Türklerin VA panele ön yargılı olması

Makaleler
10
Yer
Birleşik Krallık, Londra
IPS aldıysan hayırlı olsun, VA veya TN aldıysanız geçmiş olsun psikolojisinde herkes.

İyi VA paneller de var, kötü IPS de. Kötü VA da, iyi IPS de.

Ghosting, Black smearing sorunu deniliyor ancak bu panelin modeline göre değişir. G3'te varken başkasında yoktur mesela.

Ki VA panellerin renkleri gayet iyi, renkleri ile öne çıkan bir panel türüdür. Örneğin, VA paneller kontrast açısından oldukça yüksektir 3000:1. neden hâlâ ön yargılı davranıyorsunuz ki?

Görüyorum bazı indirim konularında, monitör indirimi açılıyor konu olarak ve herkes direkt VA panel olduğuna yöneliyor. "VA panel alinmaz." yorumlarından konu okunmuyor resmen. Kontrast düşük, renk kalitesi düşük deniliyor ancak yok öyle şey.

Ms bakımından çok gecikmeli denilmekte ancak bu yeni VA panellerde düzeltildi ki gözle fark edilmiyor. Bundan bahsedilmeye bile gerek olmadığını düşünüyorum.

Her panel türü farklı amaca hizmet eder, VA alınmaz veya IPS alınmaz denemez. İyi sosyaller, içimi dökmek istedim.

Cidden haklısın hocam benim 165 Hz VA panel bir monitörüm vardı kırılınca IPS almak istedim 200Hz Fast IPS monitör aldım ve şu an cidden düşünüyorum farkı ne acaba? Ben hala gözle görülür büyük bir fark göremedim.

Cidden haklısın hocam benim 165 Hz VA panel bir monitörüm vardı kırılınca IPS almak istedim 200Hz Fast IPS monitör aldım ve şu an cidden düşünüyorum farkı ne acaba? Ben hala gözle görülür büyük bir fark göremedim.

Renklerden bile anlaman lazım. He anlamadıysan yan yana koyarsan anlarsın. Bu arada marka ve modelleri ne idi?

24 inc 1080p 165 Hz VA model bir AOC monitör kullanıyordum. 2 ay önce hem ekran kartımı yükselttim hem de 27 inc 2K 144 Hz MSI bir monitöre geçiş yaptım kısaca 1080p VA'dan 2K IPS'ye geçiş yaptım ve "wooow inanılmaz iyi" olmadım. VA panelimde ghosting olduğunu bile ghosting testine sokunca fark ettim günlük hayatta hiçbir farkı olmayan bir şeyi insanlar testte gördüğü için niye bu kadar cozutuyor hiç anlamıyorum.

Belki iki ekranı yan yana koyunca fark anlaşılır ama abi yan yana koymuyorsun ki ben bir monitörü değiştim yerine öbürünü aldım 30 dakikada ona alıştım ve hiçbir eksiklik hissetmedim.

24 inc 1080p 165 Hz VA model bir AOC monitör kullanıyordum. 2 ay önce hem ekran kartımı yükselttim hem de 27 inc 2K 144 Hz MSI bir monitöre geçiş yaptım kısaca 1080p VA'dan 2K IPS'ye geçiş yaptım ve "wooow inanılmaz iyi" olmadım. VA panelimde ghosting olduğunu bile ghosting testine sokunca fark ettim günlük hayatta hiçbir farkı olmayan bir şeyi insanlar testte gördüğü için niye bu kadar cozutuyor hiç anlamıyorum.

Ghosting olunca ben fark ediyorum. IPS ve VA panel monitörüm var. Pencereleri taşırken arkadan taşması bile büyük bir fark. He tabii VA panel kalitesine göre değişir bu durum.

Haklı yönleriniz var elbet ama kullanıcı gözü ile, kendi gözüm ile söyleyeceğim. Şu ana kadar sayısız VA panel monitör kullandım. Her birinde de gözle görülür, arkam dönük bile görebileceğim ghostingler vardı. Ghosting sorunu da eğer varsa, 280Hz monitörü bile akıcı göstermiyor. Bundan dolayı kimi VA panel monitör alırken görürsem almasını engelliyorum. Ben tamamen sürekli yaşadığım sorundan dolayı insanlara önermiyorum. Belki ghosting olmayan VA panel monitör vardır... Bana denk gelmedi maalesef.

Ghosting olunca ben fark ediyorum. IPS ve VA panel monitörüm var. Pencereleri taşırken arkadan taşması bile büyük bir fark. He tabii VA panel kalitesine göre değişir bu durum.
Bak ama kendiniz diyorsunuz IPS ve VA yan yana. Yan yana olmasa fark etmezsiniz etseniz bile zamanla gözünüz zaten alışır diye düşünüyorum. Ben tek monitör kullanıyorum ve yan yana olmadığı sürece ve odaklanmadığım sürece fark etmiyorum örneğin.

Geri
Yukarı