VA vs. IPS

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Güliz

Decapat
Merhabalar. Aslında forumda birden çok başlığı olan bir konuyu tekrardan açmış oluyorum ama bunun sebebi yazılan makalelerde ve forumlarda çelişkili bilgiler görmem. Ben şu zamana kadar VA paneli en iyi ortalama panel sanıyordum. IPS kadar iyi renk vermediğini ama IPS kadar da tepki süresinin yüksek olmadığını. Ama okuduğum birkaç makalede tepki süresinin en kötü IPS'te değil de VA'da olduğu yazılmış. Bakın yineleme hızından bahsetmiyorum tepki süresi yani MS ten. Bu benim kafamı çok kurcaladı o zaman VA panelin tek avantajı kontrast olmuyor mu? O zaman oyunda aldığımız tepki süresini TN> IPS > VA şeklinde mi sıralıyoruz yoksa VA ortada mı? Net bir bilgisi olan arkadaşlar bu konuda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Yani 144Hz VA ile 144Hz IPS arasında bir fark yok.
Evet ekran tazeleme oranı olarak kesinlikle fark yok. Ancak aynı tazeleme oranındaki renk geçiş tepki süreleri farklılık gösterecektir.

Son dönemde LG'nin çıkarttığı Nano ips ekran tepkime süreleri neredeyse Tn panellere yaklaşmıştır.

Hayır. Ekran tazeleme hızı, tepkime süresi olarak her türlü VA daha iyi. Arkadaş 1500 TL bütçesinin olduğunu söylemiş. Siz 144Hz VA ile 144Hz IPS arasında fark yok diyorsunuz. 144 Hz IPS ve VA arasında fiyat olarak dağlar kadar fark var.

Mesela AOC 24G2U ve AOC C24G1 fiyat farkı olarak aynı. O zaman mantıklı olan IPS paneli almak.
Evet ekran tazeleme oranı olarak kesinlikle fark yok. Ancak aynı tazeleme oranındaki renk geçiş tepki süreleri farklılık gösterecektir.

Son dönemde LG'nin çıkarttığı Nano ips ekran tepkime süreleri neredeyse Tn panellere yaklaşmıştır.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Birde şu soruma yardımcı olur musunuz? Toshiba OCZ 500GB RC500 NVMe M.2 SSD alınır mı? - Technopat Sosyal
Videoyu izlemiştim buraya yazmadan önnce ama açıkçası ingilizcem yetmedi 😄 ama diğer linkteki "ne olursa olsun IPS panellerin tepki süresi VA panellere göre daha hızlıdır." Yazısını anlayabildim. Peki niye herkes bu başlık altında da dahil VA panelin daha iyi olduğunu savunuyor.

Hocam şu linke bir bakabilir misiniz? 144Hz VA panel fiyat skalasında ama IPS yazıyor panel olarak.

Bence Acer monitör yerine AOC 24G2U daha mantıklı.

Biri Va panel diğeri ips panel incelemesi. Soldaki matrislerde farklılık açıkça görülüyor. Kırmızı renkte olanlar renk geçiş sürelerinin yeterli olmadığını gösteriyor

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (50).png
    Ekran Görüntüsü (50).png
    439,1 KB · Görüntüleme: 123
  • Ekran Görüntüsü (51).png
    Ekran Görüntüsü (51).png
    470,2 KB · Görüntüleme: 121
Mesela AOC 24G2U ve AOC C24G1 fiyat farkı olarak aynı. O zaman mantıklı olan IPS paneli almak.

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Bir de şu soruma yardımcı olur musunuz? Toshiba OCZ 500GB RC500 NVMe M.2 SSD alınır mı? - Technopat Sosyal

Bence Acer monitör yerine AOC 24G2U daha mantıklı.

Şöyle bir kısıtlamam var benim maalesef laptopa takacağım için HDMI 2.0 soketi olan bir monitör almak durumundayım. 24 inç monitörlerin hiçbirinde 2.0 soket bulunmuyor HP'nin TN panelli birtek monitörü dışında. O yüzden 27 inç almak durumundayım fiyat olarak en düşük 2.0 soket içeren ve TN panel olmayan monitörlere bakıyorum o yüzden yani seçeneğim bayaa az 😔
Biri VA panel diğeri IPS panel incelemesi. Soldaki matrislerde farklılık açıkça görülüyor. Kırmızı renkte olanlar renk geçiş sürelerinin yeterli olmadığını gösteriyor.

