IPS'ten VA panele geçmek

VA mı IPS mi hocam sizce?
IPS hocam, her türlü ips derim. VA bana göre IPS ve TN panelin gerisinde kalan bir panel çeşiti. Yeni nesil IPS paneller neredeyse TN paneller kadar hızlı onları aratmayacak cinste, bütçe varsa IPS yoksa amacınız doğrultusunda tercih size kalıyor. Örneğin rekabetçi oyunları çok sık oynuyorsanız TN panel daha iyi bir tercih gibi.

Glow ve siyah başarısızlığı rahatsız ediyor mu hocam?
IPS hocam, her türlü ips derim. VA bana göre IPS ve TN panelin gerisinde kalan bir panel çeşiti. Yeni nesil IPS paneller neredeyse TN paneller kadar hızlı onları aratmayacak cinste, bütçe varsa IPS yoksa amacınız doğrultusunda tercih size kalıyor. Örneğin rekabetçi oyunları çok sık oynuyorsanız TN panel daha iyi bir tercih gibi.
CS:GO, FIFA ve üst seviye hikayeli oyunlar oynuyorum hocam. VA ile IPS arasında çok kaldım. Glow ve siyahlar rahatsız ediyor mu hocam?

VA mı IPS mi hocam sizce?
IPS görüş açısı daha iyi. Her yerden aynı olduğu için çizim işleri falan yapanlar için iyi ama mesela kontrast olarak çok kötü olduğu için çok kötü siyahlara sahiptir. VA tam tersi ama biraz daha yavaş bi' panel IPS' e göre ama siyah performansı çok iyi. Özellikle karanlık ortamlarda kullanıyorsanız fark edecektir. Curved VA daha ucuzdur. Curved istiyorsanız VA almalısınız. En iyisi ne yapacağım diye düşünüp almak mesela. Karanlıkta kullanırım, film izlerim, curved olsun diyorsanız VA. Çizim yaparım, genel kullanırım, FPS oyunları oynarım , her yerden aynı gözüksün diyorsanız IPS. Renk canlılığı olarak karşıladıkları renk gamutuna, volume oranına bakılmalı, parlaklılığına bakılmalı, renk derinliğine bakılmalı.

Glow ve siyah başarısızlığı rahatsız ediyor mu hocam?

CS:GO, FIFA ve üst seviye hikayeli oyunlar oynuyorum hocam. VA ile IPS arasında çok kaldım. Glow ve siyahlar rahatsız ediyor mu hocam?
Hocam IPS glow her IPS panel kullanıcısında olduğu gibi bende de mevcut. Beni rahatsız etmiyor. Sadece belli açılardan siyah ekrandayken belli oluyor.

Panel türü değil renk gamutları önemli. VA ve IPS arasındaki farkları kısaca söylersem;
  • VA panel de siyahlar daha iyi
  • IPS panel de IPS glow var
  • VA da genellikle tepkime süreleri iyi değil bundan dolayı da ghosting yaygın
  • IPS VA panele göre daha iyi bir bakış açısı sağlıyor.

Önceki konunuzdan gördüm genelde CS oynuyorsunuz sanırım. 24GN650-B daha iyi olur.
Hocam o monitör kaba geliyor bana bir de hoparlör yok o bakımdan dezavantajlı oluyor benim için. Başka öneriniz var mı?

Geri
Yukarı