkür ederim ama kısaca söyliyeyim çoğunluk oyun odaklı olucak gerekirse rekabet gerekirse hikayeli oyunlar çok nadir de olsa film falan izlerim öyle monitöre de yan bakma gibi bi huyum yok yan bakarsam veya da monitör tam bana doğru dönük değilse huzursuz olurum kısacası oyun için yanlış anlamadıysam TN panel öneriyorsunuz ama tn panelin de renk ve konsantrası az deniyor sizce hangisini almalıyım.
İstanbul veya Ankara'da yaşıyorsan git bir İtopya şubesine, G24F-2 al şubeden deneyerek, ölü piksel yoksa alıp eve git. Baktın ölü piksel var, o zaman eve dönüp MSI G244F satın alır veya bütçe aşmadan G2412 alır yoluna devam edersin. Bazı insanlar yüzünden konu gereksiz uzadı, kusura bakmayın.

İstanbul veya Ankara'da yaşıyorsan git bir İtopya şubesine, G24F-2 al şubeden deneyerek, ölü piksel yoksa alıp eve git. Baktın ölü piksel var, o zaman eve dönüp MSI G244F satın alır veya bütçe aşmadan G2412 alır yoluna devam edersin. Bazı insanlar yüzünden konu gereksiz uzadı, kusura bakmayın.

Sıfır ürünü açıp test edip sorun varsa bırakıp dönemez. Garanti vb şeyler ile uğraşır. Açılmış ürünü iade almazlar. Doğru bilgi verelim.

Geri
Yukarı