O zaman makalelerde okuduğum şey doğru yani tepki süresi en kötü VA'da bulunuyor. O zaman niye VA'yı çıkartmış bu adamlar bir tek kontrast oranı iyi gerisi diğer iki seçeneğin ikisinden de daha kötü 😄

Şöyle bir kısıtlamam var benim maalesef laptopa takacağım için HDMI 2.0 soketi olan bir monitör almak durumundayım. 24 inç monitörlerin hiçbirinde 2.0 soket bulunmuyor HP'nin TN panelli birtek monitörü dışında. O yüzden 27 inç almak durumundayım fiyat olarak en düşük 2.0 soket içeren ve TN panel olmayan monitörlere bakıyorum o yüzden yani seçeneğim bayaa az 😔

O zaman makalelerde okuduğum şey doğru yani tepki süresi en kötü VA'da bulunuyor. O zaman niye VA'yı çıkartmış bu adamlar bir tek kontrast oranı iyi gerisi diğer iki seçeneğin ikisinden de daha kötü 😄
Fakat şöyle bir şey var ki; VA panel külliyen kötüdür diyemeyiz. Örnek olarak, yüksek kontrast sahibi olan VA panelde korku oyunu oynamak inanılmaz keyiflidir. Renkler güzeldir. Aslında bütçe meselesi biraz da. Eğer ki sınırız yoksa Asus ya da LG'nin ips paneli alınabilir. Kısıtlı bütçeyse Va panel de alınabilir. Daha makul fiayata kaliteli görüntü elde edersiniz yine. Tüm bilgisayar bileşenlerinde olduğu gibi bir fiyat/performans oranlaması yapılmalı. Diğer yandan görüntü kalitesi olarak en geride olan TN panelde de FPS shooter oynamak inanılmaz akıcı ve keyiflidir. Önemli olan sizin hangi oyun türünü oynadığınız ve monitöre ne kadar bütçe ayıracağınız

Fakat şöyle bir şey var ki; VA panel külliyen kötüdür diyemeyiz. Örnek olarak, yüksek kontrast sahibi olan VA panelde korku oyunu oynamak inanılmaz keyiflidir. Renkler güzeldir. Aslında bütçe meselesi biraz da. Eğer ki sınırız yoksa ASUS ya da LG'nin IPS paneli alınabilir. Kısıtlı bütçeyse VA panel de alınabilir. Daha makul fiayata kaliteli görüntü elde edersiniz yine. Tüm bilgisayar bileşenlerinde olduğu gibi bir fiyat/performans oranlaması yapılmalı. Diğer yandan görüntü kalitesi olarak en geride olan TN panelde de FPS shooter oynamak inanılmaz akıcı ve keyiflidir. Önemli olan sizin hangi oyun türünü oynadığınız ve monitöre ne kadar bütçe ayıracağınız.

AOC 24G2U iyi midir? Peki. Çok fazla CS oynarım sorun olmaz değil mi?

Fakat şöyle bir şey var ki; VA panel külliyen kötüdür diyemeyiz. Örnek olarak, yüksek kontrast sahibi olan VA panelde korku oyunu oynamak inanılmaz keyiflidir. Renkler güzeldir. Aslında bütçe meselesi biraz da. Eğer ki sınırız yoksa ASUS ya da LG'nin IPS paneli alınabilir. Kısıtlı bütçeyse VA panel de alınabilir. Daha makul fiayata kaliteli görüntü elde edersiniz yine. Tüm bilgisayar bileşenlerinde olduğu gibi bir fiyat/performans oranlaması yapılmalı. Diğer yandan görüntü kalitesi olarak en geride olan TN panelde de FPS shooter oynamak inanılmaz akıcı ve keyiflidir. Önemli olan sizin hangi oyun türünü oynadığınız ve monitöre ne kadar bütçe ayıracağınız.

Maalesef sınırım var. Hatta en ucuza yönelecektim en başta 1000 TL'ye TN panelli 144Hz modeller mevcut ama dediğim gibi HDMI 2.0 soket belimi bağladığı için bütçeyi zorlayarak arttırmak zorunda kaldım. Korku oyunu oynamayı da severim ama zamanımı FPS kadar ya da dizi/film kadar ayırmam. Yani IPS alacaksam da yukarı da attığım Acer'ı alırım ama eğer VA alacaksam ViewSonic alacağım öyle söyleyeyim size.

Maalesef sınırım var. Hatta en ucuza yönelecektim en başta 1000 TL'ye TN panelli 144Hz modeller mevcut ama dediğim gibi HDMI 2.0 soket belimi bağladığı için bütçeyi zorlayarak arttırmak zorunda kaldım. Korku oyunu oynamayı da severim ama zamanımı FPS kadar ya da dizi/film kadar ayırmam. Yani IPS alacaksam da yukarı da attığım Acer'ı alırım ama eğer VA alacaksam ViewSonic alacağım öyle söyleyeyim size.

Eğer çok fazla rekabetçi oyun oynamıyor sanız bence VA almak daha mantıklı. Çünkü Acer 5 ölü pikselden sonra değişim yapıyor.

AOC 24G2U iyi midir? Peki. Çok fazla CS oynarım sorun olmaz değil mi?
Bu ürün AOC'nin 6 bitlik ekonomik ips paneli. Kullanmadım fakat bir çok yerde tavsiye edildiğini gördüm. AOC'nin bugüne kadar üç monitörünü kullandım ve sorun yaşamadım. Size de ister markanın ister panel yapısının sorun oluşturacağını sanmıyorum
Belirttiğiniz monitörler alınabilir. Sürekli FPS oynarım ve TN alacağım deseniz bile neden demem. Bunların hepsi tercih konusu.
Son olarak; imkanınız varsa ürünü mağazdan alın ve almadan önce ölü piksel testi isteyin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı