IPS vs VA 144Hz

Bütçe
1600 1800
Oyun için VA alınmasının sebebi ne peki yani sonuçda ikisi de 1ms ve 144Hz diğer bütün ayarları aynı bir farkları yok ama oyun için alacaksan herkes VA al diyor.
fps oyunları hatta direk dümdüz cs desem daha doğru olur
1ms her zaman 1ms olmaz yani panele göre ms değişiyor ondan dolayı turnuvalarda tn panel monitörler kullanılır.

Aynı modelin TN paneli yok bulamadım orada fiyat biraz uçuyor ve IPS ve VA arasında fark yok evet ikisi de aynı fiyat 1 TL bile oynamıyor sadece hangisini almam gerektiğine karar veremedim. Anladım ben ürün açıklamalarına hepsinin 1ms yazılmış o yüzden MS de fark olmıyacağını düşündüm ya normal bir orta düzeyin üstü profesyonel düzeyin 1 tık altındayım ufak farklar hisseder miyim emin değilim ama buralara kadar 60Hz 4 ms bir monitör ile geldim o yüzden pek fark olacağını zannetmiyorum sadece internette okuduğum bazı yerlerde VA panelin renkleri kötü gösterdiği ve renklerde kırılma yapdığını okudum sağdan yukarıdan hafif yatay bakınca falan bu yüzden biraz kafam karıştı doğrusu.

Aynı modelin TN paneli yok bulamadım orada fiyat biraz uçuyor ve IPS ve VA arasında fark yok evet ikisi de aynı fiyat 1 TL bile oynamıyor sadece hangisini almam gerektiğine karar veremedim. Anladım ben ürün açıklamalarına hepsinin 1ms yazılmış o yüzden MS de fark olmıyacağını düşündüm ya normal bir orta düzeyin üstü profesyonel düzeyin 1 tık altındayım ufak farklar hisseder miyim emin değilim ama buralara kadar 60Hz 4 ms bir monitör ile geldim o yüzden pek fark olacağını zannetmiyorum sadece internette okuduğum bazı yerlerde VA panelin renkleri kötü gösterdiği ve renklerde kırılma yapdığını okudum sağdan yukarıdan hafif yatay bakınca falan bu yüzden biraz kafam karıştı doğrusu.

Ürünlerin linkini atar mısın?

Hocam zaten monitöre düz bakacaksınız üstte alttan yandan kırılmalar yatağa uzanıp monitörden film izlemeyecekseniz sizi etkilemez.

Oyun için VA öneriyorum ben. Siyahlık olarak falan da daha iyi. Fakat IPS de üzmez. İkisinden birini alsanız da pişman olmazsınız.

Anladım teşekkürler eğer MS olarak aralarında o kadar fark yoksa ki yok gibi duruyor internette videolarda falan IPS almak sanırım daha mantıklı olacak renklerin daha canlı ve doğru gözükmesi açısından.

Zaten sadece cs oynayacaksanız renkler sizi etkilemez heralde rekabetçi bir oyunun içindeyken aaa duvara bak renkler çok güzel demezsiniz diye düşünüyorum.

Anladım teşekkürler eğer MS olarak aralarında o kadar fark yoksa ki yok gibi duruyor internette videolarda falan IPS almak sanırım daha mantıklı olacak renklerin daha canlı ve doğru gözükmesi açısından.

VA olanı 350 nit ama kontrast oranı 3000:1( bu kötü)
IPS olanı ise 250 nit fakat kontrast oranı 1000:1.
Bence IPS al benim monitör 250 nit öğle vaktinde %50 ile kullanıyorum akşamları bazen 0A çektiğim bile oluyor ama sana kalmış.

Haklısınız ama VA ile IPS arasında MS açısından o kadar yüksek bir değer oynamıyor gibi duruyor yani VA ile IPS arasında biri renkleri daha iyi veriyor diğerindeki özellikler gene var diğeri renkleri ona nazaran bir tık daha hafif ama MS si düşük çok ince bir konu.
Kontrastın yüksek olması kötü birşey mi yani 3000:1 ile 1000:1 arasındaki fark ne pek bilmiyorum bu konuları.

Yeni konular

Geri
Yukarı