IPS vs VA panel monitör

Gözüne göre renk ayarı yaparsan gayet güzel olur VA panel de.

Her VA kötü değildir. "VA paneller IPS panellere göre kat kat kötüymüş." çok genel bir yorum. Hangi VA panelli monitör hangi IPS panelli monitöre göre kötüymüş? Öyle IPS panelli monitörler var ki bazı VA monitörler onlara bin basar.

Curved istiyormuşsunuz, zaten IPS'te curved seçeneği düşük ve orta bütçede yok diye biliyorum. İmkan varsa bir mağazada kendi gözünüzle gördükten sonra karar verebilirsiniz. Bazı VA'larda (örneğin bir Philips modelinde) ghosting sorunu oluyor, ona bir şey diyemiyorum.

VA daha iyi bence.
Renk kalitesi daha iyi.
Ama bence en iyisi WVA panel.
WVA panel IPS+VA panel karışımı.
Yani IPS ama renk kalitesi daha iyi.

Kavisli istiyorsan mecbur VA panelli bir ürün almak zorundasın. IPS panel daha doygun renklere sahip olsa da IPS Glow sorunu vardır. Ek olarak VA panellerin kontrast değeri daha iyidir. Tabi gelişen teknoloji ile paneller arasındaki farklar gittikçe azalıyor. Şu an VA ile IPS monitör arasındaki en büyük fark kavis desteği. Renk farkını profesyonel bir IPS monitör almadığınız sürece çok fark etmezsiniz.

Burada anlarsanız VA paneller renk konusunda daha iyi.
Ama bence en iyi WVA.
IPS özellikli ama ışık sızması neredeyse olmayan VA panel.

Ben tasarımcı olduğum için IPS kullanıyorum. Bir ara kardeşimin Samsung G5 Odyssey ekranını kullandım. Ekran çok güzel ama renkler konusunda sorun yaşadım çok. Gözümü yanılttı hep tasarımlarda. Gnlük kullanımda çok sorun yaşamazsın. Milyonlarca insan kullanıyor VA panel. Ama bana işim gereği uymuyor meseka.

Yeni konular

Geri
Yukarı