VA vs. IPS

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Güliz

Decapat
Merhabalar. Aslında forumda birden çok başlığı olan bir konuyu tekrardan açmış oluyorum ama bunun sebebi yazılan makalelerde ve forumlarda çelişkili bilgiler görmem. Ben şu zamana kadar VA paneli en iyi ortalama panel sanıyordum. IPS kadar iyi renk vermediğini ama IPS kadar da tepki süresinin yüksek olmadığını. Ama okuduğum birkaç makalede tepki süresinin en kötü IPS'te değil de VA'da olduğu yazılmış. Bakın yineleme hızından bahsetmiyorum tepki süresi yani MS ten. Bu benim kafamı çok kurcaladı o zaman VA panelin tek avantajı kontrast olmuyor mu? O zaman oyunda aldığımız tepki süresini TN> IPS > VA şeklinde mi sıralıyoruz yoksa VA ortada mı? Net bir bilgisi olan arkadaşlar bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Eğer çok fazla rekabetçi oyun oynamıyor sanız bence VA almak daha mantıklı. Çünkü Acer 5 ölü pikselden sonra değişim yapıyor.

Çok fazla rekabetçi oynuyorum ama profesyonel de değilim sonuçta. Ama almışken de bilerek almak istediğim için bu konuya takıldım bu kadar. Ama şöyle de bir şey var fiyat aralığımdaki IPS panele sahip monitör markaları Rampage ve Acer. Eğer VA alacaksam da ViewSonic dediğim gibi. IPS'in tepki süresi VA'ya göre çok mu farkediyor ki gidip Rampage ya da Acer almalıyım sırf IPS olsun diye bunu düşünüyorum.

Çok fazla rekabetçi oynuyorum ama profesyonel de değilim sonuçta. Ama almışken de bilerek almak istediğim için bu konuya takıldım bu kadar. Ama şöyle de bir şey var fiyat aralığımdaki IPS panele sahip monitör markaları Rampage ve Acer. Eğer VA alacaksam da ViewSonic dediğim gibi. IPS'in tepki süresi VA'ya göre çok mu farkediyor ki gidip Rampage ya da Acer almalıyım sırf IPS olsun diye bunu düşünüyorum.
Almak istediğiniz markaların ürün kodlarını yazar mısınız? İncelemeleri var mı bir bakayım

Almak istediğiniz markaların ürün kodlarını yazar mısınız? İncelemeleri var mı bir bakayım.

bunda karar kılmıştım en başta VA'nın ortada olduğunu düşünürken. Şimdi bu da olabilir diyorum. Link olarak attım kusura bakmayın.
Almak istediğiniz markaların ürün kodlarını yazar mısınız? İncelemeleri var mı bir bakayım.

Hocam bir de Technopat'ın makalesindeki "giriş seviyesi VA modeller genellikle giriş seviyesi TN ve IPS panellere göre daha iyi performans sunar." Cümlesi dikkatimi çekti. Sonuçta bu attığım modeller çok büyük ihtimalle giriş seviyesi. Hatta IPS'in daha pahalı olduğunu düşünürsek VA panel orta sekmentte bir VA panel de olabilir. Ama performans derken neyi kast etmişler acaba?

Son düzenleme:
bunda karar kılmıştım en başta VA'nın ortada olduğunu düşünürken. Şimdi bu da olabilir diyorum. Link olarak attım kusura bakmayın.

Hocam bir de Technopat'ın makalesindeki "giriş seviyesi VA modeller genellikle giriş seviyesi TN ve IPS panellere göre daha iyi performans sunar." Cümlesi dikkatimi çekti. Sonuçta bu attığım modeller çok büyük ihtimalle giriş seviyesi. Hatta IPS'in daha pahalı olduğunu düşünürsek VA panel orta sekmentte bir VA panel de olabilir. Ama performans derken neyi kast etmişler acaba?
Açıkçası her iki modelin de detaylı incelemesinin yapıldığı bir yer bulamadım. Teknik özelliklerine bakarsak her ikisi de 6bit+frc. Acer'ın HDR 400 sertifikası var. Giriş seviyesi de olsa HDR destekli ve 400 nit parlaklığa sahip. IPS ekranı ve düz ekran olması bana göre artı. Viewsonic 280 nit parlaklık. Oyun monitörü için düşük açıkçası. Kavisli ekran kullanımı konusunda da iyi karar verin. Ben gündelik masaüstü işlerimi düz ekran harici yapamam (Bu biraz kişisel aslında).
Sözün özü; ben olsam tercihimi ips ekrandan yana kullanırdım. Tüm oyun türleri için ideal. Hangi ekran türü alırsanız alın ölü piksel ya da ışık sızmalarına karşın mağazada mutlaka kontrol ettrin ki sonradan canınız sıkılmasın

Açıkçası her iki modelin de detaylı incelemesinin yapıldığı bir yer bulamadım. Teknik özelliklerine bakarsak her ikisi de 6Bit+frc. Acer'ın HDR 400 sertifikası var. Giriş seviyesi de olsa HDR destekli ve 400 nit parlaklığa sahip. IPS ekranı ve düz ekran olması bana göre artı. ViewSonic 280 nit parlaklık. Oyun monitörü için düşük açıkçası. Kavisli ekran kullanımı konusunda da iyi karar verin. Ben gündelik masaüstü işlerimi düz ekran harici yapamam (bu biraz kişisel aslında).
Sözün özü; ben olsam tercihimi IPS ekrandan yana kullanırdım. Tüm oyun türleri için ideal. Hangi ekran türü alırsanız alın ölü piksel ya da ışık sızmalarına karşın mağazada mutlaka kontrol ettrin ki sonradan canınız sıkılmasın.

Teşekkürler. Düz ve curved muhabbetine hiç takılmıyorum hatta 5 senedir düz monitör kullanınca insan bir kavisli nasıldır acaba diye düşünüyor ama önemli değil. Bu iki monitörde de memnun kalmama ihtimalim olduğunu çok düşünmüyorum artık karar verip alacağım. Teşekkürler yardımlarınız için.

Tepki süresi olarak IPS daha iyi.Renk olarak ve görüş açısı olarak da daha iyi.IPS öneririm TN panelden 3 ms daha yavaş fakat sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum hem renk ve görüş açısından da feragat etmemiş olursunuz.
Aoc 24g2u düşünebilirsiniz.

Merhaba, şu anda kullandığım monitör 24" 1080p IPS panel.
İleriki dönemde 27" 2K bir monitöre geçmeyi düşünüyorum.
Aklımdaki model Samsung CHG70 modeli fakat VA panel.
Başka marka/modele mi yönelmeliyim sizce?

@Gogo @GerginGörünüşlüAdam

artık ips panellerde 1ms ve yeni çıkan modellerinde 280 hz olanı var.

Bir oyunda acaba ne kadar siyah görüntü var olabilir? Misal günümüzün en popüler oyunlarından pupg de ne kadar siyah renk var, önemli olan canlı renk ve görüş açısı olmalı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı